Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

04 Ou 2009

Ovog ljeta za Hrvatsku leti 18 niskotarifnih prijevoznika

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Tomislav Grdić  

Ovog ljeta za Hrvatsku leti 18 niskotarifnih prijevoznika

Ove turističke sezone 18 niskotarifnih avioprijevoznika povezivat će hrvatske zračne luke s europskim gradovima. Prema podacima Ministarstva prometa, ove je godine 12 takvih zračnih prijevoznika podnijelo zahtjev za odobrenje letenja u linijskom redovitom zračnom prometu na hrvatskom tržištu od kraja ožujka do kraja listopada, odnosno u ljetnom redu letenja.

U Ministarstvu također ističu da se nakon prometnih prava letenja u linijskom redovitom zračnom prometu dodijeljenih u ljeto 2008. najvjerojatnije može očekivati još šest zahtjeva niskotarifnih kompanija.

Tako će zrakoplovi najpoznatije europske niskobudžetne zrakoplovne kompanije Ryanaira u travnju slijetati i na pistu riječke zračne luke na otoku Krku. Ryanair bi Rijeku trebao povezivati s dva britanska grada, Londonom i Birminghamom, čak četiri puta na tjedan. Prvi se let planira za 1. travnja, a Ryanair će na Krk slijetati do listopada, dakle, samo u turističkoj sezoni.

Ryanairovi zrakoplovi mogli bi već od travnja povezivati London i Osijek, što će vjerojatno udvostručiti broj putnika u slavonskoj zračnoj luci. Osijek će putem te zrakoplovne kompanije ove godine biti povezan i s Frankfurtom. Također, Ryanair će povezivati Zadar s gradovima Charleroi, Dublin, Edinburgh, Frankfurt, London, Marseille, Pescara, Pisa i Stockholm, dok će Pulu biti povezati s Londonom.

Uz Zadar, Pulu i Osijek, kao i prethodnih godina s europskim gradovima niskotarifni prijevoznici povezat će Dubrovnik, Split i Zagreb.

Tarife tih prijevoznika niže su od klasičnih linijskih prijevoznika jer često traže i pronalaze partnere na odredištu koji sufinanciraju trošak njihova doleta.
Također, pojedini niskotarifni zrakoplovni prijevoznici dodatno su motivirani oglasima koje gradovi, odnosno lokalna samouprava financira na internetskim stranicama niskobudžetnih kompanija.

Što se tiče jeftinih karata, bitno je napomenuti da, iako diskontni prijevoznici nude karte i za jedan euro, naposljetku cijena leta uz takse i naknade može iznositi oko 40 eura za Ryanair, 80 za Easyjet te oko 100 eura za Germanwings, što je i dalje jeftinije od klasičnih avioprijevoznika.

Udjel niskotarifnih kompanija u zračnom prijevozu Europske unije je devet posto. No, predviđanja Međunarodnog udruženja zračnih prijevoznika (IATA) govore da će se do 2010. godine taj udio u zemljama EU-a povećati na 25 posto. Prometni stručnjaci i analitičari predviđaju da će, unatoč gospodarskoj krizi, niskotarifni avioprijevoznici dobro poslovati i u 2009. jer zbog uštede mnogo putnika u zračnom prometu želi putovati što jeftinije. Da bi pokrili što veći dio tržišta, niskobudžetni avioprijevoznici planiraju ubuduće povezati što više ekonomski isplativih destinacija, ali ponuditi još više jeftinih karata. Niskobudžetni avioprijevoznici planiraju povezati što više ekonomski isplativih destinacija i ponuditi još jeftinije karte.

Promidžba regionalnih avio-programa
Ministarstvo turizma još je potkraj prošle godine osnovalo Povjerenstvo za uskladbu promidžbenih aktivnosti javnog i privatnog sektora za turističku 2009. godinu. Interes privatnog sektora nadmašio je očekivanja, te se za pet modela udruženog oglašavanja prijavilo 618 organizatora putovanja u ukupnom iznosu od 40,7 milijuna kuna. Za model V, odnosno promidžbu regionalnih zrakoplovnih programa stiglo je zahtjeva u iznosu 2,459.080 kuna. Po tom je modelu u petak potpisan ugovor za udruženo oglašavanje u Osijeku. Ugovor vrijedan 351.098 kuna potpisali su TZ Osječko-baranjske županije, TZ Osijeka, Zračna luka »Osijek« za Ryanair i Hrvatska turistička zajednica.

Prevezli 18,4 posto putnika
Ministarstvo turizma analizira statističke podatke o broju turista u zračnom prometu za 2008. godinu i uskoro će ih predstaviti javnosti. No, prema podacima Ministarstva iz 2007. godine, od ukupnog broja putnika u zračnom prometu iz inozemstva su niskotarifni avioprijevoznici prevezli 18,4 posto putnika, a od ukupnog broja letova udio tih kompanija iznosio je 8,15 posto, s 5018 slijetanja. S obzirom na udio putnika koji lete niskotarifnim kompanijama, u Zračnoj luci »Zagreb« lani ih je zabilježeno 13,5 posto, u Dubrovniku 19,88 posto, Splitu 22,28, u Zadru 41,88, a Rijeci čak 76.99 posto.


Komentari članka

Vezani članci

Turizam stagnira: Privatni smještaj podbacio, hotele spasila predsezona

10.07.2026.

Hoteli su ove godine bilježili bolju popunjenost kapaciteta i nose gotovo pola dolazaka, obiteljski smještaj čeka špicu sezone

Kupujete nekretninu? Od 7. srpnja stižu nova pravila

08.07.2026.

Jedan od glavnih razloga pada transakcija su i nerealna očekivanja prodavatelja koji rabljene nekretnine uspoređuju s novogradnjom u susjedstvu.

Plitvička jezera proglašena drugom najljepšom hiking destinacijom na svijetu

07.07.2026.

Plitvička jezera ponovno su se našla u društvu najljepših svjetskih prirodnih destinacija. Prema istraživanju koje je objavio SportsShoes.com, Plitvice Lakes Trail zauzeo je drugo mjesto na ljestvici najljepših hiking ruta na svijetu, odmah iza francuskog

Prihodi od stranih turista u prvom tromjesečju 9,2 posto veći nego lani

02.07.2026.

Prihodi od stranih turista u prvom tromjesečju ove godine iznosili su 945,2 milijuna eura, što je 9,2 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, prenosi u utorak Ministarstvo turizma i sporta podatke Hrvatske narodne banke.

Prosječna neto plaća za travanj u Hrvatskoj 1552 eura

02.07.2026.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama RH za travanj ove godine iznosila je 1552 eura, što je nominalno više za 7,9 posto u odnosu na godinu prije, a realno, odnosno kad se uzme u obzir inflacija, za dva posto, objavio je

Tag cloud

  1. 2880 članka imaju tag turizam
  2. 1511 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2724 članka imaju tag hrvatska
  4. 1817 članka imaju tag svijet
  5. 1403 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 543 članka imaju tag krediti
  9. 1664 članka imaju tag izvoz
  10. 1322 članka imaju tag trgovina
  11. 1355 članka imaju tag industrija
  12. 1260 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1086 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 794 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 457 članka imaju tag start up
  28. 541 članka imaju tag porezi
  29. 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 495 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk