Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

20 Svi 2009

Zagorska vina na Danima boba i blitve u Supetru

Izvor: www.vjesnik.hr · Autor: Irena Dragičević  

Zagorska vina na Danima boba i blitve u Supetru

U srcu Dalmacije, u Supetru na otoku Braču, protekloga tjedna pila su se vina iz srca Hrvatskog zagorja. Tjedan autohtone kuhinje, Dani boba i blitve, ove je godine vrata Dalmacije otvorio vinima iz vinarije Vinski vrh u Hraščini, odnosno vinima iz vinogorja Zlatar u vinogradarskoj podregiji Međimurje - Zagorje.

Vlasnik te male vinarije sa svega sedmero stalno zaposlenih radnika, Tomislav Bolfan, veliki je zaljubljenik u vinske kapljice i načine na koji se do njih dolazi.

»Proizvodimo vina isključivo iz vlastitih vinograda koji se protežu na 25 hektara južnih i jugoistočnih obronaka ponad Hraščine, na nadmorskoj visini od 220 do 320 metara s prosječnim nagibom od 16 do 30 posto. To predstavlja idealne uvjete za uzgoj vinove loze. Posađeni su rajnski rizling, chardonnay, sivi pinot, pinot crni, sauvignon, cabernet sauvignon, muškat žuti, traminac te graševina«, kaže David Bachrach, prodajni predstavnik Vinskoga vrha, koji je Bračanima predstavio ponajbolje zagorske kapljice.

Vino koje se Dalmatincima izuzetno svidjelo čuva se u podrumu koji se nalazi usred vinograda. Prema Bachrachovim riječima, to je idealno za uvjete proizvodnje vina, jer od trenutka berbe do početka prerade ne prođe niti pola sata. Prerada se odvija u temperaturno kontroliranim uvjetima, uz najmoderniju tehnološku opremu i stalni nadzor enologa.

»Mi ne gledamo na tržišne trendove, ne podilazimo masovnom ukusu i ne trčimo za brzom zaradom, nego uistinu uživamo u stvaranju vina. Naša su vina sortno prepoznatljiva, prirodna«, ističe Bachrach.

Godišnji kapacitet vinarije je 100.000 litara. U različitim fazama prerade u toj vinariji koriste se i spremnicima od inoksa te drvenim bačvama od 2000 do 5000 litara, kao i novim, malim hrastovim bačvama barrique.

Vile i vilenjaci u vinskim podrumima
Kada su se rimski vojnici vraćali iz ratova u Trakiji i Daciji, zastajali su na Vinskome vrhu, krijepili se vinom i pripremali za nove ratne pohode. Legenda kaže kako su ih, za vjetrovitih noći, posjećivali vile i vilenjaci te ih hrabrili pjesmom. Vilenjaci i vile i danas, navodno, pomažu vinogradarima za napornih poslova u vinogradu, a podrumarima dodajući vinima arome, okuse i posebnu opojnost. (www.libertin.hr)


Komentari članka

Vezani članci

Živio je svinjogojstvo, uništio ga je ASK, od revitalizacije odustao

22.07.2026.

Poluotvoreni uzgoj crne slavonske svinje više nije moguć, morao bi sagraditi nove objekte i uložiti do 250.000 eura

Kako do dijela od 47 milijuna eura, dosad najpovoljnijeg izvora financiranja za poljoprivrednike?

19.07.2026.

Najavljene zajmove i kredite s kapitalnim rabatom odnosno onih s otpisom dijela glavnice, ukupne vrijednosti 47 milijuna eura, komentirala je za Agroklub Ana-Marija Špicnagel, konzultantica s gotovo 15 godina iskustva u pripremi i provedbi EU projekata u

Inovacija iz Agrolagune – prvo hrvatsko bezalkoholno vino

28.06.2026.

Agrolagunino bezalkoholno vino proizvodi se od grožđa iz vlastitih vinograda i vina proizvedenog u vlastitim podrumima

Najbolje boce traže put do šampionske titule. Baronova fešta dobiva ozbiljnu vinsku uvertiru

26.06.2026.

Čak 115 uzoraka vina od Pule do Kastva stiglo je na ocjenjivanje za 5. Smotru vina istočne Istre koja će se održati u sklopu Baronove fešte 26. srpnja u Svetom Martinu u općini Sveta Nedelja. Ovu manifestaciju najavili su na konferenciji za novinare u ime

U Soljanima pod lubenicom 40 do 50 ha: U izvrsnoj su kondiciji, bliži se i berba

22.06.2026.

Na istoku Lijepe naše, u Soljanima, mjestu koje je već godinama poznato po uzgoju lubenica, poljoprivrednici s optimizmom gledaju prema ovogodišnjoj berbi. Među njima je i Stjepan Ćurdo, koji se proizvodnjom ovog, zapravo, povrća, bavi već više od 30 godi

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk