Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

02 Velj 2009

Parketi se izvoze bolje od namještaja

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Marinko Petković  

Parketi se izvoze bolje od namještaja

Hrvatski drvno-prerađivački sektor jedan je od rijetkih koji ostvaruje suficit u robnoj razmjeni, a prvi se našao na udaru globalne gospodarske krize, što se osjetilo u smanjenju izvoznih narudžbi. Izvoz drvne industrije u 2008. godini bio je nešto veći od milijardu dolara, a još prije četiri godine bio je oko 470 milijuna dolara.

Gotovo 70 posto svoje proizvodnje drvna industrija plasira na strana tržišta. Samo u prošlom četverogodišnjem razdoblju ona je udvostručila vrijednost izvoza. Naime, još 2003. godine robni deficit u drvom sektoru iznosio je 15 milijuna kuna, a u 2008. je suficit bio 100 milijuna kuna, odnosno pokrivenost uvoza izvozom je više od 110 posto.
U domaćem drvnom sektoru je zaposleno 23.000 ljudi, nakon 3000 otkaza lani, a u proizvodnji koristi više od 90 posto domaće sirovine.

No, samo je uvoz namještaja u posljednja tri mjeseca prošle godine povećan 30 posto. Riječ je o 477 milijuna dolara uvoza namještaja, te drva u vrijednosti 366 milijuna dolara u godinu dana.

Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva je u suradnji s Hrvatskim šumama poduzeli određene mjere. Za količinu trupaca koji su bili za finalnu proizvodnju, Hrvatske šume su osigurale rabat od pet posto, a od 2009. su išli na smanjenje cijene trupaca u visini od pet do 20 posto. Ministarstvo i Hrvatska gospodarska komora sufinancirali su izlazak drvoproizvođača na tri sajma u Njemačkoj, što je rezultiralo velikim zanimanjem velikih prodavača parketa i namještaja za hrvatske proizvode.

Prvi rezultati nastupa na sajmu u Hannoveru je veliki izvozni posao za parkete Požgaj. Riječ je o 10 posto prometa jedne tvrtke u domaćem drvnom sektoru. Na istom sajmu veći interes iz Njemačke, ali i Španjolske i Grčke, izazvao je troslojni parket domaće tvrtke PM Lignum, jer su potencijalni kupci najavili svoj dolazak u Ogulin. U Lignumu je riječ o investiciji od 20 milijuna eura.

Nastup na njemačkim sajmovima, u prvom redu na sajmu podnih obloga u Hannoveru, polučio je konkretne rezultate, jer su izgledna otvaranje novih tržišta, kao što su turska i ruska, ali i ona na Dalekom istoku. U Tursku na sajam ide osam domaćih tvrtki.
Tvrtka PPS Galeković, koja se bavi proizvodnjom masivnog parketa, nada se izvoznom poslu s Japancima. Oni traže skuplju i luksuzniju robu od drveta koju ne mogu ponuditi Kinezi. Samo u Grčku Galeković je lani izvezao parketa u vrijednosti gotovo milijun eura.

Stranci plaćaju u roku od 180 dana
Domaći namještaj, koji je lani zauzimao 40 posto udjela ili 367 milijuna dolara u ukupnom izvozu domaćeg drvnog sektora, prema viđenom na sajmu u Kölnu, mogao bi usporiti izvoz ove godine iz najmanje dva razloga. Prvi je niska cijena, a drugi su ponuđeni rokovi stranih veletrgovaca koji plaćaju namještaj u roku od 180 dana. Naime, domaća drvna industrija plaća sirovinu Hrvatskim šumama u roku od 60 dana, a dug na ime preuzete robe iznosi 280 milijuna kuna. Šume naplaćuju zateznu kamatu od 17 posto na taj dug, što je već dovelo do zastoja u narudžbama.


Komentari članka

Vezani članci

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Gordan Kolak proglašen je krovnim Vizionarom godine

17.05.2026.

Ovogodišnji Vizionari po kategorijama su Mate Uzinić, Nikola Kapraljević i Tomislav Car, Gordan Kolak, Dani Černi te Igor Bezinović

Izvoz u prva tri mjeseca veći za tri posto, a uvoz manji za 0,5 posto

11.05.2026.

Vrijednost hrvatskog robnog izvoza u prva tri mjeseca ove godine iznosila je 6,4 milijarde eura, što je tri posto više nego u istom mjesecu lani, a uvoz je pao za 0,5 posto, na 11 milijardi eura, prvi su podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavlje

Orqa pokreće proizvodnju u SAD-u! Kovačević: Tehnologiju razvijenu u Osijeku podići ćemo na novu razinu

10.05.2026.

Osječka tehnološka tvrtka Orqa u suradnji s američkim partnerom By Light Professional IT Services LLC, pokreće proizvodnju u SAD-u, a riječ je o strateškom partnerstvu osnovanom radi pokretanja modernih proizvodnih pogona na tržištu Sjedinjenih Američkih

Hrvatska ubrzava izvoz visoke tehnologije i smanjuje jaz s EU

08.05.2026.

Hrvatska se nalazi pred točkom pune zaposlenosti. Godine 2025. stopa zaposlenosti dosegnula je povijesno rekordnu razinu. Pritom je u našoj zemlji radilo 1,7 milijuna ljudi, a stopa zaposlenosti iznosila je 74,4 posto. Hrvatska ubire plodove tržišne ekono

Tag cloud

  1. 2863 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2005 članka imaju tag financije
  7. 1571 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 537 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  32. 437 članka imaju tag osijek
  33. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  34. 529 članka imaju tag obrazovanje
  35. 452 članka imaju tag start up
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk