Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

19 Lip 2012

Radnici u Konzumu ne daju svoj novac

Izvor: danas.net.hr · Autor: Danas.hr  

Radnici u Konzumu ne daju svoj novac

Uprava Konzuma ni u šestoj rundi pregovora nije postigla dogovor sa sindikatom trgovine. Radnici, naime, ne pristaju na smanjenje postojećih materijalnih prava, te upozoravaju da se plaće u Konzumu nisu povećavale već pet godina.

Pregovori u ponedjeljak nisu donijeli ništa novo, a Uprava Konzuma i sindikalisti su ostali kod ranijih pregovaračkih pozicija. Doduše, iz Uprave Konzuma su za Poslovni dnevnik kazali da se "ugovorena prava po kolektivnim ugovorima neće smanjivati", no predsjednica Sindikata trgovine Dragica Mišeljić kaže da su i u ponedjeljak iz Uprave tražili da se jubilarne nagrade smanje na neoporezive iznose, a trošak prijevoza ograniči na najviše 700 kuna mjesečno. Potvrdila je da Uprava nije tražila smanjivanje plaća. "Mi nemamo mandat od svog članstva, što je u slučaju Konzuma više od 5.500 ljudi, da mijenjamo njihova materijalna prava. Da bismo to mogli moramo provesti glasanje. Još uvijek nismo dobili podatke o kolikim bi se uštedama radilo. Želimo vidjeti brojke i onda ćemo zauzeti stav", kazala je Mišeljić. "Ne možemo nikako prihvatiti bilo kakvo smanjivanje postojećih materijalnih prava jer se plaće u Konzumu nisu povećavale već pet godina. Upravo smo to pokušavali nadoknaditi kroz povećavanja drugih materijalnih prava. Radnici su i tijekom tri godine dobivali svoju nagradu iz dividende ili po sto eura, no to je bilo kad je prodaja bila veća od pet posto od plana", objasnila je Mišeljić. Inače, posljednjih se tjedana može čuti da je Ivica Todorić ozbiljno započeo s rezanjem troškova zaposlenika, te su, navodno, u Agrokorovim tvrtkama krenuli sa smanjenjem plaća srednjem menadžmentu za pet posto, dok su visokopozicioniranima primanja smanjena za 15 posto. U mirovinu se, navodno, odmah šalju svi oni djelatnici koji su za to stekli uvjete. To demantiraju u Agrokoru te pojašnjavaju da nema govora o nekom značajnijem obimu, nego se radi o određenim korekcijama stimulacija i to prvenstveno za djelatnike Uprave samog koncerna, što bi u odnosu na njihov ukupan broj bilo niti 0,5 posto.

Prema posljednjim dostupnim podacima za koncern Agrokor, onima iz 2010., ukupan trošak za radnike iznosi više od 2,7 milijardi kuna (plaće i doprinosi). Kad je u pitanju Konzum, trošak osoblja je tijekom 2011. bio 974 milijuna kuna. Prosječna neto plaća u Konzumu je, prema podacima FINA-e, lani iznosila 3.946 kuna. Pregovori sa sindikatima se nastavljaju početkom sljedećeg tjedna.


Komentari članka

Vezani članci

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

Buljan: Novi nameti poskupjet će online kupnju, trošak će snositi potrošači

02.07.2026.

Novi fiksni carinski namet na pakete iz zemalja izvan Europske unije, iako je zamišljen kao obveza platformi i prodavatelja, u konačnici će najvjerojatnije platiti potrošači.

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili, ali...

10.04.2026.

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili. Prema podacima Porezne uprave, u tjednu uoči Uskrsa potrošili smo gotovo 713 milijuna eura, što je 5 posto više nego u prošlogodišnjem uskrsnom tjednu.

“Kineski Amazon” stigao u Europu: Prodaje sve, od žvaka do iPhonea, uz besplatnu dostavu isti dan

19.03.2026.

Ulazak kineskog diva JD.coma u Europu dodatno pojačava konkurenciju Amazonu, koji se već suočava s rastom platformi Temu i Shein.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk