Poduzetnički portal · Članak
23 Ruj 2009
Turiste mame srednjovjekovne borbe uz kestenje i liker od mirte
Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Davor Verković
Sljedećih mjesec dana brat će se gljive, kesteni i masline, promatrat će se nebeske zvijezde, jest će se jela od varenike, pit će se liker od mirte, uživat će se u srednjovjekovnim običajima i borbama...
Kalendar turističkih događanja prostire se duboko u zimu, a trud organizatora trebao bi pripomoći da se produlji turistička sezona. Dok je ljeto bilo rezervirano za obalu, hladniji mjeseci probudit će kontinent. Uglavnom, hrvatski će turizam predstojeća dva mjeseca nudit brojna događanja i atrakcije koja već imaju dugogodišnje poklonike. Ne treba naglašavati da ih je potrebno bitno više ako na taj način želimo privući goste. Velik dio obale brzo će utonut u zimski san, jer su domaćini tradicionalno umorni od sezone.
Većina jadranskih turističkih zajednica, koje bi prema definiciji trebale smišljati dodatnu turističku ponudu, još živi u prošlom stoljeću. Mnogi direktori (pogotovo dalmatinskih) turističkih zajednica na posao ne dolazi ni tijekom ljeta. Zbog nelogične decentralizacije kompletnog turističkog sustava takvi neradnici preživljavaju nekoliko mandata. S druge strane, raste i broj direktora lokalnih turističkih zajednica koji ozbiljno shvaćaju svoj posao. Rade po svjetskim uzusima, pa dok njihovi kolege spavaju, novi proizvodi uglavnom uvijek dolaze iz istih područja, osmišljavaju ih isti ljudi.
Kontinentalce ne muči jesenji umor - oni slave zbog svog zadovoljstva. Ne treba doduše zanemariti činjenicu da kontinentalni turizam u ukupnom turističkom prihodu države sudjeluje s pet posto. Dakle i u ovom slučaju, jer nema jasnih propozicija tko što treba raditi, odnosno nema sankcija za nerad, hvatamo mrvice s bogatog europskog turističkog stola. Kao što se entuzijazam odgovarajuće ne nagrađuje, tako ni vječni neradnici, što su se namnožili zbog zastarjelog sustava, neće bit kažnjeni.
Dakle, 22. rujna u Rovinju počeo je najveći istočnoeuropski Festival licencija i autorskih prava vodećih svjetskih kompanija. Od 25. do 27. rujna održat će se Istria MTB Tartufi tour Parenzanacannondale, biciklistička utrka koja je zbog ljepote krajolika uvrštena u kalendar Svjetskog biciklističkog udruženja u prvoj kategoriji. Parenzana je, podsjetimo, nekad bila uskotračna pruga što je povezivala 33 istarska mjesta na trasi od Trsta do Poreča. Istrani posljednjih godina obnavljaju spomen na prugu koja je svojedobno ekonomski preporodila poluotok jer se njome i putovalo i trgovalo.
U Daruvaru se, nadalje, od 25. do 26. rujna održava Maska - četvrti mali sajam kazališta. Organizatori ističu kako im taj festival namijenjen djeci turistički probudi grad i pridaju mu velik značaj. Riječ je o šest predstava namijenjenih djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, a predstave nerijetko realiziraju profesionalne kazališne kuće. Dječje uzbuđenje pojačava prisustvo žonglera, zabavljača, svirača...
U nedjelju, 27. rujna, brojni će Zagrepčani krenuti put svoje planine. Srednjovjekovni dani na Medvednici ponudit će sliku tadašnjih običaja, a događanja se realiziraju na prostoru starog rudnika.
Uz Rovinj, gdje će se 27. rujna održati središnja proslava Svjetskog dana turizma, a u listopadu Dječji tjedan, Plesne večeri uz glazbu DJ-a te Festival argentinskog tanga, i djelatnici Malog Lošinja prednjače u osmišljavanju zabave za posezonske goste. Prvog dana sljedećeg tjedna malološinjska turistička zajednica zajedno s Astronomskim društvom »Leo Brenner« obilježava godinu astronomije. Naziv događanja je »Arhipelag najzvjezdanijeg neba«. Listopad je na Malom Lošinju rezerviran za promociju mirte, planike i šipka, odnosno svega onoga što se može napravit od tog bilja.
Na Supetru se u tom terminu održavaju Dani varenika. Tijekom Tjedna autohtone kuhinje, od 28. rujna do 4. listopada, posebno mjesto zauzet će varenika, tradicionalni pripravak od mladog vina koje navodno svako dalmatinsko jelo čini ukusnijim. Lokalni restorani prihvatili su akciju pa će i oni nudit jela pojačana varenikom.
Zanimljivo zvuči gospićka atrakcija »Jesen u Lici«. Od 3. do 4. listopada posjetitelji će moći razgledati izložbu tradicionalnih značajki ličkoga kraja, kušati ličke specijalitete, poslušati izvornu ličku glazbu. Središnji je događaj izložba gdje će se reklamirati potencijali ličkih sitnih gospodarstava i poduzetnika. Od 5. do 7. listopada na Krku se obilježava godišnjica Lepantske bitke - »Štorija o galiji«. Dok Punat od 10. do 19. listopada organizira turističku berbu maslina uz težačku marendu i večernju gozbu, u mnogim će drugim mjestima branje kestena poslužit kao podložak za dobar provod.
Najpoznatija je Marunada u Lovranu koja će se održat tri vikenda u listopadu uz ponudu jela od kestena, medicu i mlado vino. Za lovranske marune kažu da su među najboljima na svijetu što, naravno, nije dovoljno iskorišteno u turističkoj promociji.
Berba i potom razna jela od pečenih i kuhanih kestena nudit će se na Kestenijadi u Hrvatskoj Kostajnici od 9. do 11. listopada, dok je atrakcija sličnom događanju u Petrinji odlazak na berbu na traktorima. Malo ljudi zna da je tamošnje područje najbogatije kestenovom šumom u jugoistočnoj Europi.
Isti dan kada će Petrinjci paliti traktore, 17. listopada, organizira se Gljivarijada u Stubakima, neizostavno okupljalište gljivara. U branje gljiva kreće se turističkim vlakom, dok je središnji dio predstave degustacija gljivarskoga kotlića. U studenome počinje krštenje mošta, Martinje će oživjeti Zagrebačku županiju, no to je i vrijeme kada obala uranja u teški san.
Komentari članka
Vezani članci
U Zagrebu se otvara muzej smijeha, jedini takav u svijetu
23.01.2025.Zagreb postaje bogatiji za još jedan muzej. No, ovaj je jedini takav u svijetu - jer je namijenjen - smijehu! Muzej smijeha u Gajevoj ulici otvara vrata prigodno u petak, na Međunarodni dan smijeha za uzvanike, a za sve posjetitelje u subotu.
Predstavljena 181 inspirativna priča - ovo su najbolji od najboljih u ruralnom turizmu
23.01.2025.Održana je 12. dodjela godišnje nagrade Suncokret ruralnoga turizma, a iz Kluba članova Selo ističu kako je na ovogodišnjoj dodjeli predstavljena čak 181 inspirativna turistička priča
Turisti sve češće stižu i na produženi boravak u Baranji
15.01.2025.Turistički napredak vidljiv je i po broju dolazaka, odnosno noćenja domaćih i stranih turista, koji je mogao biti veći da se ''priroda nije poigrala'' za vrijeme održavanja nekih važnijih turističkih manifestacija. Krenimo od TZ-a Baranje, čija su ''inger
Deseti WineOS iznova pomakao granice
14.01.2025.Osijek je proteklog vikenda bio centar domaće vinske scene
Većina radnika ostat će siromašna, Hrvatskoj prijeti nastavak raslojavanja
10.01.2025.Polovina svih zaposlenih radi za manje od 1160 eura, koliko iznosi medijalna plaća, dok značajan dio radnika u privatnom sektoru može računati samo na minimalac. Turizam čini gotovo 20 posto bruto društvenog proizvoda, a trgovina, koja se značajno oslanja
Tag cloud
- 2683 članka imaju tag turizam
- 2558 članka imaju tag hrvatska
- 1666 članka imaju tag svijet
- 1348 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1914 članka imaju tag financije
- 1604 članka imaju tag izvoz
- 1476 članka imaju tag poljoprivreda
- 1283 članka imaju tag trgovina
- 1335 članka imaju tag ict
- 1178 članka imaju tag investicije
- 1238 članka imaju tag industrija
- 1048 članka imaju tag zapošljavanje
- 1017 članka imaju tag menadžment
- 851 članka imaju tag poduzetništvo
- 1147 članka imaju tag EU
- 611 članka imaju tag opg
- 765 članka imaju tag maloprodaja
- 523 članka imaju tag poticaji
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 685 članka imaju tag marketing
- 638 članka imaju tag tehnologija
- 380 članka imaju tag potpore
- 962 članka imaju tag kriza
- 505 članka imaju tag eu fondovi
- 481 članka imaju tag hotelijerstvo
- 507 članka imaju tag porezi
- 470 članka imaju tag gospodarstvo
- 485 članka imaju tag prehrambena industrija
- 421 članka imaju tag osijek
- 536 članka imaju tag krediti
- 511 članka imaju tag obrazovanje
- 418 članka imaju tag start up
- 490 članka imaju tag dzs
- 435 članka imaju tag energetika
- 456 članka imaju tag BDP
- 410 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 336 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |