Poduzetnički portal · Članak
25 Velj 2009
Tržišna budućnost istarskog meda je u Istri
Izvor: www.glasistre.hr · Autor: Davor Šišović
Istarski pčelari od prodaje meda godišnje teoretski mogu zaraditi 1,75 milijuna kuna, no budući da se u Istri prodaje puno meda koji dolazi izvan Istre, prostora za povećanje proizvodnje i bolju tržišnu afirmaciju istarskog meda, s priznanjem njegove kvalitete zaštitom geografskog podrijetla, itekako ima.
Nemalu buru u pčelarskim redovima izazvali su nedavni javni istupi Ivana Bračića, pomoćnika ministra gospodarstva, rada i poduzetništva, u tom Ministarstvu zaduženog za mala i srednja gospodarstva i zadruge, u kojima je naglašavao da se veći dio trgovine medom u Hrvatskoj odvija u »sivoj zoni«, zbog čega državni proračun gubi milijune kuna, a na tržište, među ostalim i u ustanove poput bolnica, škola i vrtića, zbog toga dolazi i patvoreni med.
Ovo je Bračić izrekao na konferenciji za novinare u svojstvu predsjednika Koordinacije tvrtki pčelarske proizvodnje, trgovine i distribucije. Hrvatski pčelarski savez već je odgovorio na Bračićeve optužbe, uglavnom opovrgavajući njegove navode, ali se u javnosti moglo čuti i da je ovaj doministrov istup tendenciozan budući da je Bračić utemeljitelj tvrtke PIP, najvećeg otkupljivača i trgovca medom u Hrvatskoj. Iz prepiske, odnosno polemike izazvane Bračićevim istupom, koja se prilično pregledno može pratiti i na internetu, proizlaze i neke zanimljive brojke o razmjerima trgovine medom u Hrvatskoj.
U državi 10.000 pčelara
Iz tih navoda proizlazi da se u cijeloj Hrvatskoj pčelarstvom bavi oko 10.000 ljudi, od kojih je 3.300 pčelara u sustavu poticaja. Godišnja proizvodnja meda u Hrvatskoj procjenjuje se na pet do sedam tisuća tona od čega se dvije do tri tisuće tona izvozi. Bračić je vrijednost »hrvatskog tržišta meda« procijenio na - 240 milijuna kuna. Naravno, kada se podaci javno iznose, način njihova iznošenja prilagođen je svrsi, pa u ovoj aktualnoj polemici nema podataka o tome koliko se meda uvozi, koliko u Hrvatskoj ima košnica, koliki su prinosi, koja je struktura proizvedenog meda po vrstama odnosno kvaliteti, ima li između posljednjih nekoliko godina bitnijih razlika po ekonomskim mjerilima kada znamo da su po klimatskim i biološkim pokazateljima te godine za pčelarstvo bile itekako različite…
Kako smo uglavnom izvan dosega relevantnih podataka za razinu države, pokušajmo sagledati koliko je značajna istarska »mala kap« u cjelokupnom hrvatskom »slatkom slapu«. Sugovornici su mi Ranko Anđelini i Željko Ravnić, predsjednik i tajnik Udruge pčelara Lipa iz Pazina, jedne od četiri istarske pčelarske udruge, ali najveće i najaktivnije.
Na Poluotoku 7.000 košnica
Na Pazinštini, kažu oni, evidentirano je oko 2.500 košnica, dok ih u cijeloj Istri ima oko 7.000, a s prosječnim prinosom od 10 kilograma po košnici u 2008. godini, koja je inače bila klimatski izuzetno nepovoljna i proizvodnja meda je lani jako podbacila, teoretski se lani u Istri moglo proizvesti 70 tona meda. Uz prosječnu prodajnu cijenu meda od 25 kuna po kilogramu (cijena varira ovisno o vrsti meda), istarski su pčelari lani teoretski mogli zaraditi oko 1,75 milijuna kuna.
To nije puno ni u usporedbi sa sto puta većom ukupnom hrvatskom proizvodnjom, pogotovo ne u usporedbi s dvjesto puta vrednijim »hrvatskim tržištem meda«, ali ni u usporedbi s drugim poljoprivrednim proizvodnjama u Istri (samo na krumpiru okrene se u Istri barem tri puta više novca). Ipak, pčelari su odabrali baviti se pčelama, medom i drugim pčelinjim proizvodima iako je većini njih to tek hobi, usputna zanimacija i zadovoljstvo, i minimalni dodatni izvor prihoda. Naime, više od 70 posto istarskih pčelara ima do deset košnica, rijetki su koji imaju ekonomski značajnu proizvodnju.
Međutim, do podatka koliko se u Istri proda meda koji dolazi izvan Istre nemoguće je doći. Sasvim je sigurno, kažu moji sugovornici, da sav med u malim pakiranjima, kakav se nudi u maloprodaji, ugostiteljstvu te u ustanovama poput škola, bolnica, vrtića i drugih, dolazi izvan Istre, jer u Istri nitko ne pakira med u vrećice ili malu plastičnu ambalažu, a riječ je o prilično velikim količinama.
Slavonski med u istarskoj medici
Posljednjih se godina dosta meda prodaje i proizvođačima medice, no pčelari kažu da neki proizvođači medice zbog povoljnije cijene radije kupuju 15-20 posto jeftiniji med iz Slavonije i drugih krajeva Hrvatske nego istarski.
Već ovih nekoliko naznaka pokazuje da je u Istri potražnja za medom veća od ponude, odnosno proizvodnje. Takav »odnos snaga« djelomično objašnjava i aktualni sukob na hrvatskom pčelarskom tržištu, u kojemu bi se istarska uloga svela na odbijanje davanja istarskog meda u otkup velikim hrvatskim otkupljivačima jer je cijena koju oni nude - bezobrazno mala. Ako kalkulacija troškova proizvodnje jednog kilograma meda u lanjskoj, prilično teškoj sezoni, iznosi 11,5 kuna, kako se može pristati na otkupnu cijenu od 11 kuna? Istarski pčelari zato radije nastoje sami izboriti pravilno vrednovanje svog meda i povećati prodaju istarskog meda u Istri nego da ovise o veletrgovcima izvan Istre koji nude preniske cijene.
Kako to kane učiniti? Dobar »medij« za takvo što su manifestacija »Dani meda« u Pazinu, koja nema samo promocijsko-edukacijski značaj već i značaj sajma na kome se dosta meda i drugih pčelinjih proizvoda uspije i prodati kupcima koji ciljano dolaze; te program »Medenih točaka«, turistički itinerar nalik već uhodanim vinskim cestama ili putovima maslinovog ulja. Kroz oba ova programa želi se promovirati ponuda meda u manjim pakiranjima, u teglicama od po 250 i 500 grama.
Potporama protiv pomora
Posljednjih godina počinje se sve više uviđati da pčele i pčelarstvo nisu tek samodovoljna poljoprivredna proizvodnja, već da su zbog oprašivanja pčele važne za uspjeh cjelokupne poljoprivredne proizvodnje. Stoga se pčelarstvo u SAD-u i u nekim zemljama Evropske unije i dodatno stimulira tzv. naknadom za oprašivanje biljaka - pčelari dobivaju 50 dolara po košnici ali ne godišnje, nego za svaku biljnu vrstu koju tijekom cvatnje pčele oprašuju. U nas se na takvo što još ne pomišlja: sve što pčelari mogu dobiti od države je poticaj od 45 kuna po košnici godišnje, i poticaj od dvije kune po kilogramu meda predanog u otkup.
Pomor pčela, koji je u drugim dijelovima svijeta ponegdje dosegnuo i zabrinjavajuće razmjere, u nas se kao prijetnja pojavio tek u naznakama, no ako državne institucije pravovremeno ne pomognu pčelarima u otkrivanju uzroka pomora i ne zabrane određene vrste pesticida poput ostalih evropskih zemalja, ni našim se pčelama ne piše dobro. To, kao i potreba uspostava sustava stručne potpore proizvodnji meda i kontrole njegove kvalitete kakvi postoje, primjerice, za proizvođače vina ili mlijeka, nešto je o čemu istarski pčelari žele razgovarati, »galama« oko trgovine medom u »sivoj zoni« je, barem za Istru, bespredmetna, iako je zabrinjavajuća s obzirom na to odakle dolazi, kažu Anđelini i Ravnić. Ako netko ima primjedbi na med na našem tržištu, logičan je njihov zaključak i poruka, neka malo bolje kontrolira - uvoz meda.
No, i od toliko malo istarskog meda, 90 posto plasira se kroz direktnu odnosno vlastitu prodaju, pčelari ga sami prodaju ili doma (nedavno uvedena zakonska kategorija »prodaje na kućnom pragu«), ili na tržnicama i sajmovima, a rijetki ga uspijevaju plasirati i u maloprodaju. Svega deset posto istarskog meda ide u otkup, i to uglavnom otkupljivačima izvan Istre, u Istri ih gotovo i nema. Otkupna cijena meda puno je manja od prodajne, i ovisno o vrsti lani je iznosila od 10 do 14 kuna po kilogramu.
Komentari članka
Vezani članci
Zahvaljujući promišljenom razvoju turistička godina produžena, gosti troše više, i to ne samo na obali
14.09.2023.Istru je, sukladno najnovijim i konsolidiranim podacima iz sustava eVisitor, od početka siječnja pa do kraja kolovoza posjetilo četiri milijuna gostiju, četiri posto više nego lani (indeks 104), te je realizirano 25 milijuna noćenja, odnosno dva posto viš
Najviše se može dobiti 4000 eura
13.09.2023.Korisnici gradskih potpora mogu biti obrtnici, zadruge, mikropoduzetnici čiji prosječan broj radnika tijekom poslovne godine ne prelazi 10 i čiji godišnji promet ne premašuje dva milijuna. Također, potpore se mogu odobriti i malim poduzetnicima čiji prosj
Potpore u ratarstvu: HPK u Ministarstvu traži izmjenu prijedloga mjera pomoći
01.09.2023.Boje se kako će samo veliki proizvođači dobiti potporu za 30 ha, a svi ostali znatno manje. Smatraju i kako ne bi trebalo financirati industrijski krumpir jer je on proljetna kultura
Potpore VSŽ-a dobilo 96 prijavitelja
22.08.2023.Od 230 pravovaljanih zahtjeva ispravnim je ocijenjeno 169, s tim da je nakon postupka bodovanja, koje je provelo povjerenstvo za provedbu postupka dodjele sredstava, poslan prijedlog odluke o raspodjeli financijskih potpora za ukupno 96 prijavitelja.
Split: Potpore poduzetnicima početnicima
05.08.2023.U sklopu Programa potpore osnivanju malog gospodarstva na području Splitsko-dalmatinske županije 2023., u Splitu su poduzetnicima početnicima koji su zadovoljili uvjete podijeljena 142 ugovora potpore.
Tag cloud
- 2529 članka imaju tag turizam
- 2357 članka imaju tag hrvatska
- 1500 članka imaju tag svijet
- 1535 članka imaju tag izvoz
- 1802 članka imaju tag financije
- 1149 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1213 članka imaju tag trgovina
- 1249 članka imaju tag ict
- 1372 članka imaju tag poljoprivreda
- 1083 članka imaju tag investicije
- 1001 članka imaju tag zapošljavanje
- 1122 članka imaju tag industrija
- 818 članka imaju tag poduzetništvo
- 1113 članka imaju tag EU
- 934 članka imaju tag menadžment
- 719 članka imaju tag maloprodaja
- 534 članka imaju tag opg
- 507 članka imaju tag poticaji
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 959 članka imaju tag kriza
- 655 članka imaju tag marketing
- 360 članka imaju tag potpore
- 485 članka imaju tag eu fondovi
- 593 članka imaju tag tehnologija
- 452 članka imaju tag hotelijerstvo
- 528 članka imaju tag krediti
- 469 članka imaju tag porezi
- 494 članka imaju tag obrazovanje
- 399 članka imaju tag osijek
- 461 članka imaju tag prehrambena industrija
- 444 članka imaju tag gospodarstvo
- 390 članka imaju tag start up
- 416 članka imaju tag energetika
- 470 članka imaju tag dzs
- 444 članka imaju tag BDP
- 403 članka imaju tag hnb
- 414 članka imaju tag vlada
- 332 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 337 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,55 | 7,57 | 7,59 |
USD | 6,86 | 6,88 | 6,90 |
GBP | 9,07 | 9,09 | 9,12 |
CHF | 7,34 | 7,36 | 7,38 |
CAD | 5,45 | 5,47 | 5,48 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |