Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

10 Ou 2026

Orqa investicijom od 12,7 milijuna eura diže proizvodnju na više od milijun dronova

Izvor: www.netokracija.com · Autor: Nikolina Oršulić  

Orqa investicijom od 12,7 milijuna eura diže proizvodnju na više od milijun dronova

Investicija od gotovo 13 milijuna eura početak je nove faze za Orqu koja postaje ozbiljan scaleup i proizvodnju svojih dronova želi proširiti po svijetu. Kako to planiraju postići, ekskluzivno nam otkriva Goran Simonovski, financijski direktor Orqe.

Osječka tvrtka Orqa, poznata po FPV (first-person view) dronovima i besposadnim zračnim sustavima, zaključila je 12,7 milijuna eura vrijednu investiciju serije A. Rundu predvodi fond Expedition specijaliziran za rane faze ulaganja u europski sigurnosni sektor, a sudjelovali su i hrvatski fond AYMO Ventures te Lightspeed Venture Partners, Taiwania Capital i Radius Capital.

Novi kapital tvrtka će iskoristiti za globalno skaliranje proizvodnje, širenje kapaciteta u SAD-u i Europi, tehnološki razvoj, jačanje R&D-a, novu branding strategiju, zapošljavanje i potencijalne akvizicije, u ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju otkriva financijski direktor Orqe Goran Simonovski:

Ova investicija za Orqu predstavlja puno više od samog kapitala – to je službeni prelazak iz faze kasnog startupa u fazu ozbiljnog scaleupa. Fokus nam je sada na dvije ključne osi: strateškom rastu i postavljanju čvrstih operativnih temelja koji mogu podržati našu ambicioznu globalnu ekspanziju.

Prilike na tržištu idu im u prilog. Tržište dronova bilježi snažnu ekspanziju posljednjih godina, a predviđa se da će do 2030. njezina vrijednost dosegnuti 29,8 milijardi dolara.

Ta tehnologija je danas temelj suvremene obrane, dronovi su postali jedno od najvažnijih taktičkih sredstava u rusko-ukrajinskom ratu, a u svim daljnjim sukobima uporaba im samo raste bilo za obranu, prikupljanje informacija s bojišta, precizne napade, opskrbu ili logistiku.

Suosnivač i izvršni direktor Orqe Srđan Kovačević je povodom objave o ovoj investiciji naglasio kako je tvrtka u posljednje četiri godine postala “ključni pokretač zapadnog FPV ekosustava u obrambenom sektoru kontinuirano podižući standarde cijeloj industriji”.

Ova će investicija, naglasio je, ubrzati njihov razvoj.

Od Osijeka do globalne proizvodne mreže
Orqa trenutno u Osijeku proizvodi 280.000 dronova godišnje zajedno s drugim komponentama, no planovi su im znatno ambiciozniji lokalno, ali i globalno.

Tvrtka je nedavno kupila zemljište za novu proizvodnu liniju u Osijeku, ali paralelno razvija i međunarodnu proizvodnu mrežu kroz Globalni program distribuirane proizvodnje (Global Manufacturing Partnership Program).

Cilj im je kroz partnerstva u različitim dijelovima svijeta povećati proizvodni kapacitet na više od milijun dronova godišnje. Time će, ističu iz tvrtke, svoj otporni lanac opskrbe za tehnologiju dvojne namjene proširiti na brojna svjetska tržišta, smanjujući rokove isporuke, logističku složenost i regulatorne prepreke.

Već su ostvareni preduvjeti za širenje proizvodnje na taj način, uspostavili su partnerstva u Sjevernoj Americi, Europi, Bliskom istoku i Indo-pacifiku, a pregovaraju se i novi sporazumi o suradnji.

Unatoč globalnom širenju, Orqa ne planira premjestiti srce razvoja iz Hrvatske. Osijek ostaje glavni razvojni i proizvodni hub, gdje se razvijaju svi ključni proizvodi i gdje je koncentrirana ekspertiza tvrtke, naglašava Goran.

Prednosti decentralizirane proizvodnje
Krajem 2024. godine, pisali smo o planu tvrtke da otvori tvornicu u SAD-u nakon što je osigurala 5,8 milijuna eura u seed rundi koju je predvodio fond Lightspeed Venture Partners. U toj su investiciji sudjelovali i američki fondovi Radius Capital i Decisive Point te mađarski investitor Day One Capital.

Pokretanja proizvodnje u SAD-u jedan je od prioriteta u sklopu Globalnog programa distribuirane proizvodnje, kaže nam financijski direktor Orqe:

Strateška partnerstva ondje su već uspostavljena, a trenutačno smo u fazi definiranja modela suradnje kako bismo osigurali potpunu usklađenost s tamošnjom kompleksnom legislativom, regulatornim standardima i zahtjevima tržišta.


Komentari članka

Vezani članci

Ivan Kovačić: Većina nekretnina prodanih u Zagrebu su investicije

08.05.2026.

Cijene nekretnina ubrzano rastu, a 70 posto prodanih nekretnina u Hrvatskoj plaćeno je u gotovini. Raste interes za luksuznim nekretninama, dok s druge strane prosječan radnik teško može kupiti stan od 50 ili 60 kvadrata. O stanju na tržištu nekretnina u

Orqa pokreće proizvodnju u SAD-u! Kovačević: Tehnologiju razvijenu u Osijeku podići ćemo na novu razinu

07.05.2026.

Osječka tehnološka tvrtka Orqa u suradnji s američkim partnerom By Light Professional IT Services LLC, pokreće proizvodnju u SAD-u, a riječ je o strateškom partnerstvu osnovanom radi pokretanja modernih proizvodnih pogona na tržištu Sjedinjenih Američkih

Samsung i dalje ruši rekorde zahvaljujući memoriji

07.05.2026.

Samsung ima solidne financijske rezultate za prvi kvartal. Memorijski biznis predvodi rast, dok mobilni odjel ostaje profitabilan usprkos drugačijim prognozama

Investicija Končara i Siemensa: 260 milijuna eura i 350 novih radnih mjesta

06.05.2026.

Počinje proširenje tvornice transformatora u Zagrebu koja jače globalnu konkurentnost kompanije u jeku energetske tranzicije

Startup iz Švedske je najbrže rastući u povijesti. Osnivač na intervjuu bez cipela

06.05.2026.

TEHNOLOŠKI startup Lovable, pokrenut u prosincu 2024., u samo je godinu dana dosegnuo vrijednost od 6.6 milijardi dolara, što ga čini jednim od najbrže rastućih u povijesti. Kako bi doznala što stoji iza takvog meteorskog uspjeha i je li on održiv, novina

Tag cloud

  1. 2854 članka imaju tag turizam
  2. 2709 članka imaju tag hrvatska
  3. 1810 članka imaju tag svijet
  4. 1490 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2004 članka imaju tag financije
  6. 1566 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1655 članka imaju tag izvoz
  8. 1393 članka imaju tag ict
  9. 1320 članka imaju tag trgovina
  10. 1340 članka imaju tag industrija
  11. 1249 članka imaju tag investicije
  12. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1078 članka imaju tag menadžment
  14. 1184 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 462 članka imaju tag BDP
  17. 687 članka imaju tag opg
  18. 793 članka imaju tag maloprodaja
  19. 556 članka imaju tag poticaji
  20. 693 članka imaju tag tehnologija
  21. 710 članka imaju tag marketing
  22. 406 članka imaju tag potpore
  23. 517 članka imaju tag hotelijerstvo
  24. 458 članka imaju tag koronavirus
  25. 965 članka imaju tag kriza
  26. 516 članka imaju tag eu fondovi
  27. 536 članka imaju tag porezi
  28. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  29. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 438 članka imaju tag osijek
  31. 529 članka imaju tag obrazovanje
  32. 449 članka imaju tag start up
  33. 541 članka imaju tag krediti
  34. 511 članka imaju tag dzs
  35. 452 članka imaju tag energetika
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke