Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

03 Ruj 2009

Tržište ipak djeluje - Konzum snizio cijene

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Bankamagazin  

Tržište ipak djeluje - Konzum snizio cijene

Konzum, vodeći hrvatski trgovački lanac, objavio je danas trajno sniženje cijena tisuću osnovnih i najprodavanijih proizvoda iz svog asortimana. Cijene su snižene na svih sedamsto Konzumovih prodajnih mjesta, rekao je predsjednik Uprave Konzuma Darko Knez na konferenciji za novinare. Riječ je, pojasnio je, o promjeni cjenovne strategija kojom se Konzum prilagođava tržišnim uvjetima i kojima želi preduhitriti očekivani daljnji pad potrošnje zbog rasta stope PDV-a i uvođenja drugih poreza koji smanjuju kupovnu moć građana.

Knez smatra kako je realno očekivati da će potez Konzuma slijediti i drugi trgovački lanci na hrvatskom tržištu. Hrvatsko tržište, naime, još uvijek nije dovoljno konsolidirano, petnaest vodećih lanaca kontrolira oko 70 posto tržišta, i odnosu na regiju je izuzetno konkurentno.

I prije najnovijeg sniženja, cijene su u Konzumu u odnosu na prošlu godinu bile niže u prosjeku za dva posto, rekao je Knez. U Konzumu redovito prate kupovnu moć građana i prilagođavaju cijene. Ukoliko budu sniženi troškovi poslovanja ili ako padnu nabavne cijene, moguća su i daljnja sniženja.

Zamjetno je da se kupci ponašaju sve racionalnije, da kupuju više prehrambene proizvode namijenjene pripremi jela kod kuće, poput ulja, brašna ili šećera, dok se manje kupuje tehnička roba, namještaj i ostala roba trajne vrijednosti.

U najnovije sniženje cijena na godišnjoj razini investirano je 150 milijuna kuna, od kojih je dvije trećine uložio Konzum, a jednu trećinu proizvođači koji sudjeluju u akciji, poput Vindije, Dukata, Kraša, Zvijezde, Francka, Podravke, Leda, Saponije i drugih partnera. Proizvodi čije su cijene snižene od 3. rujna predstavljaju oko 40 posto ukupnog prometa Konzuma, oko 70 posto su domaći proizvodi koji u prometu "snižene košarice“ čine 80 posto.

Cijena Zvijezdina suncokretova jestiva ulja, na primjer, snižena je sa 13,49 na 9,99 kuna, što se može tumačiti i najavama o ulasku na hrvatsko tržište novih konkurenata, poput srbijanske tvrtke Victoria Oil, čije se ulje u Srbiji prodaje po 7 kuna po litri.

Sniženje cijena nije obuhvatilo male trgovce okupljene u projektu Plus Market, ali Knez je najavio da se pripremaju mjere kojima bi se i njima omogućilo da ponude povoljnije cijene. Plus Market danas okuplja oko 1.300 partnera s oko 1.500 prodajnih mjesta.

U prvom polugodištu ove godine Konzum je prihodovao kroz prodaju 5,36 milijardi kuna, što je za 5,33 posto više u usporedbi s istim lanjskim razdobljem uz dobit od 20,35 milijuna kuna, što je oko 56 posto lanjske šestomjesečne dobiti nakon oporezivanja. Konzum oko dvije trećine prometa ostvaruje kroz maloprodaju, koja je u prvih šest mjeseci bila za oko 8 posto lošija nego lani. U ljetnim mjesecima u priobalnom području bilježi se pad u maloprodaji do pet posto. Pad prometa jače je izražen u Dalmaciji nego u Istri. No, za osam mjeseci Konzum bilježi za oko tri posto bolji rezultat u usporedbi s prethodnom godinom, rekao je izvršni potpredsjednik Agrokora za poslovnu grupu maloprodaje Ante Todorić, koji vjeruje da će se do kraja godine Konzum održati u plusu.

Knez je najavio da će Konzum i dalje koristiti sve mogućnosti da proširi ponudu u skladu s potrebama svojih kupaca. Uz mogućnost plaćanja komunalnih računa na blagajnama Konzuma, jedan od takvih projekata i izgradnja benzinskih stanica uz Konzumove trgovačke centre. Projekt je u ranoj fazi i još uvijek se razmatraju moguće lokacije i poslovni modeli, rekao je Knez. Otvaranje prve benzinske stanice realno je očekivati za oko dvije godine, a vrijednost investicije procjenjuje se na 0,5 do milijun eura.


Komentari članka

Vezani članci

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

"Novi vlasnik Optike Ande žestoko se upustio u širenje tržišta

09.07.2026.

Obrazac je isti kakav je investicijski fond primijenio u Mlinaru: agresivno organsko širenje temeljeno na snazi brenda, a zatim akvizicije

Žito grupa objavila najnovije kotacije: Pogledajte trenutačne otkupne cijene pšenice, ječma i uljarica

12.06.2026.

Donosimo detaljan pregled cijena pšenice, ječma i uljarica po klasama i prijemnim mjestima za ovogodišnji rod, uz ključne uvjete otkupa i obračuna kvalitete.

Panika u Vladi. Hoće li turistička sezona uspjeti spasiti proračun?

15.05.2026.

Vladajućima je bitno da ukupni promet u turizmu ne padne. Za dobit poduzeća manje ih je briga. Razlog je prilično jasan...

Apel ministra turizma cijelom sektoru: Snizite cijene ponuda za 10 do 20 posto

11.05.2026.

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina izjavio je u nedjelju da će se zbog poremećaja u prometu i putovanjima izazvanih ratom na Bliskom Istoku ovogodišnja turistička sezona biti specifična te je apelirao na cijeli turistički sektor da snizi cijene ponud

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk