Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Sij 2009

U opožarenoj šumi niče jedan od najvećih maslinika u Europi

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Paola Albertini  

U opožarenoj šumi niče jedan od najvećih maslinika u Europi

VODNJAN - Ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković u utorak je u Vodnjanu s direktorom Agencije za ruralni razvoj Istre (AZZRI) Gracijanom Prekaljem potpisao ugovor o služnosti opožarenoga šumskog zemljišta, površine 181 hektar, na području Vodnjana za podizanje nasada maslina. Kako je istaknuo Prekalj, na tom će se neobraslom zemljištu ove godine početi saditi maslina. Istarski župan Ivan Jakovčić naglasio je da je riječ o jednom od najvećih maslinika koji će se saditi u tom dijelu Europe.

Čobanković je rekao kako ga posebno raduje što ulja s vodnjanskog područja postižu iznimno dobre rezultate na natjecanjima, »pa se stvara pretpostavka da se na ovom području mogu proizvesti dostatne količine maslinova ulja koje će biti i tržišno respektabilne«. Jakovčić je istaknuo kako će sadnja maslina na tom području biti sjajan novi iskorak na području maslinarstva u Istri, jer objektivno imamo vrhunsku kvalitetu maslinova ulja, ali kvantiteta još uvijek nije dovoljna.

Ministar Čobanković i župan Jakovčić u Vodnjanu su razgovarali i o stanju vodoopskrbe u Istarskoj županiji i dogovorili nastavak projekta gradnje cjevovoda iz izvora Bulaž do Butonige. Razgovarali su i o istarskom vodozaštitnom sustavu, jednom od najvećih projekata zaštite okoliša Istarske županije, te je dogovoreno da Istarske vode i Istarska županija nastave s gradnjom kanalizacijskih sustava u 25 naselja u Istri. »Kada je riječ o navodnjavanju Poreštine, Bujštine i Rovinjštine, te idejnom rješenju za navodnjavanje Labinštine dobili smo podršku Ministarstva te dogovorili odnose u financiranju«, rekao je župan.

Iznimno važnom Jakovčić je istaknuo gradnju Centra za regionalni razvoj Istre na području Pazina, a resorno je ministarstvo obećalo pomoći da se dođe do neophodnih površina za uzgoj stada istarskoga goveda i drugih autohtonih istarskih pasmina. Ministar Čobanković naglasio je važnost akumulacije jezera Butoniga koje je osnova vodoopskrbe Istre te dodao da je stoga prihvaćen projekt povezivanja Butonige s Buložom iz kojeg bi se to jezero punilo. »Investicija je 'teška' oko 13 milijuna kuna, oko 60 posto ići će na Hrvatske vode i Ministarstvo, odnosno državu, a ostalo na istarske vodovode i lokalnu samoupravu«, rekao je ministar.


Komentari članka

Vezani članci

Bavarci preplavili Istru - na poluotoku ih se odmara 90 tisuća

01.06.2026.

U dijelu njemačkih pokrajina traju dvotjedni školski praznici pa su Nijemci, osobito Bavarci, preplavili Istru. Od oko 130 tisuća turista, na poluotoku ih je gotovo 90 tisuća. Napunili su hotele, dio privatnog smještaja i kampove

Od djeda i oca naslijedio 4, danas obrađuje 45 ha vinograda - sve podno Motovuna

21.05.2026.

Vinarija Tomaz na tržište stavlja tristo tisuća boca godišnje. Kućni prag je, kaže vinar i vinogradar Klaudio Tomaz, najljepše predstavljanje sebe, svog proizvoda i svoje vizije.

Bez stranih radnika Istra više ne može: Već čine 15 posto radne snage, ne treba živjeti u iluziji da će pjevati "Krasna zemljo"

12.03.2026.

Samo prošle godine Policijska uprava istarska izdala je ukupno 24.456 dozvola za boravak i rad, a brojka stranih radnika sigurno će se povećati i u 2026. godini, pogotovo uoči početka turističke sezone. Iz ureda istarskog župana Borisa Miletića, ali i iz

Nova ulaganja u proizvodnju i obnovljive izvore energije

13.02.2026.

Aktualna kreditna linija »Poduzetnik Istarska županija 2025.« započeta u travnju protekle godine u suradnji Istarske razvojne agencije, Istarske županije, istarskih gradova, poslovnih banaka te HBOR-a u punom je zamahu te je do sada održano osam sjednica

Hrvatska vina rame uz rame sa svjetskim

10.02.2026.

Jedna od najvećih svjetskih sila u vinarstvu i vonogradarstvu, Francuska, domaćin je i najprestižnijeg svjetskog sajma vina, onog u Parizu. Ove godine na njemu se prvi put predstavlja i Hrvatska, i tu putem istarskih vinara.

Tag cloud

  1. 2865 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2714 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2006 članka imaju tag financije
  7. 1573 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1346 članka imaju tag industrija
  12. 1252 članka imaju tag investicije
  13. 1081 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1081 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 453 članka imaju tag start up
  28. 516 članka imaju tag eu fondovi
  29. 539 članka imaju tag porezi
  30. 965 članka imaju tag kriza
  31. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  32. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  33. 437 članka imaju tag osijek
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 529 članka imaju tag obrazovanje
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk