Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

15 Ruj 2015

'Uskoro ćemo preuzeti Vajdu'

Izvor: www.poslovni.hr · Autor: Božica Babić  

'Uskoro ćemo preuzeti Vajdu'

Rano je za bilo kakav komentar, tek kada postanemo većinski vlasnici, a možda se to dogodi uskoro, možemo razgovarati o daljnjem jačanju našeg portfelja.

Tim je riječima direktor Mesne industrije braća Pivac iz Vrgorca Ivica Pivac za Poslovni dnevnik kratko ilustrirao podatak o kupnji u posljednja dva mjeseca gotovo 13 tisuća dionica čakovačke Vajde. Tako su ovaj tjedan s 20,01 posto udjela postali njezin najveći dioničar. Koliko je plaćen kupljeni udjel, Pivac ne otkriva. Dodaje tek kako su u toj obiteljskoj kompaniji odlučili da će investirati "u prerađivačku industriju i turizam jer to je jedino što ovdje vrijedi". U dvomjesečnom razdoblju trgovanja, potaknuta interesom vrgoračkih poduzetnika, cijena Vajdinih dionica kretala se između 498 i 735 kuna, dok je nominalna vrijednost izlistana na 410 kuna.

Pivci su, podsjećamo, uz matičnu kompaniju izraslu iz obrta osnovanog 1952. vlasnici još nekoliko tvrtki iz mesnog biznisa, to su Dalmesso, Bermes i PPK, s kojima ukupno godišnje ostvaruju više od dvije milijarde kuna prihoda. Usto su (su)vlasnici hotela Biokovo, Miramare i Makarska na makarskoj rivijeri te hotela Petka u Dubrovniku i tvrtke Petra, registrirane za promet nekretninama. Poslovnu javnost zaintrigirali su 2011. nakon što su na burzi kupili pet posto udjela u Krašu. Najveći hrvatski konditor i dalje ih zanima: sada drže 18,12 posto. Drugi su na listi 10 najvećih dioničara Kraša, a trgovanje ustrajno obrazlažu kao ulaganje viška novca u dionicu koja ima budućnost.

Raspoloživih sredstava definitivno imaju jer je u 2014. neto dobit vrgoračke tvrtke iznosila 77 milijuna kuna, a PPK-a 16 milijuna. Preuzimanjem Vajde, što je, čini se, vrlo izgledno, Pivci će svom portfelju dodati tvrtku koja je u 2014. imala 223 milijuna kuna prihoda, skromnu dobit od 338 tisuća kuna i 364 zaposlenih i iza koje je stoljetna tradicija (osnovana je 1912. godine). Rezultat poslovanja lani bi bio i bolji da Vajda nije opterećena nenaplaćenim potraživanjima, od 35 poslovnih partnera koji su pokrenuli predstečajne nagodbe potražuje gotovo 13 milijuna kuna. Vajda je dioničarsko društvo čiji su vlasnici mali dioničari, mahom bivši i sadašnji zaposlenici.

Tržištu nudi široki asortiman proizvoda, od lepeze svježeg mesa do dalmatinskih pršuta, ali i lokalno prepoznatljivih međimurskih delicija, poput mesa z'tiblice i slanine. Vajda je svojedobno investirala u tradicionalnu pršutanu na lokaciji Mirlović Zagora nedaleko od Šibenika otvorenu 2001. kako bi u tzv. drniškom pršutnom trokutu proizvedenim pršutima dala pečat pune izvornosti. Na nacionalnom natjecanju pršutara 2012. upravo je Vajdin dalmatinski pršut dobio najveću ocjenu, proglašen je šampionom. Uz potporu iz EU pretpristupnog fonda SAPARD 2009. Vajda je investirala 15 milijuna kuna u novu klaonicu na matičnoj lokaciji, a ima i vlastitu maloprodaju s 13 trgovina.


Komentari članka

Vezani članci

Svi znaju za kavu i Cedevitu, ali ovo je globalno najuspješniji proizvod Atlantic Grupe

31.03.2026.

Iako segment kave donosi najveće prihode, jedan se brend ističe kao sinonim za međunarodni uspjeh i marketinšku dominaciju. Priča o Argeti priča je o transformaciji od nepoznatog proizvoda do svjetskog lidera u svojoj kategoriji, a sve je počelo jednom je

Gdje je Vindija četiri godine nakon smrti Dragutina Drka

11.02.2026.

Spiritus movens Vindije u toj je tvrtki proveo gotovo 60 godina, od čega 56 godina kao glavni menadžer i 30 godina kao vlasnik

Obitelj Šanjek u Varaždinu je otvorila prvi fast food u Hrvatskoj! Danas vode jedinstveni restoran specijaliziran za jela od konjetine i ždrebetine

03.02.2026.

U ponudi imamo gulaš od konjskog mesa, bifteke, ramsteke, šnicle, pizze sa salamama od konjskog i ždrebećeg mesa, kaže nam Nikica Šanjek, koji restoran vodi s bratom Ronaldom

U proizvodnju pušten milijunti komad DOBRO pršuta

23.11.2025.

Studeni 2025. zlatnim će slovima ostati upisan u povijest brenda DOBRO i Žito grupe. Iz pogona u Čepinu izašao je milijunti komad pršuta, prekretnica koja, ističu, potvrđuje da se ideja rođena prije samo devet godina razvila u jednu od najuspješnijih doma

Velika akvizicija u prehrambenom sektoru: Žito postaje većinski vlasnik Ravlića

19.10.2025.

gencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) u četvrtak je izvijestila da je odobrila na prvoj razini koncentraciju koja nastaje tako što osječka kompanija Žito stječe 51 posto vlasništva u Mesnoj industriji Ravlić, također sa sjedištem u Osijeku.

Tag cloud

  1. 2841 članka imaju tag turizam
  2. 2694 članka imaju tag hrvatska
  3. 1803 članka imaju tag svijet
  4. 1482 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1998 članka imaju tag financije
  6. 1557 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 1649 članka imaju tag izvoz
  8. 1319 članka imaju tag trgovina
  9. 1387 članka imaju tag ict
  10. 1327 članka imaju tag industrija
  11. 1243 članka imaju tag investicije
  12. 1079 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1071 članka imaju tag menadžment
  14. 1181 članka imaju tag EU
  15. 868 članka imaju tag poduzetništvo
  16. 680 članka imaju tag opg
  17. 792 članka imaju tag maloprodaja
  18. 556 članka imaju tag poticaji
  19. 690 članka imaju tag tehnologija
  20. 709 članka imaju tag marketing
  21. 404 članka imaju tag potpore
  22. 516 članka imaju tag hotelijerstvo
  23. 458 članka imaju tag koronavirus
  24. 965 članka imaju tag kriza
  25. 515 članka imaju tag eu fondovi
  26. 536 članka imaju tag porezi
  27. 489 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 529 članka imaju tag obrazovanje
  29. 497 članka imaju tag prehrambena industrija
  30. 436 članka imaju tag osijek
  31. 448 članka imaju tag start up
  32. 541 članka imaju tag krediti
  33. 510 članka imaju tag dzs
  34. 452 članka imaju tag energetika
  35. 461 članka imaju tag BDP
  36. 418 članka imaju tag hnb
  37. 426 članka imaju tag vlada
  38. 345 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 354 članka imaju tag žensko poduzetništvo