Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

06 Sij 2026

Kava poskupjela duplo, a kila krumpira šest puta: Ovako bi danas izgledale cijene u kunama

Izvor: www.tportal.hr · Autor: M.Da  

Kava poskupjela duplo, a kila krumpira šest puta: Ovako bi danas izgledale cijene u kunama

Građani su do 31. prosinca u HNB-u mogli zamijeniti kovanice kune, dok zamjena novčanica traje i dalje. No, mnogi nisu svjesni koliko su zapravo poskupjele namirnice u protekle tri godine.

Bugarska je od 1. siječnja uvela euro. Posljednja država koja je to učinila bila je Hrvatska. U tri godine s eurom svašta se promijenilo, a ponajviše cijene.

Do posljednjeg dana prošle godine trajao je rok za zamjenu kovanice kune u eure. Mnogi su se tako oprostili s bivšom valutom. Reporterka Dnevnika Nove TV, Matea Drmić odlučila je, pak, provjeriti koliko bi sve koštalo da je kuna i danas ostala naša službena valuta.

Kilogram krumpira platila je 12 kuna, dok je cijena ovog povrća prije eura bila svega dvije kune. Kava se pila za osam kuna, a danas košta dvostruko više. Kruh je također poskupio - s pet na 12 kuna.

Brojke varaju?
S prelaskom na euro, pažnja većine građana je usmjerena na malu brojčanu vrijednost, a ne na stvarnu vrijednost nekog proizvoda. Mnogi su si jedno vrijeme pomagali s preračunavanjem eura u kune, od čega su odustali nakon što su shvatili koliko je sve poskupjelo.

"Zbog evazije novca nam se čini da su stvari puno jeftinije nego što jesu. Iz tog proizlazi da smo skloniji inpluzivnije trošiti ili smo pak pretjerano oprezni, dvaput ćemo razmisliti hoćemo li potrošiti", pojašnjava psihologinja Marija Jurić.

Ekonomisti, pak, ističu da je rast cijena opravdan. "To je tržišni mehanizam, dokle god postoji potražnja da građani nesmetano piju kavu, to je opravdano. Mislim da je s druge strane problem naše percepcije standarda. Nama je standard porastao", ustvrdio je ekonomski analitičar Petar Vušković.

Ljudi se još nisu odrekli kune
Prije prelaska na euro, vladajući su isticali da neće biti drastičnijih poskupljenja, iako je već uoči eura inflacija znatno porasla.

"To znači da bi vam se prosječna cijena jedne kave povećala za oko dvije lipe. Stoga ne stoje zvučni slogani da ćemo dobiti europske cijene, a sačuvati hrvatske plaće", tvrdio je premijer Andrej Plenković 2019. godine.


Komentari članka

Vezani članci

DZS potvrdio lošu prognozu: Inflacija u Hrvatskoj ubrzala rast

17.04.2026.

Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u ožujku 4,8 posto veće u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku (DZS), čime je inflacija osjetnije ubrzala na godišnjoj razini.

Poskupjela potrošačka košarica, evo i koliko

17.04.2026.

Osnovna prehrambeno-higijenska potrošačka košarica koja obuhvaća 51 najnužniji proizvod, u ožujku je koštala 489,53 eura, što je 3,55 eura više u odnosu na veljaču, pokazuje mjesečno istraživanje portala za usporedbu cijena Koliko.HR, u suradnji s Hrvatsk

Državni tajnik: Kod plavog dizela najmanje je prostora za reakciju

07.04.2026.

Gorivo je od ponoći opet skuplje. Litra benzina je 1,66 eura, što je četiri centa više, dok litra dizela stoji 1,85 euro, 12 centi više. Najviše je poskupio plavi dizel - 17 centi, na 1,36 euro. O novim cijenama goriva odlučila je Vlada na jučerašnjoj tel

Plavi dizel poskupio: Za koliko eurocenti i do kada vrijede cijene?

03.03.2026.

Vrijedit će do 10. ožujka, a poskupjele su i druge vrste goriva pa su tako za Eurosuper 95 od 1,43€ do 1,57€, za Eurosuper 100 od 1,85€ do 1,91€ te za Eurodizel od 1,38€ do 1,69€. Cijena autoplina se kreće od 0,89 do 0,93€.

Trgovci za inflaciju krive rast plaća. Problem? Hrvatski radnik upola je jeftiniji od europskog prosjeka

21.01.2026.

S obzirom na to da inflacijski pritisci u Hrvatskoj postupno slabe, bilo bi ekonomski racionalno ukinuti ograničenja cijena, poručili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u publikaciji Fokus tjedna i dodali da mjere poput širenja liste proizvoda sa zam

Tag cloud

  1. 2852 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1565 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1652 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1335 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 686 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 461 članka imaju tag BDP
  19. 556 članka imaju tag poticaji
  20. 691 članka imaju tag tehnologija
  21. 709 članka imaju tag marketing
  22. 406 članka imaju tag potpore
  23. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 458 članka imaju tag koronavirus
  25. 965 članka imaju tag kriza
  26. 515 članka imaju tag eu fondovi
  27. 536 članka imaju tag porezi
  28. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  29. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 529 članka imaju tag obrazovanje
  31. 438 članka imaju tag osijek
  32. 448 članka imaju tag start up
  33. 541 članka imaju tag krediti
  34. 511 članka imaju tag dzs
  35. 452 članka imaju tag energetika
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke