Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

03 Velj 2015

Hrvatskom se širi opasna bolest goveda, ovaca i koza

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Suzana ŽUPAN  

Hrvatskom se širi opasna bolest goveda, ovaca i koza

Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane jučer su počeli akciju cijepljenja protiv bolesti plavog jezika na području cijele Hrvatske, izvijestilo je ministarstvo Tihomira Jakovine.

Rješenje o cijepljenju protiv BPJ-a na području cijele zemlje doneseno je još krajem studenoga 2014. godine, a na temelju Zakona o veterinarstvu potpisala ga je pomoćnica ministra Mirjana Mataušić Pišl. Njime se nalaže provedba mjera zaštite zdravlja životinja propisanih Pravilnikom o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje BPJ-a.

Opasna je to virusna zarazna bolest od koje obolijevaju preživači – ovce, koze i goveda, a dosad je potvrđena na samom istoku Hrvatske – na području Vukovarsko-srijemske županije te području Dubrovačko-neretvanske, Splitsko-dalmatinske, Zadarske i Šibensko-kninske, kao i u susjednim zemljama Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori. Kako ističu u Ministarstvu poljoprivrede, u okviru akcije cijepiti se moraju sva goveda, ovce i koze starije od 3 mjeseca, dvokratno u razmaku od mjesec dana. Cijepljenje, koje je u okviru akcije besplatno za vlasnike životinja, provode ovlaštene veterinarske organizacije, a svi posjednici grla pozvani su da osiguraju provedbu cijepljenja na način da prikupe životinje prije dolaska veterinara na gospodarstvo, te obavezno osiguraju da su one prije cijepljenja označene. Na području Đakovštine i Veterinarska stanica Đakovo među ovlaštenim je veterinarskim organizacijama, a time sudjeluje i u cijepljenju preživača protiv BPJ-a.

- Posjednici su na vrijeme obaviješteni i upoznati s provedbom cijepljenja. Određeni su i rokovi – veljača i ožujak jer cijepljenje ide u dva navrata. Država cijepljenje po jednom govedu plaća 16, a po ovci i kozi 10 kuna. Posjednik jedino plaća obilježavanje u slučaju da životinje nisu obilježene - kaže veterinar iz Veterinarske stanice Đakovo Zvonko Bosančić.

Ističe kako bolest plavog jezika za posljedicu ima značajne ekonomske štete zbog smanjene mliječnosti životinje i dr., te, u konačnici, i njenog ugibanja. Kako je izvijestila Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, bolest plavog jezika virusna je nekontagiozna zarazna bolest domaćih i divljih preživača. Ne prenosi se kontaktom između životinja već virus prenose “komarčići”. Od bolesti plavog jezika ne obolijevaju ljudi, a bolest se suzbija zbog utjecaja na stočarstvo i zdravlje životinja. Klinički znakovi bolesti najčešći su i najizraženiji u ovaca. U goveda i koza u pravilu nastaje skrivena infekcija bez vidljivih kliničkih znakova. U Savezu udruga hrvatskih uzgajivača holsteina (SUHUH) pozdravljaju mjeru cijepljenja protiv BPJ-a.

– Ustanovljena je prisutnost virusa na terenu i cijepljenje treba provesti svakako. Bolest plavog jezika, istina, nije zoonoza, no vrlo je virulentna, među stokom se brzo širi, a, s druge strane, lako ju je suzbiti. Pa stoga, zašto ne provesti ovakve mjere? - kaže predsjednik SUHUH-a Branko Kolak. Poručuje, populaciju svakako ovakvim mjerama treba zaštititi.

linički znakovi bolesti

Kada se BPJ pojavi kod ovaca, životinje su nemoćne, mršave, koža im je hiperemična, a vuna opada u pramenovima. Bolest traje 3 do 4 tjedna. U blagim slučajevima prognoza je povoljna, a pomor se može kretati 2 - 30 %. Životinje ugibaju 6. dana od pojave kliničkih znakova, ali ponekad se događa da ovce nakon oporavka uginu tri tjedna nakon pojave bolesti.

Bolest plavog jezika potvrđena je u pet županija te u susjednoj Srbiji, Bosni i Hercegovini te Crnoj Gori

16
kuna plaća država cijepljenje po jednom govedu

10
kuna plaća cijepljenje po ovci i kozi


Komentari članka

Vezani članci

Vrućine uzimaju danak: Pada proizvodnja mlijeka i jaja

09.08.2026.

Visoke temperature stvaraju velike probleme stočarima. Zbog toplinskog stresa pada proizvodnja mlijeka i jaja, životinje slabije jedu, a zabilježena su i uginuća. Poljoprivrednici ulažu dodatne napore kako bi zaštitili stoku i perad.

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Hrvatska uređuje tržište svinjskog mesa: Sektorska organizacija treba zaustaviti propadanje domaće proizvodnje

15.07.2026.

Osnivanje Hrvatske sektorske organizacije za svinjsko meso pozdravljeno je među dionicima u tome sektoru i mnogi ga smatraju povijesnim iskorakom za oporavak domaćeg svinjogojstva. Iako su i ranije osnivane razne organizacije, koje nisu ispunile očekivanj

Za stočarstvo osigurano 60, a za biljnu proizvodnju 30 milijuna eura - predstavljeni sektorski natječaji:

15.06.2026.

Sredstva su namijenjena sektorima u kojima Hrvatska ima najveći prostor za rast: proizvodnji mlijeka, mesa i jaja, voćarstvu, povrćarstvu, vinogradarstvu, sjemenarstvu i rasadničarstvu.

Mljekarima se zacrnjelo pred očima: Prodajna je cijena mlijeka niža od otkupne!?

02.06.2026.

Dok cijene hrane zbog inflacije stalno idu gore, cijena jeftinom trajnom mlijeku (često iz uvoza), koje trgovački centri stavljaju na akcije i počesto prodaju na izdvojenim paletama, ‘otocima’, nastavlja ići dolje, pa je ovih dana na policama pojedinih tr

Tag cloud

  1. 2899 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1520 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1823 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1324 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1091 članka imaju tag menadžment
  15. 705 članka imaju tag tehnologija
  16. 1188 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 372 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 527 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 462 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 516 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk