Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Srp 2009

Željko Čović na čelu Genere Lijekova

Izvor: www.liderpress.hr · Autor: HINA  

Željko Čović na čelu Genere Lijekova

Iz Genere su objavili da je Nadzorni odbor izdao suglasnost za suosnivanje društava Genera Lijekovi d.o.o., kojem će na čelu biti Željko Čović, bivši predsjednik Uprave Plive, u sklopu koje je bila i Veterina. Također, odobreno je i osnivanje društva Genera Analitika d.o.o., kojem će na čelu biti Mladen Proštenik.

U obavijesti dostavljenoj Zagrebačkoj burzi navodi se kako je bruto dobit Genere u prvom polugodištu iznosila 54,6 milijuna kuna i bila je 31 posto veća nego u isto vrijeme lani, dok je operativna dobit istodobno povećana za 38 posto, na 11,9 milijuna kuna.Ukupni prihodi u prvih šest ovogodišnjih mjeseci grupe Genera iznosili su 106 milijuna kuna i povećani su za 3 posto u odnosu na prošlu godinu. Grupa Genera, bivša Veterina, prvu je polovicu godine završila s neto dobiti u iznosu od 8,2 milijuna kuna, što predstavlja povećanje za 16 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a na takav financijski rezultat pozitivno su utjecali učinci restrukturiranja provedenog krajem 2008. godine, objavljeno je danas iz te grupe iz koje je najavljeno i osnivanje dviju novih tvrtki.

Tvrtka Genera Lijekovi bavit će se razvojem, proizvodnjom i prodajom generičkih lijekova, a iz Genere navode da u ovom trenutku domaće tržište generičkih lijekova predstavlja visoko profitabilni segment ukupnog tržišta lijekova na kojem dominira nekoliko starih proizvođača.Proizvodnja će početi na postojećim laboratorijskim i proizvodnim kapacitetima unutar Grupe (GLP laboratorij i GMP pogon), dodaje se.

Tvrtka Genera analitika pružat će pak usluge laboratorijskih analiza i ispitivanja kontrole kvalitete sirovina, poluproizvoda i gotovih farmaceutskim proizvoda za humanu i veterinarsku upotrebu, a njeno osnivanju proizlazi iz povećanih potreba za takvim analizama unutar grupe te u cijeloj regiji, navode iz Genere.Dodaju da im je cilj da se Genera Analitika pozicionira kao neovisni centar za kontrolu kvalitete i ispitivanje farmaceutskih proizvoda, koji bi pružao usluge i izvan grupacije.

Važan čimbenik rasta broja takvih analiza unutar grupe odnosi se na proširenje poslovanja na humanu farmaceutiku, kao i na realizaciju investicije u novi GMP pogon. U tom je pogonu, u sklopu povezanog društva Veterina d.o.o., planirano višestruko povećanje proizvodnje inaktiviranih i živih cjepiva za peradarstvo, a ukupan iznos planiranih ulaganja je 14,5 milijuna eura, od toga samo u EU registracijsku dokumentaciju 3,5 milijuna eura, navode iz Genere, stoji u obavijesti Zagrebačkoj burzi.


Komentari članka

Vezani članci

Udar i na domaću industriju: Hoće li Washington zaustaviti naš najunosniji izvoz?

24.02.2026.

"Imamo novi trenutak neizvjesnosti, ali je najbitnije reći da sektorske carine - radi se o čeliku, proizvodima s aluminijem, automobilima, e sad ne znamo što će biti s farmaceutskim proizvodima koji su ujedno i najveći hrvatski izvoz u SAD.

Belupo zaposlio više od 40 ljudi

28.11.2025.

Kako bi im olakšali prve korake, organizirali su susret dobrodošlice uz sudjelovanje uprave i menadžmenta farmaceutske kompanije. Predstavili su im poslovanje, vrijednosti i kulturu na kojoj grade podržavajuće i stručno okruženje, ističu u Belupu.

Trump: Carine na čipove i lijekove stižu kroz tjedan dana

06.08.2025.

Američki predsjednik je zaprijetio iscrpljujućim carinama farmaceutskoj industriji u nastojanju da prisili proizvodnju da se vrati u SAD

Investicije u hotele u Hrvatskoj vraćaju se tijekom 12 godina

03.06.2025.

Analiza HUT-a potvrdila: Investicije u hotelski sektor stvaraju veliku dodatnu vrijednost, zaposlenost i proračunske prihode

Prihod poznate riječke kompanije lani skočio za 20, a dobit za 32 posto

26.02.2025.

Lani je JGL proizveo ukupno 60,2 milijuna proizvoda, a svi ključni brendovi bilježe nastavak izvrsnih prodajnih rezultata, dok pozicije jačaju na gotovo svim tržištima, navode iz kompanije.

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2698 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2002 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1329 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 490 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke