Poduzetnički portal · Članak
27 Lis 2020
Kako će 2021. izgledati hrvatsko gospodarstvo: poduzetnici su se prilagodili, prognoze su optimističnije, no dva problema mogla bi ugroziti oporavak
Izvor: slobodnadalmacija.hr · Autor: Sanja Stapić
Hrvatske ekonomske izglede za iduću godinu koji su, kako sada stvari stoje, bolji od očekivanja, moglo bi zasjeniti isticanje moratorija na blokirane računa 235.000 građana i rast javnog duga.
U prilog Hrvatskoj ne ide to što državna potrošnja nije smanjena i izostanak privatizacije. No, s druge, bolje strane, ekonomija više nije u nemilosti epidemioloških mjera, barem nije onoliko kao u drugom kvartalu. Poduzetnici su se prilagodili i danas, kada imamo 30 puta više zaraženih, ekonomska situacija je izvjesnija nego prilikom epidemije u ožujku.
Rekao nam je to ekonomist Petar Vušković komentirajući nove prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji za Hrvatsku očekuje devet posto pada za ovu godinu što je jednako prethodnoj procjeni i rast od šest posto u 2021. godini dok je u lipnju očekivao rast od 4,9 posto.
Prema prognozi MMF-a, ne doda li korona neko iznenađenje, iduća godina bi mogla biti bolja očekivanja i ne bi se trebale ostvariti bojazni od reprize poniranja iz prethodne krize koja je u Hrvatskoj potrajala šest godina.
U svijetu će recesija biti nešto slabija i globalni gospodarski pad bi trebao iznositi 4,4 posto, a povoljniju procjenu za 2020. MMF daje zbog pada manjeg od očekivanog u drugom kvartalu u velikim razvijenim ekonomijama, dok je budućnost pod upitnikom zbog niza neizvjesnosti zbog pandemije pa se očekuje malo niža stopa rasta od 5,2 posto no u prethodnim procjenama.
Ekonomist Petar Vušković kaže da se Hrvatskoj predviđao ozbiljniji ekonomski pad, a trenutna situacija na tržištu povoljnija je od očekivanog te navodi da se čini kako je danas, kada imamo 30 puta više zaraženih, ekonomska situacija izvjesnija nego u ožujku.
- Čini se da su izbjegnuta velika otpuštanja zaposlenika, a likvidnost poduzeća je dobra. U nekim ranijim analizama sam isticao da uvijek kada imate krizu ona se javlja prvotno u ponašanju poduzetnika - nema zapošljavanja, nema investicija, nema ugovaranja novih poslova jer je prisutan strah.
Sada možemo zaključiti da se kriza pesimizma ipak nije toliko prelila u brojke. Istina, neke grane u ekonomiji su pokazale veću ranjivost, primjerice, uslužne djelatnosti (ugostiteljski objekti, putničke agencije...), ali su neke grane su poslovale solidno.
Da će ekonomski pad biti manji, predviđa i MMF koji je predvidio pad od 9 posto, a ranije procjene su ukazivale na pad od najmanje 10 posto. Nakon pada slijedi rast i to već u sljedećoj godini 2021. Tada ćemo se krenuti oporavljati što potvrđuje i MMF te neka moja predviđanja kada sam rekao da ćemo oporavak trajati od jedne do najviše tri godine, odnosno da će biti oporavak oblika U – kaže Vušković.
Smatra da su nam pri tom prednosti je ovaj put to što smo na tržištu Europske unije pa će internacionalizacija ekonomije stvoriti preduvjete za brži rast nego što je to bilo 2008. kada je oporavak bio dugačak. Naravno, važna je i dinamika oporavka ekonomija naših vanjskotrgovinskih partnera Njemačke i Italije.
- Postoje dva problema koja trenutno mogu ugroziti brži oporavak u 2021. To je prekid moratorija nad ovrhama građana što će sigurno utjecati na buduće smanjenje osobne potrošnje koja je glavni generator rasta BDP-a. Podsjećam da je moratorij trajao šest mjeseci te da 235 000 građana ima blokiran račun.
Drugi problem je opet financijski, ali ovaj put na razini države. Rast javnog duga nas stavlja u nepovoljan položaj prema budućim financijerima gdje bi se trebali dodatno zaduživati po nepovoljnijim kamatnim stopama. Nažalost, propustili smo rezati državnu potrošnju, a i proces privatizacije je spor – ukazuje Petar Vušković.
Komentari članka
Vezani članci
MojPosao objavio iznos prosječne plaće s dodacima u prvom kvartalu 2026.
17.04.2026.U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća, s uračunatim dodacima, u prvom ovogodišnjem kvartalu iznosila 1.609 eura, što je dva posto više nego u prethodnom tromjesečju i devet posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, podaci su servisa Moja
DZS potvrdio lošu prognozu: Inflacija u Hrvatskoj ubrzala rast
17.04.2026.Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku 4,8 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je inflacija osjetnije ubrzala na godišnjoj razini.
Poskupjela potrošačka košarica, evo i koliko
17.04.2026.Osnovna prehrambeno-higijenska potrošačka košarica koja obuhvaća 51 najnužniji proizvod, u ožujku je koštala 489,53 eura, što je 3,55 eura više u odnosu na veljaču, pokazuje mjesečno istraživanje portala za usporedbu cijena Koliko.HR, u suradnji s Hrvatsk
Kraći radni tjedan još uvijek nije realna opcija
17.04.2026.Puno radno vrijeme u Hrvatskoj iznosi 40 sati tjedno, najčešće raspoređenih na osam sati dnevno tijekom pet radnih dana, navodi Zakon o radu. Po broju stvarno odrađenih sati Hrvatska se redovito svrstava u sam vrh Europske unije, no pojedine zemlje biljež
Prosječna plaća s dodacima u prvom kvartalu 2026. premašila je 1.600 eura
17.04.2026.U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća, s uračunatim dodacima, u prvom ovogodišnjem kvartalu iznosila 1.609 eura, što je dva posto više nego u prethodnom tromjesečju i devet posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, podaci su servisa Moja
Tag cloud
- 2847 članka imaju tag turizam
- 2703 članka imaju tag hrvatska
- 1805 članka imaju tag svijet
- 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2003 članka imaju tag financije
- 1560 članka imaju tag poljoprivreda
- 1650 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1387 članka imaju tag ict
- 1330 članka imaju tag industrija
- 1243 članka imaju tag investicije
- 1079 članka imaju tag zapošljavanje
- 1072 članka imaju tag menadžment
- 1181 članka imaju tag EU
- 868 članka imaju tag poduzetništvo
- 684 članka imaju tag opg
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 690 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 517 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 491 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 497 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 448 članka imaju tag start up
- 541 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
