Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

30 Lis 2024

MIROSLAV POLOVANEC:”Ove godine ističemo mlada vina – Portugizac i bijela međimurska”

Izvor: horecapro.hr · Autor: PAULINA MLINARIĆ  

MIROSLAV POLOVANEC:”Ove godine ističemo mlada vina – Portugizac i bijela međimurska”

Miroslav Polovanec, predsjednik Udruge Bregovita Hrvatska i vinar iz obiteljske vinarije Polovanec, otkriva glavne ciljeve udruge, izazove s kojima se vinari suočavaju te uspjehe u promociji vina Središnje bregovite Hrvatske. S naglaskom na obiteljsku tradiciju koja povezuje generacije, Polovanec govori o potencijalu regije stvaranja robne marke “Pjenušac Bregovite Hrvatske”, čime bi se regija dodatno pozicionirala na vinskoj karti svijeta. U nastavku intervjua saznajte i što posjetitelji mogu očekivati na ovogodišnjem, dosad najvećem, BregFestu.

Osnivanje udruge Bregovita Hrvatska Udruga vinara i vinogradara Bregovita Hrvatska osnovana je 9. srpnja 2019. godine s ciljem unapređenja vinogradarstva i vinarstva te promidžbe vina regije. Možete li nam ukratko objasniti koji su glavni ciljevi Udruge koja je regionalna organizacija vinara i vinogradara Središnje bregovite Hrvatske, te kako ste uspjeli u tako kratkom vremenu ostvariti značajne rezultate?
Hrvatska je podijeljena na četiri vinske regije: Istru, Dalmaciju, Bregovitu Hrvatsku i Slavoniju. Središnja bregovita Hrvatska obuhvaća Grad Zagreb i osam županija, a naša je udruga posvećena unaprjeđenju vinarstva i vinogradarstva ove regije te promidžbi njezinih vina i same regije. Budući da su u Središnjoj bregovitoj Hrvatskoj uz vinarstvo i vinogradarstvo usko vezani ugostiteljstvo i turizam, svojim radom utječemo i na razvoj ugostiteljske i turističke ponude ovog dijela zemlje. Ponosni smo na rezultate koje smo postigli u prvih pet godina rada udruge iako to razdoblje nije bilo nimalo lako, pogotovo za proizvodnju i ugostiteljstvo. Razdoblje je to u kojem smo se suočili s pandemijom bolesti COVID-19, izbijanjem rata u Ukrajini, poteškoćama u nabavnim lancima vezanima uz staklenu ambalažu, inflacijom, klimatskim promjenama… Unatoč svemu tome naši vinari rade odličan posao. Svojim ogromnim trudom i radom pronalaze načine kako se nositi sa svim izazovima. Štoviše, iz godine u godinu stvaraju sve bolja vina što dokazuju mnogobrojne nagrade koje osvajaju na prestižnim svjetskim vinskim natjecanjima poput Decantera. Sretni smo što je naša vinska regija prepoznata u Hrvatskoj, ali i izvan nje. Vinski stručnjaci, ali i građani prepoznaju nas po BregFestu, svježini i lepršavosti naših vina te području koje nazivamo i kolijevkom pjenušaca.

Značaj Bregovite Hrvatske za hrvatsko vinarstvo Regija Središnje bregovite Hrvatske proizvodi 18 posto ukupnih hrvatskih vina, a vinari iz ove regije redovito postižu uspjehe na domaćim i međunarodnim ocjenjivanjima. Što smatrate ključnim čimbenicima uspjeha vinara iz ove regije i kako ih Udruga podržava u njihovim nastojanjima?
Iza naših je vinara dugogodišnja tradicija bavljenja vinarstvom i vinogradarstvom. U njihovim su rukama jedinstveno znanje i iskustvo. Izvrsno poznaju sastav tla i klimu ove regije te sorte loze koje u našim uvjetima mogu dati najbolja vina. Ta vina nazivamo “Pričom sa sunčane strane brega“. Bregovita Hrvatska poznata je po velikom broju malih vinarija te nekoliko većih. Male vinarije imaju izvrsna vina, ali u malim količinama. Ta vina, dakle, ne mogu biti prisutna u svim trgovinama i restoranima, ali ona itekako zaslužuju na najbolji mogući način biti predstavljena javnosti. Mi smo tu da vinarima pomognemo u njihovu predstavljanju tržištu, pogotovo s pomoću onih aktivnosti koje oni samostalno ne mogu provesti. Vjerujemo kako svako vino Središnje bregovite Hrvatske ima svoju jedinstvenu nišu. Zato nam je iznimno bitno da naša vina kušaju kako vinski stručnjaci, voditelji vinskih barova i restorana te trgovci, tako i građani.

Očekivanja za 3. BregFest 3. BregFest održat će se u Laubi u Zagrebu, a najavljeno je sudjelovanje više od 60 vinara koji će predstaviti preko 350 vina. Koje su Vaše najveće nade i očekivanja za ovogodišnji BregFest? Što posjetitelji mogu očekivati od samog događaja?
Pred vratima nam je treći BregFest, drugi koji će se održati u zagrebačkoj Laubi. Na festivalu će sudjelovati nikada veći broj vinara – njih više od 60. Nadamo se i da će ovo biti najposjećeniji BregFest do sada. Želimo da građani među 350 vina koja ćemo predstaviti, pronađu svoje nove vinske favorite, a ugostitelji etikete koje žele uvrstiti na svoje vinske karte. I jednima i drugima festival je izvrsna prilika za upoznavanje vinara uživo. Vinari im žele ispričati priče koje stoje iza njihovih vina, dati im preporuke s kojim jelima sljubiti neko vino, te im otkriti planove iz svojih vinskih podruma. Vinari će predstaviti svoje pjenušce, bijela, ružičasta i crvena vina slavnih svjetskih sorti vinove loze te onih autohtonih čijem očuvanju pridaju posebnu pozornost. Među tim autohtonim sortama su škrlet, kraljevina i pušipel. Zagrepčani i njihovi gosti moći će upoznati i ekološka vina kojima iz godine u godinu raste popularnost. BregFest će im biti i prva prilika za kušanje ovogodišnjih mladih vina. Jedan će izložbeni prostor okupiti vinare koji proizvode portugizac, a drugi će predstaviti Mlado Međimurje. Zagrepčani nam govore kako ih veseli ponovni susret s portugiscem na jednoj vinskoj manifestaciji, a Mlado Međimurje je sjajan projekt mladih međimurskih vinara.


Komentari članka

Vezani članci

Od djeda i oca naslijedio 4, danas obrađuje 45 ha vinograda - sve podno Motovuna

21.05.2026.

Vinarija Tomaz na tržište stavlja tristo tisuća boca godišnje. Kućni prag je, kaže vinar i vinogradar Klaudio Tomaz, najljepše predstavljanje sebe, svog proizvoda i svoje vizije.

S početnih 7 proširio vinograd na 20 ha: Bolfan Vinski vrh spaja ekološka vina i domaću hranu

19.05.2026.

Tomislav Bolfan kupio je malu vinariju 2006. godine, a u godinama koje su uslijedile proširio je kapacitete na 20 hektara. Vinarija koja proizvodi vrhunska vina i njeguje prirodne metode uzgoja postala je prepoznatljiva po svom jedinstvenom karakteru

Vina Belje šire nasade u Baranji: 17 hektara novih vinograda na Banovom brdu

14.05.2026.

Na položaju Banovo brdo u vinogorju Baranja zasađeno je 17 hektara novih vinograda Vina Belje, izvijestili su u petak iz tvrtke Podravka Agri, podsjetivši i na 23 hektara vinograda koji su zasađeni prije dvije godine

Agrolaguna krči cabernet i okreće vinograde prema malvaziji

13.05.2026.

Nakon ulaska Badela 1862 porečka tvrtka pokreće investicije veće od deset milijuna eura u vino, ulje i sir

Deset milijuna eura ulaganja za prilagodbu globalnim trendovima

13.05.2026.

Otkad je Agrolagunu preuzeo Badel 1862, pokrenut je investicijski ciklus radi modernizacije proizvodnje vina, maslinova ulja i sira

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2006 članka imaju tag financije
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk