Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Lip 2025

Rimac Technology proizvodi baterijska i pogonska rješenja za Bugatti Tourbillon

Izvor: vijesti.hrt.hr · Autor: L.P./HRT/Hina  

Rimac Technology proizvodi baterijska i pogonska rješenja za Bugatti Tourbillon

Rimac Technology, jedna od kompanija unutar Rimac Grupe, dobavljač tehnoloških rješenja za automobilsku industriju, razvija i integrira vrhunski baterijski sustav i pogonski sustav za sportski hiperautomobil Bugatti Tourbillon, izvijestili su iz Rimca.

Kako se navodi u priopćenju, ovaj je hiperautomobil predstavljen krajem lipnja 2024. kao jedan od najiščekivanijih luksuznih automobila godine te je odmah rasprodan - svih 250 primjeraka planiranih za proizvodnju, koji će kupcima biti dostupni od 2026. godine. Prvi je potpuno novi model te je u cijelosti dizajniran i razvijen u okviru nove kompanije Bugatti Rimac. U Hrvatskoj se radi dizajn Bugattija, zajedno s podružnicom u Berlinu, kao i kompletan "R&D" i proizvodnja komponenti i prototipova, dok se sklapanje automobila nalazi u "rodnom mjestu" Bugattija - u Molsheimu u Francuskoj.

- Tourbillon najbolje prikazuje mogućnosti Rimac Technologyja u razvoju naprednih električnih pogonskih sustava, baterijskih sustava i elektroničkih upravljačkih jedinica. Zahvaljujući bliskoj suradnji s inženjerskim timovima sestrinske tvrtke Bugatti Rimac, u tvrtki Rimac Technology dizajnirali su sofisticirani hibridni sustav od 800 V koji se integrira s Tourbillonovim atmosferskim motorom V16 zapremnine od 8,3 litre, i pruža neusporedivo iskustvo vožnje snagu velikog atmosferskog motora i trenutnu snagu električnih motora, istaknuto je.

Ključna komponenta ovog tehnološki naprednog vozila, kažu iz Rimca, je električni pogonski sustav Rimac Technologyja, koji uključuje tri visokoučinkovita električna motora dva smještena na prednjoj osovini i jedan na stražnjoj. Ti motori zajedno proizvode 800 konjskih snaga i mogu dosegnuti do 24.000 okretaja u minuti, a pokreću e-osovinu koja se može pohvaliti jednom od najvećih gustoća snage u industriji.

Električni pogonski sustav uključuje i Rimac tehnologiju invertera na bazi silicij karbida uz prateći vlasnički softver, što osigurava ne samo visoke performanse nego i iznimnu učinkovitost i operativnu sigurnost. Unatoč trima motorima, baterijskom sklopu i motoru V16, Tourbillon je i kraći i lakši od svog prethodnika, kojeg je pokretao isključivo motor W16 s četiri turbopunjača, navodi se.


Komentari članka

Vezani članci

BMW uz pomoć zagrebačkog FSB-a prepolovio vrijeme izrade baterija

27.04.2026.

Cilj je suradnje BMW Grupe sa Sveučilištem u Zagrebu razviti modele umjetne inteligencije koji će skratiti fazu testiranja baterijskih ćelija i potencijalno ukinuti fazu 'karantene', uz niže troškove, stoji u priopćenju njemačke tvrtke.

Rimac i BMW razvili baterije za novi i7, proizvodnja u Zagrebu

13.04.2026.

U Rimčevom kampusu razvija se i proizvodi baterijski sustav za novi BMW i7, uz širenje kapaciteta i zapošljavanje više od 100 ljudi

Direktor BYD-a: 'Ne idemo odmah na struju u Hrvatskoj

03.04.2026.

David Kušanić otkriva strateški smjer na plug-in hibride zbog infrastrukture i cijene; već 1100 narudžbi i plan za snažan rast

Rimac sklopio dogovor s Uberom i kineskom tvrtkom: Uvodimo prvi robotaksi u Europi

26.03.2026.

Grad Zagreb bi uskoro mogao postati prvi grad u Europi s komercijalnom robotaksi uslugom, nakon što su Rimčev Verne, Pony.ai i Uber najavili strateško partnerstvo za razvoj autonomnog prijevoza. Kako su objavili, implementacija usluge već je u tijeku u Za

Volkswagen se zbog slabe prodaje električnih vozila okreće energetskom biznisu

12.03.2026.

Najveći europski proizvođač automobila u Njemačkoj je pokrenuo svoje prvo veliko postrojenje za skladištenje energije, tražeći nove izvore prihoda uslijed usporavanja potražnje za električnim automobilima

Tag cloud

  1. 2863 članka imaju tag turizam
  2. 1503 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2713 članka imaju tag hrvatska
  4. 1813 članka imaju tag svijet
  5. 1399 članka imaju tag ict
  6. 2005 članka imaju tag financije
  7. 1571 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 541 članka imaju tag krediti
  9. 1658 članka imaju tag izvoz
  10. 1320 članka imaju tag trgovina
  11. 1345 članka imaju tag industrija
  12. 1251 članka imaju tag investicije
  13. 1080 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1080 članka imaju tag menadžment
  15. 696 članka imaju tag tehnologija
  16. 1184 članka imaju tag EU
  17. 871 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 691 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 362 članka imaju tag kompanije
  21. 793 članka imaju tag maloprodaja
  22. 556 članka imaju tag poticaji
  23. 710 članka imaju tag marketing
  24. 408 članka imaju tag potpore
  25. 520 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 516 članka imaju tag eu fondovi
  28. 965 članka imaju tag kriza
  29. 537 članka imaju tag porezi
  30. 492 članka imaju tag gospodarstvo
  31. 365 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  32. 437 članka imaju tag osijek
  33. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  34. 529 članka imaju tag obrazovanje
  35. 452 članka imaju tag start up
  36. 513 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 346 članka imaju tag hgk