Poduzetnički portal · Članak
08 Srp 2009
AD Plastik zatvara pogon u Makarskoj
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: Magdalena Družijanić
Iako smo početkom ožujka donijeli odluku o programu zbrinjavanja viška radnika, prema kojemu je trebalo dodatno otpustiti još 121 radnika osim onih koji su do sada otpušteni, zbog povećanja narudžbi naših kupaca, tvornica automobila, otpustit ćemo 84 radnika − kaže Ivica Tolić, član Uprave solinskoga AD Plastika.
No, iako tvrtka koja je do sada poslovala na trima lokacijama − u Solinu, Zagrebu i Makarskoj − zbog većeg posla neke vraća na posao, u jesen gasi makarski pogon te ga seli u Split. AD Plastik našao se u problemima krajem prošle godine, nakon što je kriza već zahvatila sektor autoindustrije, pa je bila prisiljena otpustiti prvo 117 radnika, te je tako od 1100 zaposlenih, s koliko ih je ušla u zadnji kvartal 2008., tu godinu završila sa samo 983 radnika.
− Kako je planirani prihod za 2009. manji za četvrtinu od prethodne godine, nastavilo se s daljnjim otpuštanjem s ciljem da na kraju 2009. zapošljavamo 723 radnika − ističe Tolić. Zbog porasta realizacije posla, veli Tolić, na početku lipnja imali su 870 zaposlenih, odnosno 230 manje nego prošle godine, ne računajući one kojima još teku otkazni rokovi, što je za oko 70 zaposlenih više od prijašnjeg plana za sredinu godine.
Mnogi bi otpremnine
− Tih 70 radnika odnosi se na zagrebački pogon jer na toj lokaciji imamo najveći porast realizacije − veli Tolić.
Osim toga, sedam radnika kojima je već tekao otkazni rok povučeno je, tvrdi Tolić, i ponovno uključeno u proces proizvodnje, a kaže i kako su još desetorica iz skupine kojoj je ponuđen povratak na posao odbili ponudu, što ih čudi jer su mislili da su već u prvoj fazi otpuštanja otišli svi kojima nije stalo do rada u tvrtki. Vezano uz gašenje makarskog pogona, Tolić kaže kako im je realizacija pala, i to za 40 posto u odnosu na onu na koju su računali početkom godine.
− Pogon u Makarskoj koristi objekt i infrastrukturu prevelike vrijednosti za minornu realizaciju od nepunih 20-ak milijuna kuna godišnje, pa je logično da koristimo manji neiskorišteni prostor u Solinu. Preseljenjem proizvodnje omogućuje nam se prodaja ili iznajmljivanje sada neiskorištenog pogona u Makarskoj, čime osiguravamo bolju likvidnost i smanjenje fiksnih troškova − mišljenja je Tolić.
Uzdati se u sebe
Makarski pogon zapošljava 52 radnika, a za njih 42 nude ugovore o radu u Solinu, odnosno preseljenje, što je, kaže Tolić, prihvatilo njih 16.
− Morat ćemo dati otkaz za 36 radnika, umjesto 10, a tako možemo od otkaza spasiti tri ili četiri radnika iz Solina. Ne možemo računati na zaposlenje u novom solinskom pogonu većeg broja radnika pred otkazom, jer mnogi nemaju potrebne uvjete za rad, a mnogi od njih radije biraju otpremninu nego rad – ističe te dodaje da će uskoro morati tražiti rješenje za novi pogon u Solinu.
Govoreći i o trenutačnoj situaciji u autoindustriji, veli Tolić, mnoge divovske tvornice ozbiljno su se “zaljuljale”, no opstale su zahvaljujući Sarkozyju, Angeli Merkel, Medvedevu i Obami.
− Nama je uskraćena pomoć Vlade i lokalne samouprave. Već smo jednom prošli sličnu krizu ranih 90-ih, kad smo ostali bez najvećega kupca − tvornice automobila iz Kragujevca. Tada smo naučili lekciju, a to je ne uzdati se u njihovu pomoć, nego sami na vrijeme učiniti sve što je u našoj moći − tvrdi Tolić.
Manje plaće
AD Plastik smanjio je plaće Upravi za 15 posto, a ostalim radnicima s posebnim ugovorima za 10, odnosno pet posto, ovisno o visini njihove plaće i one iz prethodne godine. Ostalim radnicima zadržali su plaće iz prethodne godine, s tim da su radnicima u proizvodnji ipak povećali plaće za pet posto u odnosu na razinu iz prethodne godine.
Komentari članka
Vezani članci
Ernest Tolj prodao Eurocable u trenutku najvećeg procvata kompanije
30.05.2026.Novoosnovana britanska kompanija BP INV8 BidCo preuzela je hrvatskog proizvođača kabela koji je lani skočio na 121 milijun eura prihoda
Zvonimir Viduka, hrvatski EY Poduzetnik godine, predstavlja Hrvatsku na svjetskoj završnici programa
27.05.2026.Svjetsko izdanje programa EY Poduzetnik godine počinje 26. svibnja u Monacu, u organizaciji konzultantsko-revizorske tvrtke EY
Motivacija se ne gradi gratis pizzom svaki petak
27.05.2026.Ako vjeruješ da se motivacija u timu rješava pizzom petkom, team buildingom jednom godišnje ili bonusom koji netko upiše u Excel tablicu, onda će te ova kolumna možda malo naljutiti. Što, ruku na srce, možda i nije loše! Ponekad nas najviše pokrenu upravo
Kolak: Smionost čini razliku između uspješnih i neuspješnih
25.05.2026.Na panel raspravi u Zagrebu čelnici Končara, Zagrebačke burze i Zagrebačke banke govorili o kapitalu, hrabrosti i rastu domaćih kompanija
Građevinski divovi ruše rekorde: Jedna tvrtka posebno odskače zaradom i plaćama
18.05.2026.Hrvatski građevinski sektor nastavlja snažan uzlet, potvrđujući status jednog od ključnih motora domaćeg gospodarstva. Potaknut investicijama iz europskih fondova, obnovom nakon potresa i kontinuiranim rastom stanogradnje, sektor je i prošle godine isporu
Tag cloud
- 2863 članka imaju tag turizam
- 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2713 članka imaju tag hrvatska
- 1813 članka imaju tag svijet
- 1399 članka imaju tag ict
- 2005 članka imaju tag financije
- 1571 članka imaju tag poljoprivreda
- 541 članka imaju tag krediti
- 1658 članka imaju tag izvoz
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1345 članka imaju tag industrija
- 1251 članka imaju tag investicije
- 1080 članka imaju tag zapošljavanje
- 1080 članka imaju tag menadžment
- 696 članka imaju tag tehnologija
- 1184 članka imaju tag EU
- 871 članka imaju tag poduzetništvo
- 691 članka imaju tag opg
- 462 članka imaju tag BDP
- 362 članka imaju tag kompanije
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 710 članka imaju tag marketing
- 408 članka imaju tag potpore
- 520 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 537 članka imaju tag porezi
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 437 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 452 članka imaju tag start up
- 513 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 429 članka imaju tag vlada
- 418 članka imaju tag hnb
- 346 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
