Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

31 Sij 2023

Brendiranjem poljoprivrede do veće vrijednosti proizvoda

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Vesna Latinović  

Brendiranjem poljoprivrede do veće vrijednosti proizvoda

Često se ističe važnost poljoprivrede za cjelokupno gospodarstvo. No koliko promoviramo poljoprivredu i koliko ulažemo u brendiranje poljoprivrede? Pozitivan primjer su zaštićeni hrvatski autohtoni proizvodi, a tu mislimo na poljoprivredne i prehrambene proizvode koji su registrirani na razini Europske unije kao zaštićene oznake izvornosti.

Upravo ti proizvodi dobar su primjer što nam brendiranje donosi u praksi i zašto je ono važno. Marketinški stručnjaci ističu da brendiranje, marketinški koncept, koji je postao prioritet u suvremenom poslovanju, ima mnogo definicija. No najčešće se spominje u kontekstu prepoznavanja proizvoda na tržištu i kreiranju nove vrijednosti koja se ogleda u nazivu i logotipu. Dobar brend gradi se na kvaliteti, a brendiranje povećava vrijednost proizvoda. Brendiranje je ono što određeni proizvod čini drukčijim od konkurencije.

Jedan od primjera dobre prakse kako poljoprivredni proizvod može postati brend jest Općina Vidovec u Varaždinskoj županiji. Nakon što je EU "Varaždinskom zelju" priznao vrhunsku kvalitetu i zaštitio njegovu izvornost, Vidovec je postao Europska prijestolnica zelja. Na tim temeljima uspješno razvijaju ruralni turizam.

A kako je varaždinsko zelje postalo europski brend, saznali su hrvatski turistički novinari, članovi Zbora turističkih novinara Hrvatskog novinarskog društva, tijekom jednodnevnog posjeta Varaždinskoj županiji, koji je organizirala naša kolegica Marija Barić.

Tom prigodom obišli smo Etno kuću KITEC (kulturno-informativno-turističko-edukacijski centar) i Proizvodnju poljoprivrednih proizvoda (PPP) Jurica Cafuk, gdje su nas dočekale Emina Ljubek, viša stručna suradnica za opće poslove i EU fondove Općine Vidovec, i Marija Cafuk, čuvarica sorte varaždinskog zelja i glavna promotorica PPP-a Jurica Cafuk.

Titula Europske prijestolnice zelja nije došla slučajno, ističe Emina Ljubek i dodaje: "Godinama smo radili na zaštiti svoga zelja, ali i identiteta, stoga nas veseli da je to prepoznato na nacionalnoj, ali i europskoj razini."

Iako je općina Vidovec najmanja u Varaždinskoj županiji, ima 6000 stanovnika, uspješno gradi ruralni turizam temeljen na bogatoj tradiciji poljoprivrede i proizvodnje hrane. U tomu važnu ulogu ima autohtona sorta kupusa - varaždinsko zelje.

- Proizvodnja zelja u vidovečkom kraju ima dugu tradiciju, a pod nazivom varaždinsko zelje prvi se put spominje 1787. godine u knjizi Povrćarstvo. U ovom kraju nema obitelji koja ne proizvodi zelje, a to nam je 2011. godine donijelo oznaku izvornosti na nacionalnoj, a potom 2017. godine i na europskoj razini - objašnjava Marija Cafuk.

Zelju u čast svake godine u Vidovcu, od 1997. godine, organiziraju Zeljarijadu, trodnevnu turističku, kulturnu i gospodarsku manifestaciju s bogatim programom. Kako bi razvijali ruralni turizam, u Općini Vidovec sagradili su Etno kuću KITEC, i to europskim novcem. Vrijednost je projekta 2,7 milijuna kuna, a otvorena je za javnost 2019. godine.


Komentari članka

Vezani članci

Živio je svinjogojstvo, uništio ga je ASK, od revitalizacije odustao

22.07.2026.

Poluotvoreni uzgoj crne slavonske svinje više nije moguć, morao bi sagraditi nove objekte i uložiti do 250.000 eura

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

U Soljanima pod lubenicom 40 do 50 ha: U izvrsnoj su kondiciji, bliži se i berba

22.06.2026.

Na istoku Lijepe naše, u Soljanima, mjestu koje je već godinama poznato po uzgoju lubenica, poljoprivrednici s optimizmom gledaju prema ovogodišnjoj berbi. Među njima je i Stjepan Ćurdo, koji se proizvodnjom ovog, zapravo, povrća, bavi već više od 30 godi

Za stočarstvo osigurano 60, a za biljnu proizvodnju 30 milijuna eura - predstavljeni sektorski natječaji:

15.06.2026.

Sredstva su namijenjena sektorima u kojima Hrvatska ima najveći prostor za rast: proizvodnji mlijeka, mesa i jaja, voćarstvu, povrćarstvu, vinogradarstvu, sjemenarstvu i rasadničarstvu.

Žito grupa objavila najnovije kotacije: Pogledajte trenutačne otkupne cijene pšenice, ječma i uljarica

12.06.2026.

Donosimo detaljan pregled cijena pšenice, ječma i uljarica po klasama i prijemnim mjestima za ovogodišnji rod, uz ključne uvjete otkupa i obračuna kvalitete.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk