Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

24 Ou 2026

Mladi turisti traže doživljaj, pa destinacije koje promoviraju prirodu i aktivni odmor imaju veću privlačnost

Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Nenad Milić  

Mladi turisti traže doživljaj, pa destinacije koje promoviraju prirodu i aktivni odmor imaju veću privlačnost

Hrvatska, što se dobi gostiju tiče, ima idealnu raspodjelu po dobnim skupinama. Naime, 49 posto gostiju lani je bilo starije od 40 godina, a 51 posto mlađe od “magičnih” 40. Podaci eVisitora Hrvatske turističke zajednice pokazuju kako je u prošloj godini 15 posto turista imalo do 12 godina, dakle, riječ je o mališanima.

Najmanji udio činili su gosti između 13 i 18 godina, nekih 8 posto. Gosti u dobi između 19 i 30 godina lani su činili 13 posto udjela u noćenjima, a oni od 31 do 40 godina 15 posto. Najveći udio u noćenjima od 18 posto ipak čine gosti od 41 do 50 godina, dok je u 2025. udio onih u dobi od 51 do 60 godina činio 15 posto, a starijih od 60 - 16 posto.

Dakle, struktura dobnih skupina je prilično ujednačena, s time da lagano prevladavaju gosti između 41 i 50 godina, a koji prvo mjesto ustvari drže već godinama. Taj udio od 18 posto nije se mijenjao od 2019., pa čak ni kroz pandemiju. U pandemijskim godinama je očekivao nešto opao broj seniora, dakle, starijih od 60 godina, a povećao se udio gostiju u dobi između 31 i 40 godina, no već 2023. taj se udio ponovno ustabilio na 15 posto. Većih oscilacija, mimo toga, ustvari i nema, a nešto je niži udio mladih putnika do 30 godina, dakle, onih koji su završili školovanje i počeli graditi samostalan život i karijeru.

Aktivni sadržaji
Mladi turisti često traže aktivne sadržaje, festivalske i sportske programe, što Hrvatska nudi kroz glazbene festivale i sportske događaje, kulturne i gastro doživljaje, a sve više ih privlače i outdoor aktivnosti poput jedrenja, ronjenja ili biciklizma. Mlađi turisti ujedno su i svjesniji što se tiče zaštite okoliša i održivosti putovanja što im je važan čimbenik pri izboru destinacije i ponašanju na putovanju pa također traže autentična iskustva i ljepote prirode u nacionalnim parkovima, manje poznatim gradovima i na otocima. Takozvane “off-beaten-path” destinacije tako su sve traženije među mlađom populacijom gostiju. To može objasniti zašto destinacije koje promoviraju prirodu, aktivni odmor i održive turističke proizvode imaju veću privlačnost među mlađim grupama.

Što mlade turiste privlači u Hrvatskoj kao destinaciji, pojašnjava i istraživanje preferencija gostiju Tomas koje izrađuje Institut za turizam iz Zagreba. Prema zadnjem Tomas istraživanju, mladi gosti su na dolazak u Hrvatsku ponajviše bili motivirani zabavom te manifestacijama i događanjima. Hrvatska je za mlađe i dalje snažno event odredište, s time da su mladi posebno vezani uz hostele pa je tako u Tomas istraživanju 2022/23 u hostelima boravio najveći udio mlađih gostiju, odnosno čak 51 posto mlađih od 30.

Obiteljski smještaj
Govoreći o tome koliko je danas Hrvatska zanimljiva mladim turistima, Boris Žgomba, predsjednik Udruženja putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, kazao je kako je već niz godina Hrvatska prihvatljiva destinacija za ovaj segment gostiju, i to ne samo kroz festivale kojih ima jako puno, već i sportske događaje te razne programe u sezoni i van nje. Mlađi gosti tako dolaze na programe aktivnog odmora, kulturne i slične programe koje destinacije provode, a koje privlače većim dijelom upravo mlađu publiku, iako ne isključivo.


Komentari članka

Vezani članci

Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto

11.05.2026.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud

Izvoz u prva tri mjeseca veći za tri posto, a uvoz manji za 0,5 posto

11.05.2026.

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prva tri mjeseca ove godine iznosila je 6,4 milijarde eura, što je tri posto više nego u istom mjesecu lani, a uvoz je pao za 0,5 posto, na 11 milijardi eura, prvi su podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavlje

Split u znaku predsezone: Amerikanci, Britanci i Francuzi prednjače

11.05.2026.

Turistička je predsezona u punom jeku, Split je i prvih desetak dana svibnja, unatoč lošijem vremenu, pun turista, najviše je Amerikanaca, Britanaca i Francuza. Zbog neizvjesne globalne situacije, bilo kakve prognoze za špicu sezone krajnje su nezahvalne.

Hrvatska ubrzava izvoz visoke tehnologije i smanjuje jaz s EU

08.05.2026.

Hrvatska se nalazi pred točkom pune zaposlenosti. Godine 2025. stopa zaposlenosti dosegnula je povijesno rekordnu razinu. Pritom je u našoj zemlji radilo 1,7 milijuna ljudi, a stopa zaposlenosti iznosila je 74,4 posto. Hrvatska ubire plodove tržišne ekono

Sezona će biti čupava, gosti dvaput prevrnu svaki euro. Ugostitelji ostali razapeti između “pohlepe” i krize

07.05.2026.

Turistička sezona ponovo treba spasiti Hrvatsku, jer ako podbaci, ujesen nas sve čeka opći potop, snažna inflacija i pad standarda. Cijene goriva rastu, a jasno je da to znači lančano poskupljenje svega ostalog, prije svega hrane. Inflacija divlja, a turi

Tag cloud

  1. 2856 članka imaju tag turizam
  2. 2710 članka imaju tag hrvatska
  3. 1810 članka imaju tag svijet
  4. 1490 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2004 članka imaju tag financije
  6. 1566 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1656 članka imaju tag izvoz
  8. 1393 članka imaju tag ict
  9. 1320 članka imaju tag trgovina
  10. 1340 članka imaju tag industrija
  11. 1249 članka imaju tag investicije
  12. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1078 članka imaju tag menadžment
  14. 1184 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 462 članka imaju tag BDP
  17. 687 članka imaju tag opg
  18. 541 članka imaju tag krediti
  19. 793 članka imaju tag maloprodaja
  20. 556 članka imaju tag poticaji
  21. 693 članka imaju tag tehnologija
  22. 710 članka imaju tag marketing
  23. 406 članka imaju tag potpore
  24. 518 članka imaju tag hotelijerstvo
  25. 458 članka imaju tag koronavirus
  26. 965 članka imaju tag kriza
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 536 članka imaju tag porezi
  29. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  30. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  31. 438 članka imaju tag osijek
  32. 529 članka imaju tag obrazovanje
  33. 449 članka imaju tag start up
  34. 512 članka imaju tag dzs
  35. 453 članka imaju tag energetika
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke