Poduzetnički portal · Članak
09 Lis 2014
Orahovački lješnjaci na tržištima diljem Europe
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Slobodan KADIĆ
PP Orahovica najveći je proizvođač lješnjaka i u Hrvatskoj i u regiji. Djelatnici tog uspješnog poduzeća brinu o nasadima lijeske na „skrivenim“ i ekološkim lokacijama Vranovac, Bukvik i Lipovac, pakiraju sirove lješnjake te ih plasiraju na domaće tržište, ali ga izvoze i u susjedne zemlje, posebice u Italiju.
Berba lješnjaka koji, valja to naglasiti, inače voli “varljivu” orahovačku klimu, još traje.
Naime, nije lako obrati lješnjake na 265 hektara i s najsuvremenijom mehanizacijom tako da upošljavaju i nadničare iz okolnih mjesta, Orahovice, Donje Pištane, Čačinaca…
Berba lješnjaka ne odvija se na klasičan način kako je to bilo prije dvadesetak godina. Tako se umjesto buke nadničara, s plantaže čuje zvuk suvremenih strojeva, jer se berba u 21. stoljeću obavlja uglavnom automatski, uz samo malu pomoć ljudskih ruku.
Suvremena tehnologija
- Proizvodimo lješnjake na 230 hektara nasada starosti 29 godina te na 46 hektara mladog nasada zasađenog u jesen 2011. godine sortimenta istarski dugi, rimski i haleški div. Godišnje proizvedemo između 500 i 600 tona i za domaće i strano tržište - istaknuo je Josip Tokić, voditelj Poslovne jedinice Voćarstvo i vinogradarstvo PP Orahovice.
PP Orahovica je i poznati proizvođač i sadnica lijeske koje proizvodi u rasadniku u sklopu plantaže lješnjaka. U jednoj vegetacijskoj godini u rasadniku se proizvede do 100.000 komada vrhunskih sadnica.
- U proizvodnji primjenjujemo suvremenu svjetsku tehnologiju i znanje, a imamo i vrlo razvijenu rasadničarsku proizvodnju lijeske. Za proizvodnju plodova lješnjaka vodili smo brigu o nizu čimbenika kako bismo na kraju dobili proizvod visoke kvalitete. Poznavanje biološke prirode sorti i njihovo ponašanje prema uvjetima sredine uvelike ovisi o krajnjem rezultatu - pojašnjava Tokić.
Za kvalitetan proizvod važan je i sortiment. Tako u PP Orahovici sade sortu istarski dugi, čiji je grm bujan i više raste u širinu nego u visinu pa je loptastog oblika. To je najrasprostranjenija sorta u Hrvatskoj, a zastupljena je s ukupno 80 posto u svim plantažama.
Široka rasprostranjenost uvjetovana je njenim dobrim osobinama. Plod je krupan, duguljastog oblika, a njegova specifična aroma čini ga najpoželjnijom konzumnom sortom. Sorta rimski, koju također sada na plantažama PP Orahovice ima, vrlo je bujno stablo, a grm joj raste uspravno. To je druga najzastupljenija sorta u Hrvatskoj, plod je krupan, okruglastog oblika i pogodan je za daljnju preradu. Sorta halški div rasprostranjena je diljem Europe. Plod je krupan, okruglasti, ali pomalo spljošten. Jezgra dobro ispunjava ljusku te je slatkog i ugodnog okusa.
Ponuda manja od potražnje
- Zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta ove godine očekujemo nešto slabiji urod od prosjeka. Teško nam je to procijeniti u tonama, jer nam je berba još u punom jeku. Lješnjake prodajemo na domaćem tržištu, maloprodajnim trgovačkim lancima, konditorskoj i pekarskoj industriji. Izvozimo velike količine lješnjaka u Srbiju te zemlje EU-a, najviše u Italiju. Lješnjaci koje uzgajamo, zbog izvrsnih organoleptičkih svojstava pripadaju u vrh svjetske kvalitete te su zbog toga iznimno cijenjeni i traženi. Ovogodišnja otkupna cijena lješnjaka viša je u odnosu na prošlu godinu i sada iznosi 18 kuna za kilogram u ljusci, u odnosu na prošlogodišnju kada je bila 12 kuna – zaključio je Tokić, naglasivši da s prodajom lješnjaka nema problema, jer je ponuda manja od potražnje.
Ono čime se PP Orahovica još može podičiti jest najmoderniji pogon za doradu lješnjaka u Hrvatskoj u Dugoj Međi, u općini Zdenci, u kojem se obavlja proces pročišćavanja, sušenja, kalibriranja, odvajanja jezgre od ljuske te sortiranja i pakiranja lješnjaka.
- Kapacitet pogona za doradu dovoljan je za godišnju proizvodnju lješnjaka PP Orahovice te za potrebe uslužne dorade za kooperante i ostale manje proizvođače na području Hrvatske. Prošle je godine preko programa IPARD kupljena moderna linija za precizno sortiranje lješnjaka kakvu koriste vodeći svjetski prerađivači lješnjaka – doznajemo od Snježane Vasiljević, tehnologinje u preradi lješnjaka PP Orahovice.
Planovi za budućnost u industriji lješnjaka PP Orahovica odnose se na proširenje proizvodnih kapaciteta s dodatnih 200 hektara nasada, ekološka proizvodnja, nadogradnja pogona za preradu postrojenjem za finaliziranje proizvoda od lješnjaka kako bi se proizvodio prženi i sjeckani lješnjak te sve više tražena pasta.
U BERBI DESET KOMBAJNA I ŠEZDESET RADNIKA
Zbog lošeg vremena berbu su u PP Orahovica ove godine počeli nešto kasnije nego uobičajeno. Planiraju je završiti do sredine listopada, ako vremenske prilike to dopuste. Berba se uglavnom obavlja strojno, a u njoj sudjeluje šezdesetak ljudi (polovina stalno zaposlenih, polovina sezonaca), te mnoštvo suvremenih strojeva od kojih desetak kombajna. - Lješnjaci se nakon berbe voze na pročišćavanje i sušenje, nakon čega slijedi njihova prerada do finalnog proizvoda, upakirane jezgre lješnjaka koji se otprema u trgovine diljem Hrvatske, ili za izvoz – istaknula je Snježana Vasiljević.
100
tisuća komada sadnica proizvede PP Orahovica u jednoj vegetacijskoj godini
600
tona lješnjaka proizvede se godišnje na plantažama PP Orahovice
18
kuna za kilogram iznosi otkupna cijena lješnjaka u ljusci
Komentari članka
Vezani članci
Kratki lanci opskrbe: Proizvođačima pravedna cijena, a kupcima svježi, domaći proizvodi
27.10.2025.Na dvodnevnoj konferenciji predstavljena su četiri uspješna primjera kratkih lanaca opskrbe, a riječ je o inicijativama koje su pokrenule općine, županije ili državne institucije.
Površine padaju, ali ubrano više salate: Njih 10 drži pola domaćeg tržišta
20.10.2025.Prošle smo godine proizveli 7.308 tona salate, odnosno 210 tona više nego godinu ranije, prikazao nam je Državni zavod za statistiku u svojim privremenim podacima. Oko 70 posto od toga bilo je namijenjeno tržištu, a ostatak pretežno za vlastite potrebe.
Suše uzele danak. Urod ove godine i do 60 posto manji, a cijena kukuruza - niža
09.10.2025.Sve je izgorjelo, ono što nije uništila suša, dokrajčile su divlje svinje, žali se poljoprivrednik Zoltan Rajki iz sela Kotline u Baranji
Dr.sc. Dragan Solić: Od mljekare u Starom Petrovom Selu do komunikatora godine
07.10.2025.Upravitelj Sektora za razvoj stočarstva u Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu (HAPIH), suradnju s medijima započeo je još na početku karijere, kada su se poljoprivrednici educirali putem radijskih emisija.
Prilika za 10.000 eura potpore za OPG-ove na područjima naseljenim nacionalnim manjinama
05.10.2025.Otvoren je natječaj za financiranje projekata u 2025. godini prema programu za financiranje projekata lokalne infrastrukture i ruralnog razvoja na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina, vrijedan 2,5 milijuna EUR.
Tag cloud
- 2798 članka imaju tag turizam
- 2647 članka imaju tag hrvatska
- 1763 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1056 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 663 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 505 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 415 članka imaju tag hnb
- 423 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
