Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

29 Tra 2026

Hrvatska dobiva najveću investiciju u povijesti srednje i istočne Europe, kreće Projekt Pantheon!

Izvor: www.jutarnji.hr · Autor: Gordana Galović, Ilija Matanović  

Hrvatska dobiva najveću investiciju u povijesti srednje i istočne Europe, kreće Projekt Pantheon!

Hrvatska uskoro dobiva investiciju bez presedana, i to ne samo u svojoj povijesti, nego u povijesti cijele srednje i istočne Europe: na prostoru Topuskog u Sisačko-moslavačkoj županiji sagradit će se AI razvojni i inovacijski centar, poznat pod radnim nazivom Projekt Pantheon, čija bi ukupna instalirana snaga trebala iznositi čak jedan gigavat. Prema neslužbenim informacijama cijela se investicija procjenjuje na ukupno 50 milijardi eura!

Samo se vrijednost infrastrukture koja će tim projektom biti sagrađena i ostat će državi - od novih dalekovoda i trafostanica do cestovnih i optičkih mreža - procjenjuje na oko 500 milijuna eura, dakle više nego što je koštao Pelješki most.

Točan iznos ukupne investicije i ime čelne osobe koja predvodi konzorcij američkih institucionalnih investitora bit će objavljeni u utorak u podne. Naime, više ugovora vezanih uz investiciju bit će potpisano na summitu Inicijative triju mora u Dubrovniku. No, ono što se već može reći jest da ništa slično tome u ovom dijelu Europe još nije sagrađeno.

S hrvatske strane projekt predvodi Jako Andabak, a za projektiranje kompletnog postrojenja zadužen je Mislav Crnogorac, Zagrepčanin koji je karijeru izgradio na vodećim inženjerskim pozicijama u nekima od najvećih tehnoloških korporacija na svijetu - Emersonu, Vertivu i Amazonu - i koji danas vodi svoju tvrtku Parsec Lab.

Crnogorac predvodi tim od 25 stručnjaka, sve do jednog domaćih, od kojih su mnogi s njim prošli i kroz Amazon i kroz Vertiv. Izvođači projekta, kako je najavljeno, bit će najveće domaće kompanije. Ukratko, riječ je o projektu koji je u svakom segmentu, od investitora do projektanata i izvođača, potpuno usidren u Hrvatsku.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatski Shoutem dobio milijun dolara od NHL zvijezde i kreće u preuzimanje američkog konkurenta

22.07.2026.

Shoutem, hrvatsko-američka platforma za izradu mobilnih aplikacija, ulazi u novu fazu rasta. Nakon vlasničke transakcije, nove investicije i planiranog preuzimanja američkog konkurenta, tvrtka još snažnije okreće fokus prema SAD-u, ali razvoj proizvoda i

Ante Mandić: Od prodaje sati do prodaje sposobnosti

21.07.2026.

Klasična konzultantska ili IT-uslužna tvrtka mjeri se kroz iskoristivost konzultanata, broj naplativih ljudi, dnevnu cijenu, bench, bruto maržu, fluktuaciju i brzinu zapošljavanja. Te metrike pokazuju disciplinu isporuke i monetizaciju stručnog rada.

Končar otvorio novi laboratorij vrijedan više od 20 milijuna eura

16.07.2026.

Riječ je o najsuvremenijem tehnološkom objektu za velike električne strojeve i pogone u Bedekovčini kakvih ima svega nekoliko u Europi

Franck planira gradnju novog proizvodno-skladišnog pogona

16.07.2026.

Nakon akvizicije tvornice u BiH kompanija najavljuje novu investiciju, ubrzava digitalizaciju, uvodi AI i nastavlja ulaganja iz vlastitih sredstava

JGL pokreće najveći investicijski ciklus u svojoj povijesti

09.07.2026.

Predsjednica Uprave Eva Usmiani Capobianco kaže da će ulaganje od 139 milijuna eura povećati proizvodne kapacitete i ubrzati međunarodnu ekspanziju

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk