Poduzetnički portal · Članak
26 Svi 2014
Miruje gotovo polovica poduzetničkih zona
Izvor: liderpress.hr · Autor: Valentina Starčević
U Zagrebačkoj županiji postoji 57 poslovnih zona, na površini od 3603 hektara, a njihova se veličina kreće od pet do 500 ha.
Prema Analizi poduzetničkih zona na području Zagrebačke županije iz veljače ove godine, gospodarska se djelatnost odvija na njih 30 te se one smatraju aktivnim zonama. Ostale zone koje su predviđene prostornim planovima, a sada ne ‘posluju’ pasivne su zone. U djelatnim zonama posluje 309 poduzetnika, koji zapošljavaju 6258 radnika. Na njihovih 2575 ha ostalo je još otprilike trećina slobodnog prostora za nove ulagače. Poduzetničke zone planirane su pod utjecajem geostrateškog položaja županije prema Zagrebu, a zagrebački gospodarstvenici, kaže se u analizi, sele proizvodnju iz grada u županiju zbog manjih troškova poslovanja i stoga što je dostupnost radne snage ista.
Popunjavanje zona Pasivne zone u studiji su određene kao potencijal za širenje poduzetništva i gospodarskih djelatnosti u županiji. One, iako su u prostornim planovima, nisu infrastrukturno opremljene zbog nepostojanja interesa potencijalnih ulagača.
Pasivne zone tako su srednja zona Posavski Bregi u Ivanić-Gradu, u Velikoj Gorici velika zona Vukovinsko polje te u Vrbovcu 10 mikro, malih i srednjih zona. Takve su dvije male zone, Stančić i Lupoglav, u Brckovljanima, u Brdovcu mikrozona Javorje, u Dubravici mikrozona Vučilićevo Prosinec, a u Farkaševcu mala zona. Velika zona u Gradecu, mala u Jakovlju, mala i srednja u Klinča Selu, mala u Kravarskom, u Mariji Gorici mikrozona, u Orlu mala i dvije mikrozone u Pokupskom također ‘ne rade’.
- Naime, Zakon o poduzetničkim zonama nalaže popunjavanje zona koje su djelomično popunjene, a tek nakon njihove potpune popunjenosti otvaraju se takozvane pasivne zone. Postoje aktivne zone koje su popunjene potpuno ili djelomično i gdje se potencijalni investitori mogu smjestiti uz manje zahvate. Bitno je istaknuti da se neke od najvećih investicija u Hrvatskoj trenutačno realiziraju upravo na području poduzetničkih zona u Zagrebačkoj županiji poput IKEA-e u Rugvici, novoga Plivinog pogona u Savskom Marofu, logističkog centra Kaufland u Jalševcu ili proizvodnog pogona tvrtke König Metall - Kralj Metala Kovnica & Kralj Metala Alati u Pisarovini - naveo je Zlatko Herček, direktor Regionalne razvojne agencije Zagrebačke županije.
Poticanje ulaganja U analizi se zaključuje da u županiji ima dovoljno poduzetničkih zona koje mogu udovoljiti i najzahtjevnijim poslodavcima. Infrastrukturna opremljenost aktivnih zona, ističe se, razvijana je prema potrebama i intenzitetu gospodarskih kretanja u zonama. Tvrdi se sa bi daljnja ulaganja trebalo usmjeriti u aktivne zone te na to poticati poduzetnike. Ulaganjima bi trebao svakako pridonijeti, prema županiji, podatak da je Zagrebački ‘prsten’ najbrže rastuća regija s najvećim izborom stručnjaka. Stoga je cilj projekta Info invest centra dati mogućim ulagačima podatke o županijskim poduzetničkim zonama na jednom mjestu i omogućiti ulagačima stalnu vezu kako bi mogli dobiti sve potrebne podatke u kratkom roku.
Komentari članka
Vezani članci
Podravska tvrtka gradi novi pogon i planira nova zapošljavanja
23.07.2026.Riječ je o tvrtki Dergez iz Podravskih Sesveta kod Đurđevca koja se bavi maloprodajom i pekarstvom. Imaju lanac od 26 trgovina u Podravini te pogon s pekarskim proizvodima.
Davor Paić: Hrvatska brodogradnja ima budućnost
22.07.2026.O biznisu luksuznih jedrilica i superjahti vrijednih stotine milijuna eura razgovaramo s vlasnikom K.S.P. Solutionsa i A-More Yachtsa. Hrvatska brodogradnja godinama se povezuje sa stečajevima, subvencijama i propuštenim prilikama. Ipak, postoje poduzetni
Iz gradića od 24.000 stanovnika do zvijezde europskih burzi: Ova tvrtka ostvarila je nevjerojatan rast od 459 posto
22.07.2026.Godinama se austrijsko tržište kapitala povezivalo ponajprije s bankama i energetskim kompanijama. Međutim, ove je godine Bečka burza postala jedno od najuspješnijih tržišta dionica u europodručju, a najveće zasluge za to ne pripadaju financijskom sektoru
Končar otvorio novi laboratorij vrijedan više od 20 milijuna eura
16.07.2026.Riječ je o najsuvremenijem tehnološkom objektu za velike električne strojeve i pogone u Bedekovčini kakvih ima svega nekoliko u Europi
Franck planira gradnju novog proizvodno-skladišnog pogona
16.07.2026.Nakon akvizicije tvornice u BiH kompanija najavljuje novu investiciju, ubrzava digitalizaciju, uvodi AI i nastavlja ulaganja iz vlastitih sredstava
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1582 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1360 članka imaju tag industrija
- 1263 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1089 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 695 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
