Poduzetnički portal · Članak
15 Lis 2015
Slovenski Pipistrel opremit će lakim školskim avionima indijsku vojsku
Izvor: www.banka.hr · Autor: banka.hr
Pipistrel iz Ajdovščine će indijskoj vojsci u dvije i pol godine isporučiti 194 laka školska zrakoplova tipa Virus SW 80, uz opciju isporuke dodatnih sto zrakoplova nakon tri godine ako naručitelj to zatraži
Slovenski proizvođač zrakoplova Pipistrel iz Ajdovščine pobijedio je na međunarodnom natječaju oružanih snaga Indije za isporuku 194 zrakoplova koji će biti namijenjeni Indijskom ratnom zrakoplovstvu, Indijskoj ratnoj mornarici i Nacionalnom programu kadeta.
Direktor Pipistrela Ivo Boscarol potpisao je u ponedjeljak u New Delhiju ugovor s indijskim oružanim snagama koji uključuje mogućnost isporuke dodatnih 100 zrakoplova nakon tri godine ako to naručitelj zatraži, piše slovenskio dnevnik Delo.
Ovaj, vjerojatno najveći ugovor u povijesti kada su u pitanju ultralake letjelice, Pipistrel je osvojio svojom kompozitnom letjelicom Virus SW 80 koja će u inačici za Indiju nositi naziv Garud.
Tvrtka iz Ajdovščine za isporučitelja je odabrana na međunarodnom natječaju u konkurenciji 11 globalnih proizvođača i zastupnika ove klase letjelica. Zahtjev je bio usredotočen na laki dvosjed čija će glavna uloga biti obuka pilota, koji je napravljen od kompozitnih materijala i koji je sposoban nositi dva člana posade i njihovu opremu.
"Imamo višee od četvrt stoljeća iskustva u izradi zahtjevnih sustava za male letjelice i zato smo idealan partner indijskim oružanim snagama. Naš Virus SW 80, odnosno Garud, je konfiguriran tako da ispunjava sve zahtjeve i potrebe naručitelja. On predstavlja vrhunac naprednog projektiranja, vrhunske kompozitne konstrukcije i najnovijih digitalnih instrumenata za letenje. To je moderan školski zrakoplov za 21.stoljeće kakvog bi poželio svaki pilot. Sretan sam i ponosan da je naš proizvod izabran u oštroj međunarodnoj konkurenciji i veselim se vijestima o brojnim mladim pilotima koji će prvi put poletjeti na krilima našeg Garuda“, rekao je Boscarol.
Riječ je o dvosjednom školskom zrakoplovu izrađenom iz kompozitnih materijala, s dvočlanom posadom - instruktorom i učenikom. Pogonjen je certificiranim motorom od 80 konjskih snaga, brzina mu je oko 220 km/h, može letjeti neprestano najmanje tri sata i dosegnuti visinu od oko 6000 metara. Slijetati i uzlijetati može po travnatim stazama , ali na nepripremljenim terenima.
Zrakoplov će biti namijenjen isključivo za školske letove pa je Garud opremljen posebnim padobranom (Ballistic Parachute Rescue System) koji u slučaju nesreće spašava zrakoplov i oba putnika, koji ne trebaju iskakati iz kabine, te pojačanim sigurnosnim elementima kao što su posebno dizajnirana izdržljivija sjedišta i kokpit ojačan kevlarom.
Letjelice koje su se nadmetale na ovom natječaju testirane su u ekstremnim indijskim uvjetima kao što su visoka temperatura i vlažnost zraka, ekstremne visine i sl. Garud se posebno dobro pokazao prilikom testiranja u terenskim uvjetima i kada su u pitanju procedure održavanja.
"Bez sumnje, ovo je najveća narudžba u 26 godina postojanja Pipistrela. Za indijsku vojsku ćemo svakog mjeseca proizvoditi šest, maksimalno sedam letjelica mjesečno. To znači da će u iduće dvije i pol godine polovica napih proizvodnih kapaciteta biti raspordana“, rekao je Boscarol.
Za indijski natječaj zrakoplov je nazvan Garud, po mitskoj ptici na koju je u hindusitičkoj mitologiji ljut bog Višna.
Garud je zapravo izabran prije dvije godine. Od tada do danas su trajali pregovori o svim drugim detaljima ugovora. Pipistrel će početi s isporukama na više od 100 lokacija širom Indije za osam mjeseci. Sve 194 letjelice moraju po ugovoru biti isporučene u roku od 30 mjeseci nakon isporuke prve.
"Ugovor nas obavezuje da isporučimo još 100 letjelica nakon treće godine, ako to naručitelj poželi. To znači da Pipistrel ima šansu da na kraju proizvede skoro 300 letjelica", objasnio je Boscarol nakon potpisivanja ugovora.
Ugovor obuhvaća isporuku rezervnih motora, alata i opremu za zemaljsku podršku, produženu podršku na 10 godina te obuke posada, instruktora i zemaljskog tehničkog osoblja.
Pilote će u Indiji obučavati Pipistrelovo partnersko slovensko poduzeće Pipistrel Academy, koje se bavi školovanjem pilota i instruktora. Oni će osposobiti indijske instruktore da sami obučavaju nove pilote. Pipistrel će obučiti mehaničare koji će novoj floti pružati tehničku potporu i brinuti o njenom redovnom održavanju.
Ugovor ne obuhvaća nikakav offset aranžman i sve letjelice i prateći segmenti bit će proizvedeni u Sloveniji.
Pipistrel je do sada proizveo više od 1300 različitih letjelica koje lete u više od 80 zemalja širom sveta. Poznati su kao proizvođač ultra-lakih letjelica s najširom gamom proizvoda a trenutni vrhunac proizvodnje predstavlja Pantera, jedini četverosjed u generalnoj avijaciji u verzijama s konvencionalnim, hibridnim ili potpuno električnim pogonom.
Komentari članka
Vezani članci
Grupacija Đuro Đaković povećala dobit za 96 posto
31.10.2025.Grupacija Đuro Đaković u prvih je devet ovogodišnjih mjeseci poslovala s neto dobiti od 6,67 milijuna eura, što je za 3,3 milijuna ili 96 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, pokazuje u srijedu objavljeno financijsko izvješće te kompanije, u kojem
Jesu li naša vina konkurentna i zašto poskupljuju?
28.10.2025.Američke carine od 15 posto na europska vina i pjenušce posebno pogađaju francuske i talijanske proizvođače. Hrvatski vinari nisu izrazito pogođeni jer rijetki izvoze u SAD. Nisu među 25 vodećih izvoznika, a posustaje i izvoz na europsko tržište. Jesu li
Ericsson Nikola Tesla ugovorio poslove na Kosovu od 8,5 milijuna eura
13.10.2025.Posao je sklopljen s operatorima IPKO i Telekom Kosovo, ali i u područjima digitalne transformacije javne uprave, bolničkih informatičkih sustava, nacionalne i javne sigurnosti te turizma
Sve veći interes za osječkim sortimentom u Turskoj
03.10.2025.Osječki sortiment zauzima 20 posto portfelja turskog giganta, tvrtke Tarim Kredi Kooperatifleri, a iz Poljoprivrednog instituta Osijek najavili su jačanje suradnje i mogućnost širenja na druga tržišta
Slovenski poduzetnici: Ostvaruje se naše predviđanje, uskoro ćemo Hrvatima gledati u leđa
28.09.2025.U KLUBU slovenskih poduzetnika (SBC) sa zabrinutošću prate podatke koji pokazuju smanjivanje razlike između neto plaća u Sloveniji i Hrvatskoj. "Ako se nastavi ovakav trend, koji je posljedica za gospodarstvo pogubne politike vlade, Slovenija će uskoro po
Tag cloud
- 2796 članka imaju tag turizam
- 2646 članka imaju tag hrvatska
- 1762 članka imaju tag svijet
- 1442 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1971 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1635 članka imaju tag izvoz
- 1306 članka imaju tag trgovina
- 1374 članka imaju tag ict
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1302 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1055 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 662 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 504 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 514 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 432 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 450 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 414 članka imaju tag hnb
- 422 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
