Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

06 Lip 2022

Padaju svjetske cijene drvne građe

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Ranka Vojnović  

Padaju svjetske cijene drvne građe

Cijene drvne građe na tržištu budućnosnica su od početka godine pale za skoro 50 posto, piše Agrarheute. Ovaj trend se još uvijek ne osjeća na fizičkoj razini, ali analitičari kažu da je to samo pitanje vremena.

Sporan pad cijena
Na čikaškom tržištu su pale za 7 posto što je ukupni tjedni pad od 12 posto. Najvažnija sirovina za građevinsku industriju i druge sektore pala je na novi minimum za godinu od 566 eura za 2,3 kubika (1.000 board foot što je mjerna jedinica u SAD-u).

Od početka godine svjetske cijene drvne građe su pale za 47 posto što je 65 posto ispod maksimuma iz 2021. od 1.612 eura. Ovaj trend bi trebao utjecati i na europske i značajno smanjiti izvozne vrijednosti.

Američki analitičari predviđaju da će se veliki inflatorni pritisak na tržište nekretnina u SAD i Europi smanjivati s padom cijene drveta i da bi ih trebali pratiti troškovi izgradnje. Trenutno ne možemo biti sigurni kada i kako brzo će doći do toga i kako će se odraziti na europsko tržište, ali je, navode, ta situacija neizbježna.

Velike zalihe
U SAD se govori o tržištu prezasićenom drvetom i drugi građevinskim materijalom, jer su zalihe u pilanama i željezarama značajno porasle.

Primjetno povećana ponuda bi trebala dovesti do trajne silazne spirale cijena, posebno ako potražnja brzo ne poraste, za što su mali izgledi. Pored toga, inflacija u svim sektorima života natjerala je potrošače na štednju.

U SAD veliki kupci i pilane zbog zaliha već počinju snižavati cijene. No, trebat će vremena da to osjete krajnji korisnici. Također, analitičari očekuju da će ipak ostati visoke zbog problema u logistici, a tempo će diktirati razvoj situacije oko Ukrajine i sankcije Rusiji koja je veliki izvoznik drveta.


Komentari članka

Vezani članci

Kriza jedne obitelji, prilika za luksuzni brend: Došli do gotovo 650 ha vinograda

23.04.2026.

Jedna od najpoznatijih svjetskih luksuznih modnih kuća, francuski Chanel, nastavlja snažno ulagati u vinsku industriju. Najnovijom akvizicijom u američkoj saveznoj državi Kalifornija dodatno je proširila svoje vinogradarske površine, koje sada prelaze 647

BBC: Ove turističke destinacije su kao Hrvatska, ali jeftinije

21.04.2026.

BBC je izdvojio nekoliko lokacija koje sve više dobivaju na popularnosti, a namijenjenih Britancima koji traže povoljniju i pomalo drugačiju destinaciju za ljeto.

Robotski psi čuvaju usjeve: Svaki pokušaj krađe ili sabotaže pod stalnim nadzorom

21.04.2026.

U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), poljoprivredni gigant Bayer počeo je koristiti robotske pse za nadzor velikih plantaža kukuruza

MMF blago snizio prognozu rasta hrvatskog gospodarstva, očekuje veću inflaciju

15.04.2026.

Hrvatsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, nešto slabije no što su pokazivale dosadašnje prognoze, objavio je u utorak Međunarodni monetarni fond (MMF), dok bi manjak u bilanci plaćanja trebao biti znatno veći.

Nikad više milijunaša: 10 posto u Hrvatskoj drži pola imovine

07.04.2026.

Uz rekordno bogatstvo u svijetu i Hrvatskoj, razvija se cijeli ekosustav usluga za HNWI klijente, od investicijskih savjeta do pravnih i concierge usluga

Tag cloud

  1. 2850 članka imaju tag turizam
  2. 2706 članka imaju tag hrvatska
  3. 1808 članka imaju tag svijet
  4. 1486 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1565 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1651 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1388 članka imaju tag ict
  10. 1334 članka imaju tag industrija
  11. 1244 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1074 članka imaju tag menadžment
  14. 1182 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 685 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 691 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 529 članka imaju tag obrazovanje
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 360 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke