Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

01 Ruj 2022

Kako je moguće da se na računu umirovljenika koji se bavi maslinama i nije Bill Gates tek tako nađe pola milijarde kuna? Odgovor je jednostavan: ‘puštali‘ su ga, otkrivamo i zašto

Izvor: slobodnadalmacija.hr · Autor: Sanja Stapić  

Kako je moguće da se na računu umirovljenika koji se bavi maslinama i nije Bill Gates tek tako nađe pola milijarde kuna? Odgovor je jednostavan: ‘puštali‘ su ga, otkrivamo i zašto

Kako je moguće da se na računu umirovljenika koji nije Bill Gates nego čovjek čija su zanimacija masline tek tako nađe gotovo pola milijarde kuna, pitaju se mnogi ova dva dana otkad je izbila afera oko Ine.

Odgovor na to pitanje, ako ćemo suditi po onom što je dosad poznato, glasi da je moguće ako ste dio nekog slučaja pa vas prate i grade predmet, puštaju da vide dokle ide neka stvar.

Moguće je da je Ured za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma izdao nalog za praćenje računa umirovljenika, a takvih je naloga preklani izdao 49.

Akciju USKOK-a i policije, što je donijela uhićenja zbog sumnje u zlouporabu i pranje novca na štetu Ine u trgovini plinom, a govori se o iznosu od oko milijardu kuna, zakotrljao je, kako se to javlja u medijima, baš golem iznos na računu oca jednog od uhićenih, umirovljenika koji se bavi maslinama.

Pronađeno je navodno nešto manje od 500 milijuna kuna ili pola milijarde kuna, a prema onom što je do sada objavljivano u medijima, može se pretpostaviti da je Ured za sprječavanje pranja novca dobio obavijest od banke o računu tog umirovljenika na koji se slijevao novac.

Od dobivanja obavijesti do uhićenja uslijedilo je praćenje, promatranje, analiziranje i ostali poslovi nadležnih koji su rezultirali otvaranjem postupka i privođenjem.

U 2020. PRIJAVLJENO 53.778 UPLATA
Bankovni podaci su tajna do određene granice, bankovni službenici moraju čuvati podatke o klijentima i njihovim računima, ali su ih dužni podijeliti s Uredom za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma u onim slučajevima kad uplate, isplate ili mjenjački poslovi premašuju 200 tisuća kuna ili kad je upitno koliko su zakonite radnje koje se s događaju s nekim računom i novcem.

Osnovno je da se svaka transakcija vrednija od 200.000 kuna prijavljuje Uredu za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma.

Naravno da svaka nije nezakonita niti upitna, ali zakonski su ih banke i ostali obveznici dužni prijaviti.

Najviše, čak 98 posto prijava stiglo je od banaka, a ostale su stigle od ovlaštenih mjenjača, kreditnih unija, priređivača igara na sreću, javnih bilježnika i Financijske agencije.

Nisu samo velike transakcije, one iznad 200 tisuća kuna, ono što se prijavljuje. Prijavljuju se i sumnjive transakcije koje ne premašuju granicu od 200 tisuća kuna, a Ured je, primjerice, preklani primio 2637 obavijesti o sumnjivim transakcijama, uglavnom od banaka.

INDIKATORI KOJI PALE LAMPICE

Postoji čitav niz indikatora na koje se pali lampica u bankama i onda šalje prijava Uredu za sprječavanje pranja novca.

Neki od indikatora za prepoznavanje sumnjivih transakcija, sredstava i osoba su priljev sredstava u znatnom iznosu koji se odmah transferira na više različitih računa ili podiže u gotovini, učestalo obavljanje gotovinskih transakcija jedva ispod praga od 200 tisuća kuna ili odgovarajućeg iznosa u drugoj valuti, priljev kontinuiranih manjih iznosa, priljev novca iz inozemstva koji se odmah transferira dalje u inozemstvo, isplata velikih iznosa gotovine s računa odmah po priljevu, uplata gotovine koja izrazito odstupa od uobičajenog poslovanja klijenta, značajno i naglo povećanje prometa računa bez prihvatljivog razloga, učestalo primanje novca iz inozemstva posredstvom Western Uniona, uplate u inozemstvo u korist offshore društava, drugih kompanija ili građana iz zemalja visokog rizika, primanje novca iz zemalja visokog rizika...


Komentari članka

Vezani članci

Fugaš: Hrvatski LNG terminal stabilan unatoč krizama na Bliskom istoku

20.03.2026.

Ivan Fugaš, direktor LNG terminala Krk, gostovao je u središnjem Dnevniku HTV-a gdje je komentirao trenutačno stanje na tržištu plina i sigurnost opskrbe Hrvatske.

Klub milijardera: Liderova top lista najmoćnijih grupacija u Hrvatskoj

20.11.2025.

Objavljujemo podatke o poslovanju svih grupacija i samostalnih tvrtki s prihodima većim od milijardu kuna (133 milijuna eura)

Ina pokrenula proizvodnju plina na novoj bušotini pokraj Novske

23.07.2025.

Eksploatacijsko polje Jamarice nalazi se otprilike 100 kilometara jugoistočno od Zagreba. Bušotina JAM-183 uspješno je izbušena 2022. godine na dubinu od 2.079 metara.

Top 10 hrvatskih izvoznika: U vrhu energetski divovi i tvrtka milijardera s plaćama od 8000 eura

23.06.2025.

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prošloj je godini iznosila 24 milijarde eura, što je oko milijardu eura, odnosno pet posto više nego godinu ranije. Među deset najvećih izvoznika tradicionalno dominiraju tvrtke iz energetskog sektora, a među proizvodn

INA i Zdenci trljaju ruke, stigle dobre vijesti

27.12.2024.

S obzirom na veliki značaj otkrića i važnost domaće proizvodnje plina, surađujemo s Ministarstvom gospodarstva kako bi se ubrzale procedure izdavanja dozvola, kažu iz INA-e

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk