Poduzetnički portal · Članak
17 Srp 2020
Prodali 30.000 sadnica različitog bilja, od rajčice, paprike do ljekovitog i aromatičnog bilja
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Vesna Latinović
im smo došli u Poljoprivrednu i veterinarsku školu Osijek, zapuhnuo nas je ugodni miris lavande. Ta ljekovita biljka, koja liječi i opušta, svojim lijepim ljubičastim cvjetovima ukrašava dobar dio vanjskog prostora te škole. - Lavande je bilo mnogo više, no ovih smo dana organizirali berbu te biljke - objašnjava nam Gorana Spajić, profesorica strukovnih predmeta u osječkoj Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi, dok obilazimo grmove lavande u dvorištu škole.
Lavandu koju su ubrali suši se u učionicama škole, a svojim mirisom smirivala je učenike, koji su, za vrijeme našeg posjeta školi, polagali završne ispite.
- Brali smo lavandu, ali i drugo ljekovito bilje, poput kadulje, mente, matičnjaka, kamilice, smilja, bosiljka i drugog - dodaje profesorica Spajić.
Od njega će vrijedne ruke učenika i nastavnika praviti čajeve, ali i mirisne kupke i soli za kupanje. Također, ljekovito bilje, a posebice lavanda, sastavni je dio ukrasnih vrećica i suvenira, kojima kreativna profesorica Spajić daje atraktivno ruho.
I to nije sve. U dvorišnom dijelu škole ima još sadnica lavande, kadulje i drugog bilja koje djelatnici škole prodaju u školi zainteresiranim građanima.
- To je samo mali dio sadnica koji je ostao. Naime, do sada smo prodali više od 30.000 sadnica različitog bilja, od rajčice, paprike, kupusnjača, krastavaca, cvijeća do ljekovitog i aromatičnog bilja. Traženo je bilo i ljekovito bilje, poput lavande, kadulje i matičnjaka - kaže Gorana Spajić.
I kao da smo na nekom mediteranskom otoku, dok šećemo dvorišnim prostorom škole, naša sugovornica pokazuje nam smilje, ružmarin, limunsku travu, anis, origano, plavi i obični bosiljak, obilje lavande, ali i začinsku biljku vegetu, koja izgleda poput peršina. Tu su i male ukrasne papričice i još mnogo toga.
A upravo su ljute papričice sastavni dio proizvoda škole pod nazivom Šokica (riječ je o mljevenoj ljutoj paprici), koja se na svim sajmovima i predstavljanjima škole razgrabi u rekordnom roku.
A onih prodanih 30.000 sadnica bilo je u plasteniku škole, koji je još nedavno bio pun bilja, a sada je prazan. Bilo je tu obilje voća, povrća, cvijeća. Sve što su posadili, to su i prodali, uglavnom u školi i na ekotržnici.
Koronavirus poremetio im je brojne planove, kao i onaj da se predstave na festivalu cvijeća u Osijeku, na kojem su prošle godine bili zapaženi.
Usto, u vanjskom prostoru škole uzgajaju se različite vrste voća, pa su tako nedavno učenici pod vodstvom profesora pravili pekmez od višanja i šljiva, a uskoro će i od jabuka, krušaka i bresaka. U školi imaju miješalicu za pravljenje džema i pekmeza, a taj je posao organiziran u sklopu učeničke zadruge AgroVet, koja je dobro poznata Osječanima, jer se prije koronakrize redovito predstavljala svojim proizvodima na glavnoj osječkoj tržnici.
- Osim toga, pravili smo i ocat. Budući da imamo svoj voćnjak, u kojemu, između ostalog, uzgajamo i jabuke, pravimo jabučni ocat. Od grožđa pravimo vinski ocat i vino, i to graševinu, chardonnay i rose, u sklopu praktične nastave - zaključuje naša sugovornica.
(Autorica fotografija je Kristinka Baglama, voditeljica MŽSV-a veterinarske struke, dr. med. vet., projekt-menadžerica u Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi Osijek.)
Komentari članka
Vezani članci
Pod stonskim zidinama Šatara uzgaja lavandu, a plan je da je beru i turisti
26.08.2024.U kraju poznatom po maslinama i vinovoj lozi obitelj Šatara uzgaja lavandu. Od nje proizvode prirodnu kozmetiku, ali posljednjih godina primjećuju i da sve češće obolijeva. Otkrivamo vam i kako sami možete napraviti macerat od lavande.
OPG Katini Lavandini izbacit će šest noviteta, proizvodi sve traženiji
29.04.2024.Lavanda, ali i drugo ljekovito i eterično bilje sa slavonske ravnice prerađuje se u njihovom proizvodnom pogonu. Dobitnici su certifikata za zlatnu kvalitetu proizvoda iz Slavonije, a kakvi su im planovi za budućnost otkrila je Katarina Johum.
Iza lavandinih polja u Lici i certificiranih eko proizvoda stoji poduzetna zlatarica
25.09.2023.Krumpir je naša budućnost, a ne lavanda, govorili su Melanie Ajduković kada se vratila u rodnu Liku i krenula u sadnju ove mediteranske biljke. A danas?
Ljubičasta polja obitelji Ćorluka
15.07.2021.Mirisni posao iz snova na poljima u okolici Vukovara počeli su zapravo slučajno. Tihomir (41) je ekonomist, supruga Josipa - Gordana (35) magistra ekološke poljoprivrede i hortikulture, a prvotna zamisao supružnika Ćorluka iz sela Bogdanovci bila je - rad
Uhodana prodaja preko interneta OPG-u Lučić omogućila opstanak i širenje posla
19.04.2021.Supružnici Lučić s Hvara, koji proizvode čak 18 vrsta eteričnih ulja i različite proizvode od lavande, pandemiju su iskoristili za razvoj posla i otvorili modernu destileriju, laboratorij i suvenirnicu.
Tag cloud
- 2789 članka imaju tag turizam
- 2642 članka imaju tag hrvatska
- 1759 članka imaju tag svijet
- 1438 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1966 članka imaju tag financije
- 1538 članka imaju tag poljoprivreda
- 1633 članka imaju tag izvoz
- 1374 članka imaju tag ict
- 1305 članka imaju tag trgovina
- 1223 članka imaju tag investicije
- 1296 članka imaju tag industrija
- 1068 članka imaju tag zapošljavanje
- 1051 članka imaju tag menadžment
- 1166 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 659 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 537 članka imaju tag poticaji
- 666 članka imaju tag tehnologija
- 702 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 392 članka imaju tag potpore
- 965 članka imaju tag kriza
- 502 članka imaju tag hotelijerstvo
- 513 članka imaju tag eu fondovi
- 526 članka imaju tag porezi
- 482 članka imaju tag gospodarstvo
- 493 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 431 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 447 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 414 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |