Poduzetnički portal · Članak
Želja da se u Slavoniji i Srijemu okrenu poljoprivredi dovela ih je do lavande, sada imaju 43.000 grmova
Mirisni posao iz snova na poljima u okolici Vukovara počeli su zapravo slučajno. Tihomir (41) je ekonomist, supruga Josipa - Gordana (35) magistra ekološke poljoprivrede i hortikulture, a prvotna zamisao supružnika Ćorluka iz sela Bogdanovci bila je - raditi nešto drukčije.
Ekocertifikat
Njihova želja da se u Slavoniji i Srijemu okrenu poljoprivredi dovela ih je igrom slučaja - do lavande. Pet godina poslije nestvarna ljepota ljubičastih polja prerasla je u ljubav od koje, i uz sve teškoće i turbulencije na tržištu što ih je k tome dodatno zakomplicirao COVID-19 i lockdown u 2020. godini, nemaju namjeru odustati. Naprotiv, supružnici Ćorluka imaju pregršt novih ideja vezanih, dakako, uz njihove mirisne ljubičaste grmove koji, kako će reći, tražeći nemali rad pružaju istodobno i veliko zadovoljstvo.
- Imali smo želju nešto raditi i stvarati, svojim rukama. Oboje volimo poljoprivredu, našu slavonsku ravnicu i polja, pa je takva odluka i pala. Radit ćemo nešto "na zemlji". Nismo baš bili skloni uobičajenim kulturama u našem kraju tako da smo promišljali, istraživali, sanjarili... I dogodilo se da smo naišli na lavandu, iako nam je i godinama prije bila negdje u mislima, i zainteresirali se - počinje Tihomir Ćorluka priču o "panonskom moru" ljubičastih cvjetova intenzivnog mirisa i ljekovitih svojstava u koju su i krenuli 2016. godine. Nastavak je priče OPG naziva "Vukovarska lavanda" vlasnice Josipe - Gordane Ćorluka, zaokružena proizvodnja i ekocertifikat, a rezultat - ekološki organski proizvodi, 100 posto prirodni, poput lavandina ulja, suhog cvijeta, buketa, mirisne cvjetne vode... U poslu s lavandom, obitelj iz Bogdanovaca danas je među 10-ak najvećih u Hrvatskoj kada je riječ o vlastitom uzgoju i proizvodnji. Krenuli su, kažu, polako.
- U početku o uzgoju lavande ništa nismo znali, ali imali smo želju i volju. Puno smo doista naučili od obitelji iz Belišća koja se time bavi već 20-ak godina i bili su pioniri s lavandom na području Slavonije. Nisu štedjeli na savjetima, na našu zahvalnost, a mi smo došli prazne glave, znali smo eto, da to miriše.... - s osmijehom se prisjeća Tihomir tih početnih koraka. I tako je krenulo. Uslijedila je ubrzo kupnja prvih 1600 sadnica, iz ekološkog uzgoja. U tri godine, od 2017. do 2019, taj je broj porastao na impresivnih oko 43.000 grmova. Lavanda raste na tri parcele, na ukupno osam hektara. Ulaganja, međutim, nisu bila mala. Pomogli su i fondovi Europske unije s 50.000 eura potpore koju su ostvarili kao mlada obitelj, za pokretanje posla u području ekološke poljoprivrede. Uložili su sredstva kako bi (do)kupili zemljišne površine, traktor, sadnice.... i od toga su krenuli, uz neprestano učenje i stjecanje dodatnih znanja, pa i još popriličnih novčanih ulaganja, u svakom koraku njihova posla s mirisnim, ljubičastim biljkama.
Posao i veselje
- Nije bilo lako, bilo je patnje nekoliko godina, posebice je teško bilo doći do zemlje ‘u komadu‘, ali uspjeli smo - priznaju u OPG-u "Vukovarska lavanda" i dodaju da - posla ima uvijek.
Ispričali su nam i da, iako lavanda slovi za nezahtjevnu biljku, na plodnom slavonskom tlu gdje sve uspijeva probleme stvara to što jednako dobro uspijevaju - i korovi, a ekoproizvodnja ‘brani‘ upotrebu zaštitnih sredstava i podrazumijeva dakle - motiku! Dio se posla može, priča Ćorluka, u polju lavande obaviti i traktorom, kao i strojem koji su nedavno kupili, iz Francuske, za berbu, no ipak se velik dio toga u polju lavande radi ručno.
- Pomaže nam i obitelj, ali kad je sezona čupanja korova, što je zapravo višekratan posao, ili pak berbe, među grmovima bude i 15-ak sezonskih radnika. Teško je, naporno, opsežan je to posao, ali bude tu i glazbe usred polja, druženja i veselja, odmora - kaže, dodajući da u slavonskom uzgoju lavande problematičnim znaju biti kišna razdoblja u, primjerice, nezgodno doba cvatnje dok s druge strane plodno tlo i visoke ljetne temperature, iako u prosjeku Slavonija ima manje sunčanih dana od Dalmacije, jamče odličnu kvalitetu finalnih proizvoda.
Na ekološki dio pritom kod obitelji Ćorluka se posebno motri jer žele da s njihova OPG-a na tržište ide vrhunska kvaliteta.
Komentari članka
Vezani članci
Pod stonskim zidinama Šatara uzgaja lavandu, a plan je da je beru i turisti
26.08.2024.U kraju poznatom po maslinama i vinovoj lozi obitelj Šatara uzgaja lavandu. Od nje proizvode prirodnu kozmetiku, ali posljednjih godina primjećuju i da sve češće obolijeva. Otkrivamo vam i kako sami možete napraviti macerat od lavande.
OPG Katini Lavandini izbacit će šest noviteta, proizvodi sve traženiji
29.04.2024.Lavanda, ali i drugo ljekovito i eterično bilje sa slavonske ravnice prerađuje se u njihovom proizvodnom pogonu. Dobitnici su certifikata za zlatnu kvalitetu proizvoda iz Slavonije, a kakvi su im planovi za budućnost otkrila je Katarina Johum.
Iza lavandinih polja u Lici i certificiranih eko proizvoda stoji poduzetna zlatarica
25.09.2023.Krumpir je naša budućnost, a ne lavanda, govorili su Melanie Ajduković kada se vratila u rodnu Liku i krenula u sadnju ove mediteranske biljke. A danas?
Uhodana prodaja preko interneta OPG-u Lučić omogućila opstanak i širenje posla
19.04.2021.Supružnici Lučić s Hvara, koji proizvode čak 18 vrsta eteričnih ulja i različite proizvode od lavande, pandemiju su iskoristili za razvoj posla i otvorili modernu destileriju, laboratorij i suvenirnicu.
Tko su deset najvećih hrvatskih proizvođača ljekovitog bilja?
15.03.2021.Najveći proizvođači ljekovitog bilja dolaze iz kontinentalnog dijela Hrvatske, od kojih devet iz Slavonije.
Tag cloud
- 2789 članka imaju tag turizam
- 2642 članka imaju tag hrvatska
- 1759 članka imaju tag svijet
- 1438 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1966 članka imaju tag financije
- 1538 članka imaju tag poljoprivreda
- 1633 članka imaju tag izvoz
- 1374 članka imaju tag ict
- 1305 članka imaju tag trgovina
- 1223 članka imaju tag investicije
- 1296 članka imaju tag industrija
- 1068 članka imaju tag zapošljavanje
- 1051 članka imaju tag menadžment
- 1166 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 659 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 537 članka imaju tag poticaji
- 666 članka imaju tag tehnologija
- 702 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 392 članka imaju tag potpore
- 965 članka imaju tag kriza
- 502 članka imaju tag hotelijerstvo
- 513 članka imaju tag eu fondovi
- 526 članka imaju tag porezi
- 482 članka imaju tag gospodarstvo
- 493 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 431 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 447 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 414 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |