Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Srp 2010

RBA ruši kamate na stambene kredite u 'švicarcima'!

Izvor: danas.hr · Autor: Danas.hr  

RBA ruši kamate na stambene kredite u 'švicarcima'!

Od prvog kolovoza RBA snižava kamatnu stopu na stambene kredite vezane uz švicarski franak, a nova nominalna cijena kredita iznosit će pet posto godišnje, stoji u pismu koje su klijenti te banke ovih dana dobili na kućne adrese. Neprestano jačanje švicarskog franka, koji je od početka godine skočio osam posto, probleme nije stvorilo samo klijentima koji bankama vraćaju osjetno veće rate kredita, već je ozbiljno zabrinulo i bankare. Njima je, naime, ugrožena otplata kredita vezanih uz tu valutu, piše Poslovni dnevnik. Stoga su se u Raiffeisen banci odlučili na rijedak potez na domaćem tržištu – sniziti kamate. Klijenti Raiffeisen banke ovog su tjedna na kućne adrese dobili neobičnu obavijest svoje banke. Od prvog kolovoza RBA snižava kamatnu stopu na stambene kredite vezane uz švicarski franak, a nova nominalna cijena kredita iznosit će pet posto godišnje, stoji u pismu. Zasad se takvoj obavijesti ne trebaju nadati i RBA-i korisnici ostalih kredita vezanih uz franak jer se niža kamata odnosi samo na stambene kredite.

"Na sve postojeće stambene kredite uz valutnu klauzulu u švicarskom franku koji imaju kamatnu stopu višu od pet posto izvršit će se sniženje na pet posto", kažu u RBA. Primjeni li se izračun nove kamate od početka kolovoza, znači da će prvi mjesečni anuiteti jeftinijih kredita klijente RBA razveseliti krajem tog mjeseca. "Smanjenjem kamatnih stopa na stambene kredite banka nastoji olakšati teret otplate klijentima jer se zbog lipanjske aprecijacije švicarskog franka u odnosu na euro, a time i na kunu, znatno povećala kunska protuvrijednost otplatne rate za kredite u švicarskom franku", objasnio je Poslovnom dnevniku glavni ekonomist RBA Anton Starčević. "Budući da se primici kućanstava ove godine ne povećavaju, raspoloživi dohodak onih zaduženih u franku se smanjuje zbog povećanja tereta otplate zaduženja. Banka je donijela odluku da se smanjivanjem kamatnih stopa omogući klijentima nastavak uredne otplate bez znatnije promjene raspoloživog dohotka.

"O problemu franka iz Hrvatske narodne banke (HNB) opetovano su stizala upozorenja u proteklih nekoliko godina, podsjeća Poslovni. Ona su se svodila na poruku da HNB ne može utjecati na odnos kune prema švicarskom franku, već da se cijena kune formira i brani prema euru. Za najnoviji potez RBA o kojem se, neslužbeno doznajemo, intenzivno razmišlja i u drugim bankama, u HNB-u kažu da je to "razumni potez". "Sasvim je sigurno da je s rastom tečaja povećan i kamatni rizik, a kako smo već puno puta naglašavali, švicarci su posebno 'nestabilni'. Iako se udio kredita u švicarcima u zbroju kontinuirano smanjuje, još je, posebice kod nekih banaka, relativno značajan", kaže viceguverner HNB-a Davor Holjevac. Ostale banke zasad šute o svojim planovima. Na upit Poslovnog dnevnika jedino su iz PBZ-a poručili da su pripremili paket mjera za lakšu otplatu kredita u francima, od ukidanja naknade za prijevremenu otplatu, reprograma do prema potrebi i drugih mjera.

Ne snize li banke kamate, način kako smanjiti rizik otplate jest konverzija kredita u euro. No čak i da banka to odobri bez naknade, takav je potez skup. Glavnica se preračunava po postojećem visokom tečaju u euro i time snažno raste. Ako je kredit podignut prije, primjerice, tri godine i njegove otplatne rate na početku sadržavaju uglavnom kamatu, računica nakon konverzije pokazuje da unatoč urednoj otplati klijent nije nimalo smanjio glavnicu, tvrdi Poslovni dnevnik.


Komentari članka

Vezani članci

Fiskalizacija 2.0: Od 2027. i paušalci moraju izdavati eRačune

27.07.2026.

Od 1. siječnja 2027. i poduzetnici izvan sustava PDV-a, obrtnici, paušalci i proračunski korisnici moraju izdavati i fiskalizirati eRačune

HNB: Rast hrvatskog gospodarstva u drugom kvartalu mogao bi usporiti na 1,6 posto

20.07.2026.

Realni rast hrvatskog gospodarstva u drugom tromjesečju mogao bi usporiti na 1,6 posto na godišnjoj razini, dok bi rast na tromjesečnoj razini mogao iznositi 0,3 posto, procjena je Hrvatske narodne banke (HNB).

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

HUP protiv poreza na ekstraprofit: Kažnjava se poduzetnički rizik i uspjeh

26.06.2026.

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) upozorava u četvrtak kako bi uvođenje poreza na prekomjernu dobit poslalo negativan signal domaćim i stranim investitorima, dok Hrvatska dovršava proces pristupanja OECD-u.

Tag cloud

  1. 2891 članka imaju tag turizam
  2. 2729 članka imaju tag hrvatska
  3. 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1820 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2010 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1363 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 703 članka imaju tag tehnologija
  16. 1186 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 697 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 544 članka imaju tag porezi
  21. 371 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 560 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 409 članka imaju tag potpore
  26. 524 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 460 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 454 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk