Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

15 Lis 2009

Za vjetropark 28 dozvola, ali nema energetske strategije

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr · Autor: Marijan Džambo  

Za vjetropark 28 dozvola, ali nema energetske strategije

Premda se od vrha države sve do lokalne zajednice papagajski ponavlja kako do 2020., prema europskim direktivama, moramo osigurati 20 posto potreba za energijom, stanje na terenu ne daje budi previše optimizma, premda ne manjka investitora.

Kako tvrdi Domagoj Validžić, stručnjak u Upravi za energetiku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, za gradnju objekata za proizvodnju alternativne energije zaprimljeno je više od 350 zahtjeva. Najviše (172) ih se odnosi na izgradnju vjetroparkova. Ostali zahtjevi se odnose na izgradnju malih hidroelektrana, solarnih kolektora, biopostrojenja...

Nude stotine milijuna eura
Investitori nude ogroman novac, samo zagrebačka Nexus grupa za gradnju solarne elektrane ispod Promine u prvoj fazi nudi 150 milijuna eura. - Investitori Fondu nude 250 projekata s gotovo 1300 „zelenih“ megavata. Elektroenergetski sustav u zemlji može prihvatiti u najboljem slučaju jednu trećinu - kaže Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Hrvatska još nije donijela svoju energetsku strategiju jer se ne mogu dogovoriti moćni lobiji za pojedine vrste energije. Guraju se ugljare, a javno se raspravlja i o nuklearnoj energiji premda na tu temu postoji moratorij od Sabora. Moćan je i naftni lobi.

- To je razlog što izvršne vlasti u državi sustavno ignoriraju velike potencijale solarne i druge oblike obnovljive energije - tvrdi Vjeran Piršić, čelnik Eko-kvarnera i najveći zagovornik “zelenih” kilovata.

Ministrica Marina Matulović-Dropulić ponavlja tezu kako alternativna energija ne može spasiti Hrvatsku. -Bez dva stabilna energetska izvora u Dalmaciji, dakle termoelektrane na ugljen ili plin, neće se moći - kaže ministrica.

Ako biste se upustili u gradnju solarnih elektrana jačih od jednog kilovata, nećete je moći priključiti na elektroenergetski sustav u državi. Nije riješeno ni pitanje cijene te energije. Što se tiče vjetroelektrana, ceh su već platili pojedini investitori. Željko Samardžić, direktor “Enersysa” za Hrvatsku, koja je izgradila dva vjetroparka na šibenskom području, žali se na mukotrpnu zakonsku proceduru. Za izgradnju vjetroparka potrebno je čak 28 različitih dozvola.

Spisi putuju tjednima
- Tu je i problem imovinsko-pravnih odnosa, postupak izvlaštenja državnog zemljišta ide sporo i teško. Problem predstavlja i mrežni priključak, te nekompatibilnost s modelom projektnog financiranja - kaže Samardžić.

- Iako su zakonski rokovi za izdavanje dozvola najčešće 30 do 60 dana, zahtjevi putuju i po šest tjedana od urudžbenog do referenata, koji su preopterećeni, dugo se čeka na potpise pripremljene suglasnosti kroz sastanke povjerenstva, pogrešno tumačenje pravilnika, pa i neznanje - kaže Bojan Reščec čija tvrtka već sedam godina čeka da počne gradnju više vjetroparkova na šibenskom području. Postupak usporava i greška u sustavu. Investitori od HEP-a, koji je i sam proizvođač energije, dakle od svojeg konkurenta, moraju dobiti suglasnost za mrežni priključak.


Komentari članka

Vezani članci

Potrošnja plina u 2024. na rekordnoj razini, IEA očekuje rast i u 2025.

22.01.2025.

Potrošnja plina u svijetu dosegnula je u 2024. novu rekordnu razinu, a trebala bi porasti i u 2025., uz tijesnu ponudu pod pritiskom punjenja skladišta u Europi, upozorila je u utorak Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Kreće projekt gradnje novog plinovoda vrijedan 35 milijuna eura

15.01.2025.

Objavom međunarodnog natječaja vrijednog 35 milijuna eura u oglasniku javne nabave Plinacro je započeo jedan od svojih najvažnijih energetskih projekata – izgradnju magistralnog plinovoda Kozarac-Sisak. Plinovod, duljine oko 21 kilometar, protezat će se k

Vidaković: JANAF nam daje polugu moći koja se mora mudro iskoristiti

02.01.2025.

Svjetsko gospodarstvo čekaju velike i dramatične promjene u 2025. godini. Potvrđuje to i činjenica da je danas istekao ugovor Ukrajine i EU-a oko isporuke ruskog plina preko Ukrajinskog plinovoda koji je promijenio plinsku kartu Europe. U najtežoj situaci

INA i Zdenci trljaju ruke, stigle dobre vijesti

27.12.2024.

S obzirom na veliki značaj otkrića i važnost domaće proizvodnje plina, surađujemo s Ministarstvom gospodarstva kako bi se ubrzale procedure izdavanja dozvola, kažu iz INA-e

Norveški div se povlači iz Hrvatske. Još prošlog mjeseca najavljivali velike projekte

28.10.2024.

IAKO je prije samo mjesec dana norveška državna energetska kompanija Statkraft najavila da ima velike ambicije u Hrvatskoj u obnovljivim izvorima energije, pa su otvorili u Zagrebu i novi ured, jučer je stigla vijest da se povlače s hrvatskog tržišta te d

Tag cloud

  1. 2683 članka imaju tag turizam
  2. 2558 članka imaju tag hrvatska
  3. 1666 članka imaju tag svijet
  4. 1348 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  5. 1914 članka imaju tag financije
  6. 1604 članka imaju tag izvoz
  7. 1476 članka imaju tag poljoprivreda
  8. 1283 članka imaju tag trgovina
  9. 1335 članka imaju tag ict
  10. 1178 članka imaju tag investicije
  11. 1238 članka imaju tag industrija
  12. 1048 članka imaju tag zapošljavanje
  13. 1017 članka imaju tag menadžment
  14. 851 članka imaju tag poduzetništvo
  15. 1147 članka imaju tag EU
  16. 611 članka imaju tag opg
  17. 765 članka imaju tag maloprodaja
  18. 523 članka imaju tag poticaji
  19. 458 članka imaju tag koronavirus
  20. 685 članka imaju tag marketing
  21. 638 članka imaju tag tehnologija
  22. 380 članka imaju tag potpore
  23. 962 članka imaju tag kriza
  24. 505 članka imaju tag eu fondovi
  25. 481 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 507 članka imaju tag porezi
  27. 470 članka imaju tag gospodarstvo
  28. 485 članka imaju tag prehrambena industrija
  29. 421 članka imaju tag osijek
  30. 536 članka imaju tag krediti
  31. 511 članka imaju tag obrazovanje
  32. 418 članka imaju tag start up
  33. 490 članka imaju tag dzs
  34. 435 članka imaju tag energetika
  35. 456 članka imaju tag BDP
  36. 410 članka imaju tag hnb
  37. 421 članka imaju tag vlada
  38. 336 članka imaju tag hgk
  39. 440 članka imaju tag banke
  40. 338 članka imaju tag agrokor