Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

03 Stu 2009

Jabuke nema tko kupiti

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Lidija Aničić  

Jabuke nema tko kupiti

Berba jabuka u Valpovštini pri samom je kraju, a uzgajivači još uvijek ne znaju komu će plasirati ovogodišnji urod koji je bio iznimno dobar i koji je u od površine do površine iznosio od 15 do 40 tona po hektaru.Jedan od njih je i Dragan Štrok (50) iz Valpova, uzgajivač jabuka s desetogodišnjim stažom, ali koji kaže da mu ni ove godine dugogodišnje iskustvo ne znači baš previše. Naime, na vlastiti jedan hektar nasada uspio je dobiti oko 30 tona jabuka, no samo polovinu od toga stigao je predati otkupljivačima "na veliko", a kako će se riješiti preostalih količina, ne zna!

- I ove se godine potvrdila neslavna praksa da se iz godine u godinu mijenjaju uvjeti i količine otkupa i da mi nikada nismo sigurni kako ćemo unovčiti svoj urod - kaže Dragan Štrok, koji od 1. studenoga ove godine planira gajbe s jabukama postaviti uz cestu i do veljače iduće godine pokušati prodati ono što je mukotrpno uzgojio. Do tada jabuke će na kupce čekati u njegovom podrumu, koji je prilagodio za potrebe skladištenja jabuka.

Sve raširenije škare troškova
- Premda sam svojedobno planirao i sanjao o proširenju proizvodnje i novim površinama pod jabukama, sada sam zapravo sretan što u to nisam ušao jer ne znam kako bih u tom slučaju zatvorio financijsku konstrukciju. Od prošle godine cijena je jabukama pala i sada se prva klasa otkupljuje po cijeni od 2,50 kuna po kilogramu. "Na slobodnom" je također cijena jabuka pala i sada se kreće od 1 do 4 kune, dok je prošle godine nekakva "startna" cijena bila oko 5 kuna. Sve to možda bismo i lakše preboljeli da od prošle godine do danas nisu enormno poskupjela zaštitna sredstva, gorivo i drugi ulazni inputi kojima bi cijena jabuka ove godine trebala biti jedino viša da bi nam se isplatila proizvodnja, a ne još manja, konstatira nezadovoljno Štrok, koji je tek jedan u nizu nezadovoljnih uzgajivača jabuka u Valpovštini.

Industrijska jabuka za bagatelu
Naime, kako doznajemo, mnoge od njih posebno je "iziritirala" otkupna cijena za (oštećenu) industrijsku jabuku, koja se kreće od 18 do 30 lipa za kilogram! Na tu cijenu, doduše, ide i poticaj od 30 lipa za kilogram, no kažu da je sve to "sitnica" u usporedbi s prošlom godinom kada se ista takva jabuka otkupljivala za 50 lipa po kilogramu. Uzgajivači jabuka poluglasno pričaju da je za takav nered na domaćem tržištu u prvom redu kriv uvoz jabuka iz Europske unije prošlogodišnjeg roda po smiješno niskim cijenama. Prognoziraju također da dokle god ta ista jabuka iz uvoza bude punila police trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, domaći uzgajivači zbrajat će jedino - gubitke!


Komentari članka

Vezani članci

Urod jabuka u EU 15 posto manji; u Hrvatskoj rast od 33 posto

07.08.2026.

Urod jabuka u Europskoj uniji ove godine bit će manji za 15 posto u odnosu na prošlu, dok se u Hrvatskoj očekuje rast uroda za 33 posto, procjene su Svjetskog udruženja za uzgoj jabuka i krušaka WAPA s konferencije Prognosfruit u njemačkom gradu Constance

Obitelj Gorički iz Podravine slavi rekordan urod šljiva

05.08.2026.

U voćnjaku obitelji Gorički ove sezone imaju pune ruke posla. Nakon odličnog uroda trešanja, višanja i marelica, na redu su šljive. Već 40 godina ovi marljivi voćari domaćim svježim voćem opskrbljuju tržnice u Koprivnici, Đurđevcu i Bjelovaru.

Manje antibiotika na farmi: Kako inovacije u hranidbi mijenjaju moderno stočarstvo

31.07.2026.

Akreditirani sustavi upravljanja kvalitetom, pokusne farme za svinje i perad te suradnja s vodećim svjetskim znanstvenim institucijama i obrazovnim centrima, dio je onoga što Agrofeed čini jednom od vodećih tvrtki europske industrije stočne hrane.

Jedina autohtona sorta lubenica u Hrvatskoj okrugla je kao lopta i dolazi iz Vukovara

30.07.2026.

U javnosti je, možda, manje poznato da postoji i vukovarska lubenica, i da je ona jedina registrirana hrvatska autohtona sorta. Projekt njezina očuvanja provodi se u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, a proizvođači vjeruju kako bi

Poljoprivredna komora: Stanje je alarmantno, prijeti gašenje OPG-ova. Situacija izmiče kontroli

29.07.2026.

Situacija u poljoprivredi vrlo je loša, negdje i alarmantna jer se uz afričku svinjsku kugu pojavila kuga malih preživača, a poskupljenje plavog dizela prisilit će male poljoprivrednike na zatvaranje OPG-ova, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za nov

Tag cloud

  1. 2896 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1519 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1822 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1090 članka imaju tag menadžment
  15. 704 članka imaju tag tehnologija
  16. 1188 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 372 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 525 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 461 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 515 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk