Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

18 Pro 2020

Bjelovarska zadruga sa sve više proizvoda

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: Sani Lukić/Plodovi zemlje/HRT  

Bjelovarska zadruga sa sve više proizvoda

Širi se miris konopljinog ulja u pogonu bjelovarske poljoprivredne zadruge. Otkako je Hrvatska ušla u Europsku uniju zadrugari su dobili sve potrebne dozvole i krenuli u uzgoj. Sve proizvedeno završi u hladno prešanom ulju.

Ove godine zadrugari su imali rekordan urod konoplje i to kako kažu ne samo zbog višegodišnjeg iskustva jer dugo su "brusili" zanat već i dobrih klimatskih uvijeta i rasporeda oborina.

Svake godine proizvedu oko 6 do 10 tona konoplje. Smatraju da su i svojim prilagodbama među kojima i gušćom sadnjom ne samo smanjili korove već i znatno povećali urod.

Hladno prešaju i bučina te ulja suncokreta, sikavice, oraha, lana, badema, lješnjaka, jezgre marelice, sjemenki grožđa. No, ona su samo dio od 50-ak različitih ekoloških proizvoda koje stvaraju u ovoj zadruzi. Tu je 100-ak raznih čajeva i čajnih mješavina te melemi, ulja za masažu, razni dodaci prehrani.

Stalno ulažu u nove strojeve i modernizaciju pogona. Uz vlastitu proizvodnju sirovina dio poslova ugovaraju s kooperantima kako bi osigurali dovoljne količine za preradu. Sada je kažu, zbog jačanja imuniteta u doba korone, natraženije hladno prešano ulje crnog kima.

Sedam članova zadruge dugo se borilo za mjesto na tržištu posebice među brojim uvoznim proizvodima. No zahvaljući kvaliteti uspjeli su. Zanimljivo je da su proizvodnju gotovih proizvoda počeli zbrog krize prije 12 godina. Tada im je njemački kupac otkazao dio narudžbi pa su silom prilika sami počeli preradu - i ni požalili.

Kažu, moraju stalno osluškivati potrebe tržišta pa prema njemu neke proizvode gase, istodobno uvodeći nove. Tako odnedavno proizvode i tinkture slatkog pelina. U dva desetljeća postojanja donekle su zadovoljni i ovom godinom iako su osjetili posljedice korona krize zbog otkazivanja brojih sajmova koji su im glavno mjesto prodaje.


Komentari članka

Vezani članci

Svjetska premijera: Električni automobil od konoplje stiže na tržište

13.06.2025.

Uskoro na tržište izlazi prvi serijski električni automobil napravljen od konoplje, Za izradu automobila Matan je korištena indutrijska konoplja, da ne bi bilo zabune oko one druge konoplje.

Istarska farma hrani svoja Black Angus goveda konopljom, prvi su u svijetu

08.07.2024.

U PODNOŽJU Motovuna u mjestu Murari, na prostoru nekadašnje farme Purisa, tvrtka Hemp Histrica uzgaja Black Angus govedo koje dohranjuje konopljom, a brendira ga pod imenom Murari Green Angus. Hemp Histrica, koja se inače bavi proizvodnjom i preradom indu

Kalići danas imaju više od 40 proizvoda od konoplje - prije 10 godina to nisu imali u planu

31.05.2024.

Prvotna im je namjera bila prodaja sjemena kao sirovine. "Dođe kupac, uzme 300 kilograma, ne plati. Dođe Slovenac uzme tonu, ne plati. Shvatili smo da ne možemo tako i odlučili se na preradu", otkriva Zvonimir Kalić

Na Pčelarskom sajmu više od 100 izlagača iz Hrvatske i inozemstva

02.02.2024.

Ovogodišnji sajam međunarodnog je karaktera i u pčelarskom, ali i u vinskom dijelu. Naime, u sklopu pčelarskog sajma održat će se sajam vina s ocjenjivanjem uzoraka vina iz svih krajeva Hrvatske.

Bili smo na kavi s uzgajivačem konoplje Ivanom Bartolom: ‘U ovoj biljci je budućnost, samo bi naš zakon trebalo mijenjati’

31.01.2024.

Industrijska konoplja, ili Cannabis sativa L., u suživotu s čovjekom više je od 10 000 godina. Često su vođene razne polemike o njezinu uzgoju, na ovu temu 'lomio' se i zakon, a od 2019. regulativa je postala ipak blaža. No i dalje uzgajivači nailaze na r

Tag cloud

  1. 2789 članka imaju tag turizam
  2. 2643 članka imaju tag hrvatska
  3. 1759 članka imaju tag svijet
  4. 1439 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1966 članka imaju tag financije
  6. 1538 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1633 članka imaju tag izvoz
  8. 1374 članka imaju tag ict
  9. 1305 članka imaju tag trgovina
  10. 1223 članka imaju tag investicije
  11. 1296 članka imaju tag industrija
  12. 1068 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1052 članka imaju tag menadžment
  14. 1166 članka imaju tag EU
  15. 859 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 659 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 538 članka imaju tag poticaji
  19. 666 članka imaju tag tehnologija
  20. 702 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 393 članka imaju tag potpore
  23. 965 članka imaju tag kriza
  24. 502 članka imaju tag hotelijerstvo
  25. 513 članka imaju tag eu fondovi
  26. 526 članka imaju tag porezi
  27. 482 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 494 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 523 članka imaju tag obrazovanje
  30. 431 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 433 članka imaju tag start up
  33. 505 članka imaju tag dzs
  34. 447 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 414 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor