Poduzetnički portal · Članak
23 Srp 2025
Uručene oznake “Okusi tradicije Crikveničko-vinodolske rivijere”
Izvor: www.novilist.hr · Autor: Robert Šimonović
Svečana dodjela oznaka “Okusi tradicije Crikveničko-vinodolske rivijere” održana je u tribaljskom hotelu Balatura. Na svečanosti su uručene oznake za 12 ugostiteljskih objekata i dvije kušaonice (prve u Hrvatskoj!), a koji njeguju autentičnu lokalnu gastronomsku ponudu i prepoznatljive okuse crikveničko – vinodolskog kraja.
Iz Vinodolske općine nagrađeni su hotel Balatura i planinarski dom Vagabundina koliba, s područja Novog Vinodolskog oznake su dobili konobe Lucija i Navigare, restorani Studec i Argo, kušaonice Pavlomir i Tilia, dok su s područja Crikvenice nagrađeni restorani Burin, Dida i Domino te konobe Karoca, Ulika i Trabakul.
Autentičnost destinacije
Dodjela se održava u okviru projekta “Okusi hrvatske tradicije”, koji se realizira zajedničkom suradnjom 14 županijskih turističkih zajednica, lokalne zajednice i privatnog sektora.
Projekt se bavi valorizacijom lokalno – regionalne gastronomske baštine, s posebnim naglaskom na unapređenje ponude tradicijskih lokalnih jela u dnevnoj ponudi ugostiteljskih objekata, kao i sustavnim razvojem novih turističkih proizvoda u području gastronomije i kulture blagovanja.
Uime turističkih zajednica Crikveničko-vinodolske rivijere okupljene je pozdravila direktorica TZG-a Crikvenice Marijana Biondić, naglasivši kako turističke zajednice gradova Crikvenice i Novog Vinodolskog te Vinodolske općine godinama surađuju i provode zajedničke projekte.
– Smatramo da naša destinacija ne poznaje granice, naročito ne one administrativne, već da zajednički moramo surađivati jer smo dijelom istog kulturnog, povijesnog, gospodarskog i bilo kojeg drugog prostora.
Iako smo organizirani u tri različite jedinice lokalne samouprave, jako smo povezani. Jedan od projekata u koji smo se zajedno uključili jest i projekt “Okusi hrvatske tradicije”, koji postoji više godina, ali je sada po prvi puta došao na područje Primorsko-goranske županije, odnosno na područje Crikveničko-vinodolske rivijere, kazala je Biondić.
Direktorica TZG-a Crikvenice je zahvalila ugostiteljima i kušaonicama koje su se uključile u projekt, istaknuvši kako nije lako “biti prvi” u nečemu novome.
– Kad nešto uspije, lako je slijediti prve, ali nije lako prvi prepoznati ono što vrijedi i činjenicu da hrvatska tradicija gostima treba biti ponuđena i na tanjuru.
Posljednjih godina smo svjedoci da tradicijske manifestacije i one koje u fokus stavljaju autentičnu i lokalnu hranu itekako imaju uspjeha, kako kod gostiju, tako i kod domaćih ljudi koji osjećaju nostalgiju prema našim, starim, autentičnim jelima, napomenula je Biondić.
Dodala je kako će turističke zajednice crikveničko-vinodolskog područja u budućnosti još i više inzistirati na lokalnim namirnicama i receptima, kao i povezivanju ugostitelja s lokalnim proizvođačima, budući da je upravo autentičnost ono što većina turista očekuje od pojedine destinacije.
Vrh ponude
Idejni začetnik i voditelj projekta “Okusi hrvatske tradicije” Borislav Šimenc upoznao je okupljene sa samim projektom i kriterijima koje pojedini ugostiteljski objekti (od ove godine i kušaonice) trebaju ispuniti kako bi dobili prestižnu oznaku.
– Projekt smo pokrenuli prije sedam godina, a cilj je bio da podignemo tradicijska jela i pića, odnosno cjelokupnu tradiciju blagovanja hrvatskog stola na višu razinu, kao i da pokušamo kroz ugostiteljske objekte ta ista jela, bilo da su premljena po starim recepturama, bilo da su jela iz seoske, gospodske ili plemenitaške kuhinje, prezentirati gostima i predstaviti njihov doprinos hrvatskom kulinarstvu i turizmu u cjelini, kazao je Šimenc.
Da bi ugostiteljski objekt dobio prestižnu oznaku “Okusi hrvatske tradicije”, mora u svakodnevnoj ponudi imati najmanje šest tradicijskih jela, od toga dva glavna jela s prilogom.
Također, treba imati i najmanje šest etiketa pića, pojasnio je Šimenc. Dodao je kako je maksimalan broj bodova kod vrednovanja iznosi 100, a minimalan 75.
– Što se tiče ugostiteljskih objekata s područja Crikveničko-vinodolske rivijere koji su dobili ove prestižne oznake, niti jedan nema ispod 85 bodova, što je vrh ponude i njegovanja tradicije i baštine svog kraja.
Crikveničko-vinodolska rivijera prva je cjelovita destinacija na jadranskom dijelu Hrvatske koja se uključila u ovaj projekt, dok je kontinentalni dio Hrvatske gotovo u potpunosti pokriven.
Ovo područje ima i prve dvije kušaonice u Hrvatskoj uključene u projekt, a riječ je o kušaonici vina Pavlomir i kušaonici domaćih proizvoda Tilia.
Drago mi je da je naša aktivnost prepoznata na ovom području, budući da je riječ o jednom od najvećih javno-privatnih partnerskih projekata u hrvatskom turizmu, istaknuo je Borisav Šimenc.
Svečanoj dodjeli oznaka nazočile su i direktorica TZ-a Vinodolske općine Alenka Spoja te voditeljica TIC-a Novi Vinodolski Ivona Tatalović.
Tradiciju Vinodola vjerno su prezentirali Ksenija Hrelja i Rene Ševerdija iz KUD-a Bribir, odjeveni u narodnu nošnju. Spoja je zahvalila ugostiteljima Crikveničko-vinodolske rivijere što su prepoznali vrijednost i značaj ovog projekta, domaćinima iz hotela Balatura te članovima KUD-a Bribir.
Komentari članka
Vezani članci
Ugostitelji upozoravaju: Bez stranih radnika sezona ne bi uspjela
24.06.2026.Potrebe za stranim radnicima iz godine u godinu rast, domaće gospodarstvo ovisi o njima. Osim u trgovini, dostavi, građevini i turistička sezona teško je postala zamisliva bez njih. Na obali gotovo da ne postoji ugostiteljski objekt, hotel koji ne zapošlj
Kroz splitsku zračnu luku ovog vikenda proći će 44.000 putnika
24.06.2026.Promet je od jutra pojačan na svim glavnim cestama i graničnim prijelazima, a pravi ljetni pritisak osjeća se i u splitskoj zračnoj luci koja samo ovaj vikend očekuje oko 44 tisuće putnika.
Orebić bilježi stabilnu sezonu i nove goste iz Europe
24.06.2026.Ovih se dana u velikom broju razglednice šalju iz Orebića gdje se trenutačno odmara više od 2500 gostiju. Kakva je ponuda istražila je novinarka HRT-a Sandra Lacković.
Dubrovačka zračna luka za vikend očekuje 50.000 putnika
24.06.2026.Zračna luka Ruđera Boškovića u Dubrovniku ovoga vikenda očekuje 50.000 putnika. Samo danas sletjet će i uzletjeti 65 zrakoplova.
Rekordna sezona pred vratima: Kroz splitsku zračnu luku ovog vikenda proći će 44.000 putnika
23.06.2026.U Zračnoj luci Sveti Jeronim navode da imaju direktne zračne linije iz 26 država i 85 destinacija, uključujući i New York
Tag cloud
- 2876 članka imaju tag turizam
- 1507 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2717 članka imaju tag hrvatska
- 1815 članka imaju tag svijet
- 1402 članka imaju tag ict
- 1579 članka imaju tag poljoprivreda
- 2006 članka imaju tag financije
- 541 članka imaju tag krediti
- 1659 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1347 članka imaju tag industrija
- 1257 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1085 članka imaju tag menadžment
- 699 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 873 članka imaju tag poduzetništvo
- 693 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 365 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 558 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 522 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 455 članka imaju tag start up
- 369 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 539 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 493 članka imaju tag gospodarstvo
- 532 članka imaju tag obrazovanje
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 437 članka imaju tag osijek
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
