Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

11 Tra 2009

Plitvice kao »Winnetou Land«

Izvor: novine.novilist.hr · Autor: Vedran Gvožđak  

Plitvice kao »Winnetou Land«

RAKOVICA – Gotovo pola stoljeća od snimanja čuvenog filmskog serijala, legendarni Winnetou vratio se u Hrvatsku, točnije u Rakovicu nedaleko od Plitvičkih jezera.

Ovog puta predivna priroda neće biti idealna kulisa za snimanje vesterna, već poprište jedinstvene turističke ponude naziva Winnetou Land koji je jučer otvorio svoja vrata za posjetitelje.

Naime, u dolini desetak kilometara od Rakovice, do listopada bit će otvoreno indijansko naselje, u kojem će stariji posjetitelji moći doživjeti dječačke snove o kaubojima i indijancima, a mlađi se posvetiti igri u prirodi. Dvadesetak indijanskih šatora – vigvama ukrašenih skalpovima i kožama, indijansko ognjište s centralnim totemom, te koral za konje i improvizirana pozornica dijelovi su naselja u koje su već jučer, na dan otvorenja pristigli brojni gosti.

– Winnetou Land je novi hrvatski turistički brand kojeg je osmislio Hajduk Mrdalj, Bečanin porijeklom iz Dalmacije. Ovaj projekt je rastao iz godine u godinu, sve dok nismo pronašli idealnu lokaciju koja bi mogla postati centralno mjesto Winnetoua u Hrvatskoj, rekao je voditelj projekta Marin Lerga. Legendarni lik Karla Maya bio je izuzetno popularan, dok je na našim prostorima posebnu popularnost doživio nakon ekranizacije knjige u njemačkoj produkciji, uz pomoć zagrebačkog Jadran filma. Producenti su vrleti Velebita i Like uspješno pretvorili u dom sjevernoameričkih Indijanaca, dok su stotine mještana u snimanju sudjelovali kao statisti, glumci ili pomoćni radnici.

– Ovo je mjesto idealno za opuštanje i odmor svih generacija. Ovdje vladaju mir, tolerancija i sloboda i svatko tko dođe može osjetiti tu atmosferu, rekao je Lerga. Ulaz u naselje naplaćivat će se s pedeset kuna po osobi ili s popustom za obitelji. Sadržaji su brojni, od gađanja lukom i strijelom, bacanja potkova ili lasa, jahanja, dok posjetitelji mogu razgledati i rekvizite koji su korišteni pri snimanju filma.

Winnetou Land je pripremio bogat glazbeni program, najavljeni su posjeti Apachi i Komanche Indijanaca, dok se uz indijansko naselje uskoro na dva hektara planira izgraditi kaubojski ranč.


Komentari članka

Vezani članci

Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto

11.05.2026.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud

Split u znaku predsezone: Amerikanci, Britanci i Francuzi prednjače

11.05.2026.

Turistička je predsezona u punom jeku, Split je i prvih desetak dana svibnja, unatoč lošijem vremenu, pun turista, najviše je Amerikanaca, Britanaca i Francuza. Zbog neizvjesne globalne situacije, bilo kakve prognoze za špicu sezone krajnje su nezahvalne.

Sezona će biti čupava, gosti dvaput prevrnu svaki euro. Ugostitelji ostali razapeti između “pohlepe” i krize

07.05.2026.

Turistička sezona ponovo treba spasiti Hrvatsku, jer ako podbaci, ujesen nas sve čeka opći potop, snažna inflacija i pad standarda. Cijene goriva rastu, a jasno je da to znači lančano poskupljenje svega ostalog, prije svega hrane. Inflacija divlja, a turi

Suvenir kakav još niste vidjeli: Hrvatski startup osmislio Souv, novi način čuvanja uspomena s putovanja

04.05.2026.

Trenutačno SOUV razvijamo u prvim pilot-suradnjama s nekoliko destinacija u Hrvatskoj – među njima su Pula, Dubrovnik, Korčula i otok Brač, dok istovremeno razgovaramo i s drugim destinacijama poput Zagreba, Splita i Rijeke. Za početak smo se odlučili za

Ulaganje od 2 milijuna eura koje ruši pravila turizma: Lika postala hit za goste s Istoka

29.04.2026.

Dok se obala bori s apartmanizacijom, vizionarski projekt u blizini Plitvica dokazuje da autentičnost nema cijenu. U resortu vrijednom dva milijuna eura i gdje kuće nose imena vlasnikove djece, gosti s dalekog istoka sami beru povrće, hrane koke i uživaju

Tag cloud

  1. 2856 članka imaju tag turizam
  2. 2710 članka imaju tag hrvatska
  3. 1810 članka imaju tag svijet
  4. 1490 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 2004 članka imaju tag financije
  6. 1566 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1656 članka imaju tag izvoz
  8. 1393 članka imaju tag ict
  9. 1320 članka imaju tag trgovina
  10. 1340 članka imaju tag industrija
  11. 1249 članka imaju tag investicije
  12. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1078 članka imaju tag menadžment
  14. 1184 članka imaju tag EU
  15. 869 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 541 članka imaju tag krediti
  17. 462 članka imaju tag BDP
  18. 687 članka imaju tag opg
  19. 793 članka imaju tag maloprodaja
  20. 556 članka imaju tag poticaji
  21. 693 članka imaju tag tehnologija
  22. 710 članka imaju tag marketing
  23. 406 članka imaju tag potpore
  24. 518 članka imaju tag hotelijerstvo
  25. 458 članka imaju tag koronavirus
  26. 965 članka imaju tag kriza
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 536 članka imaju tag porezi
  29. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  30. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  31. 529 članka imaju tag obrazovanje
  32. 438 članka imaju tag osijek
  33. 449 članka imaju tag start up
  34. 512 članka imaju tag dzs
  35. 453 članka imaju tag energetika
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  40. 440 članka imaju tag banke