Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

08 Tra 2014

Poražavajuća likvidnost malih i srednjih poduzeća

Izvor: www.banka.hr · Autor: banka.hr  

Poražavajuća likvidnost malih i srednjih poduzeća

Program jačanja kapitala malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj mora adresirati tri problema: porezne poticaje, restrukturiranje malih i srednjih poduzeća i pronalaženje alternativnih financijskih posrednika za rane faze ulaganja i restrukturiranja, stoji u analizi Hrvatske udruge banaka, koju možete pročitati u novom broju Banke.

U tekstu pod naslovom "Sve je lakše s kapitalom" stoji da je porezno stimuliranje zaduživanja naspram financiranja iz vlasničkog kapitala ekonomski neobjašnjivo i iznimno štetno i negativno utječe na ekonomski rast. Iako i kamata i dobit predstavljaju povrat na kapital, kamata je porezno priznati rashod, a dobit je predmet najčešće žestokog oporezivanja. Ova distorzija osobito pogađa mala i srednja poduzeća, guši ekonomski dinamizam, smanjuje sklonost riziku i pothranjuje anti-poduzetnički populizam i dužničke cikluse modernih ekonomija.

Najbolje je rješenje svesti porez na dobit na nulu i unijeti isplaćene kamate i dobit u porezne prijave vlasnika kapitala uz njihov jednak porezni tretman po razumnoj stopi poreza na dohodak.

Skupo administriranje

Upitni su i troškovi i učinkovitost administriranja i nadzora mnoštva malih aplikacija za poticaje. Sustav bi se trebalo mijenjati u pravcu maksimalnog pojednostavljenja i naginjanja poticaja na stranu malih i srednjih tvrtki.

Potrebno je što prije provesti evaluaciju položaja malih i srednjih poduzeća u pred-stečajnim nagodbama, i to s dva aspekta, stoji u analizi HUB-a. Prvo treba pokazati kakvi su rezultati nagodbi za male i srednje poduzetnike kada su njihovi dugovi predmet nagodbi i kako se ti rezultati uspoređuju s rezultatima za velika poduzeća.

Drugo, treba istražiti kakav je položaj malih i srednjih poduzeća kao neposrednih vjerovnika, te kao vjerovnika vjerovnika koji neposredno sudjeluju u nagodbama (lančani učinci).

Brži model restrukturiranja

Zavisno o rezultatima evaluacije, a u svjetlu najavljene rekonstrukcije modela pred-stečajnih nagodbi, treba osmisliti brži i jeftiniji model restrukturiranja dugova malih i srednjih poduzeća koji će spriječiti moralni hazard insajdera.

Početak i ranije faze razvoja podržavaju investitori - pojedinci, no oni u zemljama poput Hrvatske nisu organizirani i prepoznati kao važni čimbenici na tržištu kapitala. Štoviše, najčešće su obeshrabreni, ne samo anti-poduzetničkom društvenom klimom nego i neizvjesnošću budućeg poreznog tretmana uz opetovane najave uvođenja poreza na kapitalne dobitke.

Nedostatak investitora

Nedostatak ovog tipa investitora u budućnosti bi mogao dodatno ograničiti potencijale i dovesti do propuštanja prigoda, jer će se novac iz EU fondova dobrim dijelom vezati uz financiranje ranih razvojnih faza poduzeća preko specijaliziranih posrednika. Problem je ako takvih posrednika ne bude.

Stoga je potrebno raspraviti o mogućnosti stvaranja povoljnog formalnog i poreznog okvira za poticanje ove vrste ulagatelja.


Komentari članka

Vezani članci

Koji su to financijski pokazatelji koje je najbolje zaboraviti?

06.06.2025.

Neki su beskorisni jer ne govore apsolutno ništa, dok su drugi zavaravajući i mogu vas uputiti u krivom smjeru. Zašto se onda koriste?

Banke počele poduzetnicima nuditi unaprijed odobrene kredite

26.03.2021.

Višak vlastite likvidnosti i manjak prvoklasnih klijenata, koji za kreditima posežu u inozemstvo, nagnao je banke da samoinicijativno nude tvrtkama kredite za obrtna sredstva s unaprijed utvrđenim odobrenim iznosom. Neke banke to nude čak i tvrtkama koje

Kreditiranje likvidnosti - Banke novac više ne uplaćuju izravno, već na posebne račune za isplatu dobavljačima

30.10.2020.

Poduzetnik koji je htio ostati anoniman za Lider je rekao da mu je banka, iako s njom posluje više od dva desetljeća, tražila da kao instrument osiguranja kredita za likvidnost ponudi nekretninu u zalog, točnije stan u kojem živi, i to za kreditiranje obr

Može li ovo spasiti Njemačku od recesije? Ministar predložio porezne promjene

30.08.2019.

Mala i srednja poduzeća ostvaruju 35 posto ukupnih prihoda njemačkih tvrtki, a njihov udio u ukupnom broju radnih mjesta iznosi čak 60 posto, podsjetio je ministar. Većinom su u obiteljskom vlasništvu, imaju do 500 zaposlenih i godišnje prihode niže od 50

Fondovi EU: Dijele se vaučeri za web stranice

09.08.2018.

Nepovratna sredstva u sklopu tog natječaja dodjeljuju se putem vaučera. Riječ je o Pozivu ‘WWW vaučeri za MSP-ove’, na koji se mogu prijaviti mikro, mala i srednja poduzeća.

Tag cloud

  1. 2789 članka imaju tag turizam
  2. 2642 članka imaju tag hrvatska
  3. 1759 članka imaju tag svijet
  4. 1438 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1966 članka imaju tag financije
  6. 1538 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1633 članka imaju tag izvoz
  8. 1374 članka imaju tag ict
  9. 1305 članka imaju tag trgovina
  10. 1223 članka imaju tag investicije
  11. 1296 članka imaju tag industrija
  12. 1068 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1051 članka imaju tag menadžment
  14. 1166 članka imaju tag EU
  15. 859 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 659 članka imaju tag opg
  17. 786 članka imaju tag maloprodaja
  18. 537 članka imaju tag poticaji
  19. 666 članka imaju tag tehnologija
  20. 702 članka imaju tag marketing
  21. 458 članka imaju tag koronavirus
  22. 392 članka imaju tag potpore
  23. 965 članka imaju tag kriza
  24. 502 članka imaju tag hotelijerstvo
  25. 513 članka imaju tag eu fondovi
  26. 526 članka imaju tag porezi
  27. 482 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 493 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 523 članka imaju tag obrazovanje
  30. 431 članka imaju tag osijek
  31. 539 članka imaju tag krediti
  32. 433 članka imaju tag start up
  33. 505 članka imaju tag dzs
  34. 447 članka imaju tag energetika
  35. 460 članka imaju tag BDP
  36. 414 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 341 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor