Poduzetnički portal · Članak
18 Svi 2017
Agrolov je najveći proizvođač kamilice u županjskom kraju
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Na poljima obrta Agrolov u Bošnjacima, koji obrađuje oko 250 hektara zemlje, u tijeku je žetva kamilice zasijane na približno 50 hektara. Vlasnik Vedran Lešić iz Županje, koji je nakon Ekonomskog fakulteta u Zagrebu završio znanstveni magisterij financije i bankarstvo i odlučio se baviti poljoprivredom, okrenuo se uzgoju ljekovitog bilja. Smatra da se sijanje kultura poput pšenice i kukuruza više ne isplati i da će se hrvatski proizvođači morati orijentirati na voće, povrće, preradu proizvoda i doradu.
Skupa ulaganja
- Imamo čistu zemlju, dobru klimu, a naša hrana ima okus, i to moramo iskoristiti. Treba stvarati finalne proizvode i njih prodavati. Smatram da proizvođači moraju raditi na udruživanju i zajedničkom izlasku na tržišta, jer bojim se da mali drugačije neće moći opstati. Dakle, ključni su udruživanje i izvoz proizvoda, i tu je zarada - kaže Lešić.
Povezao se s proizvođačima ljekovitog bilja u Slavoniji i međusobno razmjenjuju iskustva. Za sada se, kaže, odlučio za kamilicu, a u planu su melisa, matičnjak i druge biljke.
- Žetva je u tijeku i sada nam je najvažnije da kamilicu ovršimo i pripremimo za prodaju, a bit će plasirana u Njemačku. Kupili smo nove sušare koje su zapravo i najveća investicija u procesu proizvodnje koji zahtijeva znatna ulaganja. Upravo se zbog toga mali OPG-ovi ne odlučuju za kamilicu - napominje.
Nakon berbe cvijet se u najkraćem roku mora otpremiti u sušare, jer već nakon dva sata dolazi do smanjenja kvalitete cvijeta - latice mijenjaju boju. Iako je riječ o otpornoj kulturi i jednoj od manje zahtjevnih biljaka, nepovoljni vremenski uvjeti i izrazito duga kišna razdoblja, kaže Vedran, stvaraju probleme u žetvi. Kamilica je jako vlažna, temperature su niske, sporije se suši i troškovi sušara veći su od očekivanih.
- Da bi ova kultura bila dohodovna, treba proizvoditi u velikim količinama, nabaviti potrebnu opremu i strojeve, i ako će se raditi dugoročno, isplativa je. Prinosi kamilice u prosjeku kreću se od 300 do 600 kilograma po hektaru suhe mase, a cijena se posljednjih godina kretala u rasponu od 10 do 15 kuna za kilogram, pa i više, ovisno o tome kakva je proizvodna godina - ističe Lešić.
Koristiti EU fondove
Svjetski trendovi pokazuju porast potražnje za aromatičnim i ljekovitim biljem farmaceutske, kozmetičke i prehrambene industrije. Kamilica se uzgaja radi njezina cvijeta koji ima protuupalna, antibakterijska, sedativna i antialergijska svojstva. Kamilica ne cvjeta istovremeno pa i žetva traje duže.
- Kamilica se sije u jesen, morate biti jako pažljivi prilikom tempiranja sjetve. Vezana je sa žetvom koju određuje kapacitet vaših sušara, jer ako sušare nemaju dovoljan kapacitet, ili se koja pokvari, velika je šansa da vam cijeli usjev propadne. Razlika 30 dana u sjetvi je sedam do osam dana u žetvi - pojašnjava.
Agrolov je lani povukao sredstava iz IPARD programa, za završeno ulaganje u sklopu mjere 101 Ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda Zajednice. Isplaćeno mu je 1.225.049 kuna za ulaganje u poljoprivrednu mehanizaciju i opremu.
- Svima koji imaju priliku preporučujem korištenje EU fondova za mjere Ruralnog razvoja koje uskoro kreću. Neka se uključe i pokušaju povući novac koji je na raspolaganju hrvatskim proizvođačima - poručuje i napominje da se iskreno nada da će se procedure pojednostaviti i omogućiti većem broju poljoprivrednika da se kandidiraju i povuku sredstva.
Vedran Lešić pohvalio je rad ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića. Zadovoljan je, kaže, što je preuzimanjem dužnosti pokazao odrješitost i odlučnost, jer je odmah u početku pokušao neke stvari dovesti u red, i uvjeren je da ga svaki poljoprivredni proizvođač podržava.
– Takvog ministra čekamo već godinama, od osamostaljenja Hrvatske - zaključuje.
Komentari članka
Vezani članci
Povezuju proizvodnju ljekovitog bilja s turizmom, obitelj Dijaković otvara Lavander Hills
22.07.2026.Posjetitelji ne dolaze samo prespavati. Oni mogu vidjeti kako izgleda uzgoj kamilice, lavande, upoznati proces prerade ljekovitog bilja, obići destileriju i upoznati kraj koji je desetljećima živio od poljoprivrede, objašnjavaju naši domaćini.
Počeli kao pioniri kamilice, danas imaju 200 proizvoda i tržišta diljem svijeta
15.06.2026.Tvrtka koja je prije tri desetljeća među prvima krenula s organiziranom proizvodnjom kamilice u Podravini danas okuplja više kompanija, zapošljava oko 150 ljudi i ostvaruje godišnji prihod od oko 17 milijuna eura.
Pod kamilicom 7.700 ha, ali prinos pada na 500 kg/ha: Kolika je otkupna cijena?
06.05.2026.Proizvodnja kamilice u Hrvatskoj i dalje zauzima značajno mjesto među ljekovitim i aromatičnim kulturama, iako ova biljka nema zasebno definiranu proizvodnu potporu. Prema podacima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR
Pod stonskim zidinama Šatara uzgaja lavandu, a plan je da je beru i turisti
26.08.2024.U kraju poznatom po maslinama i vinovoj lozi obitelj Šatara uzgaja lavandu. Od nje proizvode prirodnu kozmetiku, ali posljednjih godina primjećuju i da sve češće obolijeva. Otkrivamo vam i kako sami možete napraviti macerat od lavande.
Berba kamilice u punom jeku: Prugovečki je s razlogom siju gotovo 40 godina
15.05.2024.Cijela obitelj Prugovečki ovih dana marljivo puni sušare našom najzastupljenijom ljekovitom biljkom - kamilicom. Pjeskovito tlo u njihovom kraju pokazalo se pogodnim za njen uzgoj, pa je siju na 30-ak hektara.
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1581 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1359 članka imaju tag industrija
- 1262 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1088 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 694 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
