Poduzetnički portal · Članak
Trenutačno se u Hrvatskoj iznajmljuje 11 svjetionika, a dnevna cijena najma kreće se od stotinjak do više od 1000 eura. Od svih svjetionika prošle je godine najdulje popunjen bio svjetionik Struga i to 49 tjedana. Nekad poznati kao najveći i najvažniji objekti pomorske signalizacije koji omogućuju sigurnu dnevnu i noćnu plovidbu, danas sve više postaju zanimljiva turistička atrakcija. Naravno, riječ je o svjetionicima koji su ujedno i spomenici kulture nulte kategorije. No, kako je zapravo sve počelo? Još je 1818. godine Austro-Ugarska Monarhija izgradila svjetionik Savudrija, prvi od 48 svjetionika koji su još uvijek u funkciji u hrvatskom Jadranu. Ideja da se neki od njih pretvore u turističke objekte pokrenuta je 1995., a većina od 11 svjetionika koji se trenutačno iznajmljuju obnovljena je 2000. godine, dok sve ostale treba temeljito urediti.
Iznajmljivanjem svjetionika bavi se tvrtka Plovput koja je ujedno članica Međunarodne udruge svjetioničarskih službi - International Association of Lighthouse Authorities (IALA), a turističke aranžmane za boravak u tim neobičnim objektima nude i mnoge domaće turističke agencije. Turistička grupacija adriatica.net nudi aranžmane za boravak na svjetionicima, no oni čine vrlo mali postotak u ukupnoj ponudi tvrtke, rekao je direktor korporativnih komunikacija adriatica.neta Kristijan Gržetić dodavši kako ipak treba uzeti u obzir da je riječ o specifičnoj vrsti ponude, iznimno zanimljivoj i vrlo bitnoj, koja je na razini imidža i širine ponude kojoj adriatica.net teži.
Visoka cijena za tihi odmor
U turističkoj ponudi Plovputa nalaze se svjetionici Savudrija, Rt Zub, Sveti Ivan na pučini, Porer, Veli Rat, Prišnjak, Sveti Petar, Sušac, Palagruža, Struga i Pločica. U svim tim svjetionicima žive svjetioničari osim na Rtu Zub, Prišnjaku, Pločici i Svetom Petru. Od svih svjetionika prošle je godine najdulje popunjen bio svjetionik Struga i to 49 tjedana, a iza njega je Veli Rat s popunjenošću od 45 tjedana, statistički su podaci Odjela za turizam Plovputa. Lani je najviše noćenja ostvareno u svjetioniku Veli Rat, i to 1190, u Strugi 1120 te u Pločici 1100 noćenja.
“Iako se dnevna cijena najma svjetionika kreće od stotinjak do nešto više od tisuću eura, za boravak na njima odlučuju se turisti s prosječnim primanjima. Na svjetionicima može boraviti od dvije do šest osoba, a svi su pretvoreni u apartmane s kupaonicom i sanitarnim čvorom te imaju ležaljke i suncobrane. Osim smještaja gostima se nudi i mogućnost ribolova, ronjenja ili iznajmljivanja čamaca i brodica, ali to su uglavnom turisti željni mira i tihog odmora, pa te mogućnosti rijetko koriste”, rekao je Hrvoje Mandekić iz Plovputa. Zainteresiranost za odmor na svjetionicima sve je veća, no, prema njegovim riječima, takva turistička ponuda još uvijek nije dovoljno poznata u svijetu pa je stoga treba još više promovirati. Iznajmljivanjem svjetionika trebali bismo biti na tragu elitnog turizma, no to još uvijek nije tako, smatra Mandekić dodajući kako eliti prije svega treba ponuditi ekskluzivu na nekoj atraktivnoj lokaciji. Iako je cijena najma svjetionika dosta visoka, nije poznato koliki je godišnji prihod od iznajmljivanja svjetionika te koliki je taj udjel u ukupnom turističkom prihodu.
Na tragu elitnog turizma
U ponudi dubrovačkog hotela Dubrovnik Palace od nedavno je i smještaj na svjetioniku Grebeni koji se nalazi na velikoj hridi s istočne strane ulaza Velika vrata. “Gostima avanturistima na raspolaganju je kuća za odmor koja se zajedno sa svjetionikom prostire na više od 140 četvornih metara. Ako se zažele suvremenog života, u svakom trenutku mogu koristiti i usluge hotela Dubrovnik Palace, a u dodatnoj ponudi je najam batlera, kuhara te mogućnost raznih narudžbi usluga domaćinstva”, rekla je Danijela Mihalić, glasnogovornica tvrtke Adriatic Luxury Hotels. U suradnji s turističkom agencijom te tvrtke, u ponudi je i najam brzih brodova, mogućnost ribarenja, kajakarenja te podvodni izlet.
Komentari članka
Vezani članci
Vrijeme kad se svaki apartman punio sam od sebe je prošlo. Matematika je neumoljiva
21.07.2026.Trebamo li mjeriti broj noćenja ili samo prihode? Koliko ove godine stoji kuglica sladoleda, kao da je taj broj kristalna kugla za cijelu sezonu? Uništava li turizam lokalni način života i kako bismo točno trebali uzeti novac koji donosi, a da pritom ništ
Lov na tune u Medulinu privlači goste
20.07.2026.U Medulinu, jednom od naših najposjećenijih turističkih odredišta, uz bogatu ljetnu ponudu, posebnu pozornost privlače atraktivne manifestacije kao što je Big Game Fishing, odnosno lov na tune.
Restorani na obali poluprazni. "To se vidi. Mislili smo da ovako možemo vječno"
19.07.2026.U LIPNJU se po ugostiteljskim objektima jelo i pilo više nego prošle godine, pokazuju podaci Porezne uprave. Broj računa izdanih u kafićima i restoranima porastao je za 2,65 posto, a na hranu i piće potrošeno je čak 6,62 posto više. No, ugostitelji tvrde
Hrvatska je europski rekorder po sezonalnosti: U srpnju i kolovozu ostvaruje se više od polovice svih godišnjih noćenja
19.07.2026.Iako je jačanje cjelogodišnjeg poslovanja jedan od najvažnijih ciljeva razvoja našeg turizma, Hrvatska u Europi drži neslavno prvo mjesto upravo po - sezonalnosti. Naime, novi podatci Eurostata pokazuju kako je u 2025. sezonalnost bila najnaglašenija upra
Hrvatska ima najbolje ocjene na Mediteranu, a gosti bježe
16.07.2026.Analiza 1,6 milijuna recenzija otkriva da kruna počiva na blagim domaćim ocjenama, dok raste nezadovoljstvo cijenama i uslugom
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1582 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1360 članka imaju tag industrija
- 1263 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1089 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 695 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
