Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

05 Stu 2009

Virtualna maloprodaja: 3D shopping centar započeo s probnim radom

Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Š.G.  

Virtualna maloprodaja: 3D shopping centar započeo s probnim radom

Unatoč početnim tehničkim poteškoćama pri prezentaciji prvi svjetski oniline shopping centar Trillenium započeo je s testnim radom u koji je uključio zakupce, druge suradnike i novinare kao dio faze poboljšavanja, kako bi se tijekom sljedećeg mjeseca 'otvorio' za cjelokupno građanstvo, najavljeno je u srijedu na konferenciji za medije.

Riječ je o 180 tisuća virtualnih kvadrata u kojima će, zasad samo Hrvati moći kupovati u trodimenzionalnom obliku, te kao u kompjuterskim igrama, šetati prodavaonicama Konzuma, Tisak Medie, Kozma, Mercatora, Intersporta, ili Technomaxa, Linksa, Garmina,Ili One2Playa, a iako je planirano prostor popuniti s 90 domaćih i inozemnih tvrtki, sljedeći će mjesec proraditi dvadesetak dućana.

Prema riječima Hrvoja Prpića, investitora i suvlasnika Trilleniuma, odnedavno i savjetnika nove Uprave HGspota, prvo širenje Trilleniuma bit će u Toronto, koje će on financirati. Prpić je uložio već milijun eura, a kada sustav profunkcionira, očekuju oko 100 milijuna kuna prometa godišnje. Plan je povezivanje s američkim tvrtkama kroz Kanadu te nastavak širenja u zemlje brzog interneta.

Cijene u virtualnim dućanima će ovisiti o zakupcima, u svakom će se nalaziti i prodavač, a može se plaćati na tri načina – karticom, prepaid, ili kod preuzimanja dostave. Zaradu bi Trilleniumu trebala donijeti provizija od prometa, kao i iznajmljivanje poslovnog prostora, na primjer cijena izloga je 1.000 kuna mjesečno, a kvadrat u dućanu 25 lipa.

U Trilleniumu je izražena i socijalna mreža, slična Facebooku, zbog čega u dućanu kupac neće biti sam, no moći će i regulirati postavke po kojem ga drugi prolaznici-kupci vide ili ne. Prema riječima direktora Trilleniuma, Tomice Radoševića, nakon početne faze prodaje u koju je uključeno oko sto tisuća artikala, na redu je nadograđivanje, odnosno ponuda usluga poput bankarskih ili kupovina osiguranja.

Osim toga, u Trilleniumu računaju da će veliki hit biti virtualne konferencije, koje će kompanijama uštedjeti mnogo novca, a približiti poslovne partnere. Važno je spomenuti da se svaki kupljeni proizvod može vratiti u roku sedam dana uz povrat novca, a kako bi još više uvjerili svoje kupce u isplativost ovakvog načina kupnje, uveli su i dodatne pogodnosti.

Na primjer, prilikom dostavljanja obuće, kupac će moći isprobati i broj veće i broj manje cipele od naručenih jer će dostavljač doći s tri para kako bi se odigralo ono možda i najbitnije prije kupnje - isprobavanje.


Komentari članka

Vezani članci

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

Kako hrvatski znanstvenik pretvara istraživanje u uspješan biznis

16.07.2026.

Davor Šakić razvija tehnologiju koja analizu seli iz laboratorija u proizvodni pogon, za projekt je već dobio europski Seal of Excellence, a krajem srpnja odlazi u New York

Čak 13 hrvatskih tehnoloških tvrtki među 500 najbrže rastućih u EMEA

13.07.2026.

Deloitteova ljestvica potvrđuje rast domaćeg tehnološkog sektora, a na popisu su Orqa, Aircash, Monri Payments, Farseer i drugi

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

"Novi vlasnik Optike Ande žestoko se upustio u širenje tržišta

09.07.2026.

Obrazac je isti kakav je investicijski fond primijenio u Mlinaru: agresivno organsko širenje temeljeno na snazi brenda, a zatim akvizicije

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk