Poduzetnički portal · Članak
12 Srp 2022
Potrošači promijenili način života, ali i kupovne navike
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Zdenka Rupčić
Izdržljivost potrošača stavljena je na kušnju tijekom posljednje dvije godine. PwC-ovo istraživanje mišljenja potrošača za 2022. godinu otkriva da se potrošači nastavljaju prilagođavati poremećajima lanca opskrbe i rastućoj inflaciji. U istraživanju su izneseni stavovi 9069 potrošača u 25 zemalja i teritorija.
Za potrošače koji su bili suočeni s problemima u lancu opskrbe, kao što je nedostupnost proizvoda ili isporuka kasnija od očekivane, mnogi kažu da ne bi oklijevali promijeniti svoje navike. Više od trećine (37 %) kaže kako je spremno kupovati kod različitih trgovaca kako bi zadovoljilo svoje potrebe ili kako bi se, u slučaju kupaca koji kupuju u fizičkim trgovinama, bez problema prebacili na internetsku kupnju. Gotovo trećina internetskih kupaca (29 %) spremna je kupnji u trgovinama dati priliku ako bi to bolje zadovoljilo njihove potrebe, a 40 % bi koristilo internetske stranice za usporedbu kako bi provjerilo dostupnost proizvoda.
Spremni platiti više
Globalne nesigurnosti i problemi s lancem opskrbe također su potaknuli brojne potrošače da se više usmjere na svoja domaća tržišta. Osam od deset ispitanika izrazilo je spremnost platiti cijenu višu od prosječne za proizvode proizvedene u zemlji ili lokalno.
Do sada je većina ispitanih potrošača uspjela izići na kraj s višom inflacijom. Više od 75 % ispitanika očekuje da će zadržati ili povećati trenutačnu razinu potrošnje. Naime, 47 % ispitanika očekuje da će izdavati više za namirnice, a više od četvrtine potrošača planira smanjiti potrošnju u brojnim kategorijama, uključujući luksuzne/premium proizvode (37 % ispitanika), odlazak u restorane (34 %), umjetnost, kulturu i sport (30 %) i modu (25 %),
Općenito gledano, kada je riječ o iskustvu kupovanja, potrošači koji kupuju u fizičkoj trgovini (65%) i potrošači koji kupuju preko interneta (56 %) naveli su porast cijena namirnica kao najznačajniji problem s kojim su se suočili. Više od polovine ispitanih potrošača, 57 %, kaže da se gotovo uvijek ili često suočavaju s porastom cijena namirnica. Kada je riječ o zemljama u kojima je najviše ispitanika suočeno s inflacijom u kategoriji prehrambenih proizvoda, sa 69 %, SAD i Kanada zaostaju samo za Južnoafričkom Republikom (76 %) i Brazilom (74 %).
Poremećaji u lancu opskrbe također su utjecali na iskustvo kupnje, ponajviše zbog nemogućnosti kupnje proizvoda jer ga nema na zalihi (pri internetskoj kupnji 43 %; pri kupnji u fizičkoj trgovini 37 %). Potrošači također navode duže vrijeme dostave za proizvode internetske kupovine (42 %) i duža čekanja u redovima ili gužve u slučaju fizičkih trgovina (36 %).
Sabine Durand-Hayes, globalna voditeljica tima za usluge tržištima potrošača iz PwC-a Francuska, rekla je: "Baš kao što potrošači nastavljaju mijenjati svoje kupovne navike i preferencije, aktivno tražeći najbolje iskustvo kupnje, trgovci na malo i proizvođači moraju se brzo prilagođavati kako bi zadovoljili promjenjivu potražnju i prevladali pritiske u obliku inflacije i poremećaja u lancu opskrbe. Nije izgledno da će ti pritisci uskoro popustiti. Agilna poduzeća koja se mogu nositi s višestrukim poremećajima, a pritom zadržati fokus na zahtjevima svojih kupaca, imaju najbolje izglede za uspjeh u ovom burnom okruženju."
Internetska prodaja
Potrošači su promijenili način života i kupovne navike kao rezultat pandemije bolesti COVID-19 i čini se da su se mnoge od tih navika ukorijenile, a još će ojačati tijekom sljedećih šest mjeseci. Kao posljedica pandemije, 63 % ispitanih potrošača reklo je da je već povećalo učestalost svoje internetske kupnje, dok je 42 % smanjilo kupovinu u fizičkim trgovinama. Polovina ispitanika češće je kuhala kod kuće, a 50 % se češće bavilo slobodnim aktivnostima kod kuće. Što se tiče budućnosti, ovi potrošači očekuju da će se s vremenom još i više baviti istim aktivnostima, a 50 % njih očekuje da će više kupovati preko interneta, 46 % planira više kuhati kod kuće, 41 % će se više baviti slobodnim aktivnostima kod kuće, 41 % će kupovati više od trgovaca koji nude učinkovitu dostavu, 22 % će manje kupovati u fizičkim trgovinama, a samo 33 % će povećati kupnju u fizičkim trgovinama.
Komentari članka
Vezani članci
Startup traži uhodanu tvrtku. Žele ju prepustiti svom AI direktoru
29.07.2026.AI bi nadgledao područja poslovanja koja pokrivaju cijene, marketing, korisničku podršku, financije i operacije. Cilj je udvostručiti prihod preuzete tvrtke u samo šest mjeseci.
Kakva kriza? Kruzeri ruše rekorde: Putnika više nego ikad, zarade rastu
29.07.2026.Pandemija, ratovi i geopolitičke napetosti posljednjih su godina ozbiljno pogodili turističku industriju, no poslovanje kompanija za kružna putovanja pokazalo se iznenađujuće otpornim. Nakon kratkotrajnog pada tijekom pandemije, kruzeri ponovno bilježe re
Gotovo svi kod kuće imamo njihov proizvod: Kako je njemački gigant završio na rubu propasti
27.07.2026.Jedan od najpoznatijih europskih proizvođača baterija, njemačka Varta, zatražio je otvaranje stečajnog postupka u vlastitoj režiji. Dok vjerovnici razmatraju izdvajanje najprofitabilnijeg dijela poslovanja, stručnjaci upozoravaju da bi slom tvrtke mogao i
Nitko ne želi biti šef: Zašto generacija Z ne želi napredovati?
23.07.2026.Za generaciju Z, uspjeh u karijeri više nije definiran napredovanjem, a mnogi daju prednost ravnoteži između poslovnog i privatnog života nad većom odgovornošću i duljim radnim vremenom.
Iz gradića od 24.000 stanovnika do zvijezde europskih burzi: Ova tvrtka ostvarila je nevjerojatan rast od 459 posto
22.07.2026.Godinama se austrijsko tržište kapitala povezivalo ponajprije s bankama i energetskim kompanijama. Međutim, ove je godine Bečka burza postala jedno od najuspješnijih tržišta dionica u europodručju, a najveće zasluge za to ne pripadaju financijskom sektoru
Tag cloud
- 2891 članka imaju tag turizam
- 2729 članka imaju tag hrvatska
- 1518 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1820 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2010 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1363 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 703 članka imaju tag tehnologija
- 1186 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 697 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 544 članka imaju tag porezi
- 371 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 524 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 460 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
