Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

10 Tra 2025

Trofejni košarkaški trener Neven Spahija virtuoz je i u maslinarstvu

Izvor: www.agroklub.com · Autor: Nedjeljko Jusup  

Trofejni košarkaški trener Neven Spahija virtuoz je i u maslinarstvu

Među prvima sam koji se u Danilo vratio nakon Rimljana, kaže Spahija koji slobodno vrijeme najradije provodi u masliniku. Radi sve poslove, a najdraže mu je u predvečerje ljeti, kad vrućina popusti sjesti na traktor i malčirati travu. Hoće li njegov primjer i idealni uvjeti za poljoprivredu potaknuti i druge?

Poznati hrvatski košarkaški trener Neven Spahija (62) navikao je pobjeđivati. Ostvario veliku karijeru, koja još traje, a ovih dana potvrdio se i kao uspješan maslinar. Na svjetskom natjecanju u New Yorku njegov brend S Maslinovo ulje osvojio je zlatno odličje.

"Osjećaj je nevjerojatan. Toliko sam želio osvojiti trofej i sa svojim maslinovim uljem i, evo, to sam i ostvario“, rekao je Spahija.

Prvak u šest europskih zemalja
Vijest o nagradi stigla mu je u Italiju gdje u Veneciji trenira tamošnji prvoligaški klub Reyer.

Spahija je rođen i odrastao u Šibeniku gdje je i započeo sportsku karijeru. Proslavio se kao trener. Naslove prvaka osvajao je u šest različitih europskih zemalja. Dva puta bio prvak Hrvatske, dva puta prvak Izraela, jednom prvak Slovenije, Litve, Turske… Bio izbornik košarkaške reprezentacije Hrvatske. Trener u Kini i Euroligi…

Ujedno je i prvi hrvatski trener koji se okušao i u NBA ligi, tri godine bio pomoćni trener (assistant) u Atalanti te jednu godinu u Memphis Grizzliesu.

"Vrata Amerike otvorio mi je RC Buford, tada generalni menadžer San Antonio Spursa“, otkriva Spahija, kojemu je košarka posao, a maslinarstvo hobi.

Prve masline na imanju u Danilu
Oduvijek je maslinu doživljavao na poseban način. Ona je u Dalmaciji od davnina udomaćena uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrjev, a ulje začin, hrana i lijek. U stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.

Ne krije ponos što i on u rodnom mjestu svog oca Rade u Danilu Gornjem, nedaleko Šibenika, ima masline i tako gaji tradiciju. Podsjeća kako se nekada mladić nije mogao oženiti ako nije posadio određeni broj maslina. Bilo je to u vrijeme Austro-Ugarske kada je u Dalmaciji bilo 30 milijuna stabala maslina.

Putujući po svijetu, nije zaboravio na svoj zavičaj i selo Danilo. "Znao sam da ću se tu vratiti“, rekao je. Njegova dugogodišnja želja da u mjestu koje postoji od petog stoljeća napravi imanje i proizvodi vrhunsko maslinovo ulje počela se ostvarivati prije 23 godine kada je na djedovini, zajedno s roditeljima ocem Radom i majkom Nevenkom, posadio prvih 40 maslina.

Dokupio zemlju i posadio još 180 stabala
U međuvremenu je dokupio još zemlje i na 10.000 četvornih metara podigao još 180 stabala. Sve po pravilima struke. Pripreme zemljišta, izbor sorti i sadnju predvodili su poznati agronomi Joso Juras i Davorin Pamić. Od sorti prevladava autohtona Oblica, zastupljene su i Istarska bjelica i Krvavica, a od introduciranih Leccino, Pendolino i Cipressina.

Danas stručne savjete pruža agronom Karlo Rubelj iz područne savjetodavne službe Šibensko-kninske županije. Kad je Neven zbog svojih košarkaških obveza odsutan o masliniku brine njegov prvi rođak Miro Spahija. Sve agrotehničke mjere provode se pravodobno počevši od rezidbe, gnojidbe, zaštite, berbe i prerade plodova.

"Berba je poseban doživljaj. Okuplja obitelj i prijatelje“, kaže Spahija. Unatoč poodmaklim godinama sudjeluje i majka Nevenka. Nažalost, otac Rade nije doživio berbu u novom masliniku, a ni osvojeno zlato na što bi sigurno bio ponosan.


Komentari članka

Vezani članci

Obitelj Špiranec u Podravini sadi 4 tisuće maslina, nemaju pravo na potporu

11.06.2026.

Za svoju investiciju, u koju ulažu 60.000 eura, pokušali su ostvariti potporu Ministarstva poljoprivrede, no na toj adresi baš i nisu naišli na razumijevanje

Braća Chiavalon upravljaju s 30.000 maslina: Da danas sade nove, polovicu bi činila rosignola

08.06.2026.

U svijetu maslinarstva gdje se odluke donose desetljećima unaprijed, iskustvo često vrijedi više od bilo koje analize. Upravo zato je zanimljivo čuti odgovor poznatog maslinara Tedija Chiavalonea na pitanje koju bi sortu odabrao kada bi danas ponovno podi

S 29 godina posadio više od 100 novih maslina: Primoštenac Niko nastavlja didovu tradiciju

28.04.2026.

Na OPG- u Niko Skorić prošle su godine iskrčili zapušteni teren i posadili oko 120 novih stabala maslina. Važan dio Nikina rada je i članstvo u udruzi Ultra Extra, koja je osnovana prije nekoliko godina i okuplja oko 30-ak maslinara iz Šibensko-kninske žu

Napustio građevinu i stvorio eko oazu: Market ima svoju vodu, struju i hranu

14.04.2026.

Tomislav Market, posljednjih 15 godina posvetio je stvaranju održivog i samodostatnog gospodarstva koje danas predstavlja pravi primjer ekološke proizvodnje.

Vlajčić: Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju

27.03.2026.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić izjavio je da je Hrvatska na 53 posto samodostatnosti u maslinovom ulju, te da je kakvoća hrvatskih maslinovih ulja prepoznata u svijetu.

Tag cloud

  1. 2876 članka imaju tag turizam
  2. 1507 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2718 članka imaju tag hrvatska
  4. 1815 članka imaju tag svijet
  5. 1402 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 542 članka imaju tag krediti
  9. 1660 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1347 članka imaju tag industrija
  12. 1258 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1085 članka imaju tag menadžment
  15. 699 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 693 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 366 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 558 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 522 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 455 članka imaju tag start up
  28. 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 540 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 493 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 532 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk