Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

21 Tra 2009

Znanost može biti i zabavna i duhovita

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Nataša Gajski Kovačić  

Znanost može biti i zabavna i duhovita

»Čovjek koji se usuđuje protratiti sat vremena nije otkrio vrijednost života«, misao je koju je izrekao veliki znanstvenik Charles Darwin, čija se 200. godišnjica rođenja i 150. godišnjica objavljivanja revolucionarne knjige »Porijeklo vrsta« obilježava ove godine.

Upravo stoga je i glavna tema sedmog po redu Festivala znanosti, koji je u ponedjeljak počeo u osam gradova Hrvatske, evolucija. Što je život, kako je nastao, koliko znamo o podrijetlu vrsta i čovjeka, što je teorija evolucije - samo su neke od tema o kojima će znanstvenici, ali i posjetitelji moći raspravljati u okviru festivala koji se održava sve do subote u Lošinju, Osijeku, Rabu, Rijeci, Splitu, Starigrad Paklenici, Zadru i Zagrebu.
S obzirom na to da je 2009. godina i Međunarodna godina astronomije, dakle godina u kojoj slavimo 400 godina stara otkrića znanstvenika Galilea Galileja, u fokusu interesa ovogodišnjeg festivala je i astronomija.

Kako saznajemo od predsjednice Organizacijskog odbora Festivala znanosti Rosane Besednik iz British Councila, Festival znanosti u središte svog interesa nastoji staviti teme vezane uz velike obljetnice koje se događaju u toj godini, pa je tako Prvi festival znanosti bio posvećen 50. godišnjici otkrića DNA.

Festival je poznat i po vrsnim predavačima, pa je ovogodišnji već ugostio Stevea Jonesa, profesora genetike i pročelnika Odsjeka za genetiku, evoluciju i okoliš na University Collegeu London koji je u Rijeci i Zagrebu održao predavanja o evoluciji.
»Riječ je o iznimnom predavaču koji ostvaruje savršenu interakciju s publikom, a tako je bilo i na predavanjima održanima kod nas«, objašnjava Rosana Besednik.

Lani je na festivalu bilo ukupno 417 događanja, a u organizaciji je sudjelovalo više od 720 ljudi. Uz brojne izložbe, popularnoznanstvene knjige, časopise, multimedijsko izdavaštvo, seminare i radionice očekuje se da će i ovogodišnji festival posjetiti više od 25.000 ljudi, koliko ih je bilo i proteklih godina.

»Ove godine očekujemo još impozantnije brojke«, najavljuje Rosana Besednik, a tome u prilog ide i gužva koja je vladala za vrijeme našeg boravka u Tehničkom muzeju u Zagrebu.

»Cilj festivala je širiti znanost kako bi doprla do što većeg broja ljudi. Da se pokaže da znanost nije samo ozbiljna i stroga, da ona može biti i te kako zabavna i duhovita«, tumači Rosana Besednik. Ona smatra da bi znanost mogla biti još zastupljenija u općoj populaciji, no dosta je teško motivirati i same znanstvenike.

»Znanost je onoliko zastupljena koliko su sami znanstvenici motivirani za njenu popularizaciju. Ključno je što više zainteresirati znanstvenu zajednicu za komunikaciju sa širom populacijom«, dodaje.

No, da to nije lako, pokazuje i problem s motiviranjem mladih znanstvenika za prijavu na Laboratorij slave, natjecanje u izlaganju znanstvenih tema koje organiziraju Festival znanosti i British Council u suradnji s brojnim hrvatskim institucijama. »To natjecanje mladim znanstvenicima i studentima prirodoznanstvenih i tehničkih fakulteta pruža veliku mogućnost za komunikaciju i širenje znanosti«, objašnjava Rosana Besednik.

Festival znanosti održava se u organizaciji British Councila, sveučilišta u Osijeku, Rijeci, Splitu, Zadru i Zagrebu, Tehničkog muzeja u Zagrebu i Udruge »Zlatni rez« iz Rijeke, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.


Komentari članka

Vezani članci

Zagrepčanka dobila "Znanstveni Oscar" od dva milijuna eura

12.12.2025.

DR. SC. KARIN DOOLAN s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu (IDIZ) upravo je dobila prestižan projekt Europskog istraživačkog vijeća (ERC), koji je također poznat kao "Znanstveni Oscar".

Tietgenova nagrada Sonji Perković za manipulativni dizajn

11.12.2025.

Nije Nobelova, ali jest prestižna nagrada - hrvatska znanstvenica Sonja Perković, inače i gostujuća profesorica na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu (katedra Ekonomske teorije) osvojila je prestižnu dansku Tietgenovu nagradu i zlatnu medalju za istraživanj

Europa briljira u znanosti, ali ne zna što s tim znanjem učiniti

07.07.2025.

Iako prednjači u istraživanjima, Europa i dalje ne uspijeva pretvoriti tehnološke inovacije u globalno konkurentne proizvode

Pozivamo Vas na RED 2025

03.06.2025.

Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku će se u četvrtak, 5.6.2025. s početkom u 12,30h u Vijećnici Fakulteta održati 14. Međunarodna znanstvena konferencija Region, Entreprenurship, Development. Kroz godine RED konferencija je postala važna platforma za premoš

Đula Borozan, Ekonomski fakultet u Osijeku: Inzistiranje na održivosti ima svoju cijenu

10.05.2024.

Inzistiranje na zelenim politikama i održivosti nosi sa sobom niz ekonomskih troškova koji svakako smanjuju europske mogućnosti u utrci za što većim rastom, za što većim profitima i za što većom produktivnosti. Ne možemo ignorirati tu činjenicu. SAD o odr

Tag cloud

  1. 2847 članka imaju tag turizam
  2. 2703 članka imaju tag hrvatska
  3. 1805 članka imaju tag svijet
  4. 1484 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2003 članka imaju tag financije
  6. 1560 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1650 članka imaju tag izvoz
  8. 1320 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1330 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1072 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 684 članka imaju tag opg
  17. 793 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 406 članka imaju tag potpore
  22. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 491 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 437 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 511 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 356 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke