Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

07 Ou 2025

Zalando lani uvećao prihode, 2025. preuzima About You i nastavlja rast

Izvor: lidermedia.hr · Autor: Donatella Pauković  

Zalando lani uvećao prihode, 2025. preuzima About You i nastavlja rast

Najveći rast prodaje Zalando je ostvario na tržištima Istočne i Srednje Europe, gdje spada i Hrvatska
Tijekom prošle godine, njemačka online modna trgovina Zalando zabilježila je rast bruto vrijednosti prodane robe od 4,5 posto, na 15,3 milijardi eura, a u 2024. prvi put nakon pandemije koronavirusa porasla je i profitabilnost, na 511 milijuna eura. Prihodi su, pak, rasli 4,2 posto te su ukupno iznosili 10,6 milijardi eura. Ovim je rezultatima Zalando ostvario strateške i financijske ciljeve unatoč izazovnom makroekonomskom okruženju, istaknuli su na današnjem predstavljanju rezultata suizvršni direktori Zalanda Robert Gentz i David Schröder.

Najveći je rast Zalando ostvario na europskim tržištima izvan DACH regije, a isti trend očekuju i u ovoj godini. Naime, veći rast bilježe na tržištima Istočne i Srednje Europe, gdje spada i Hrvatska, jer su na tim tržištima prisutni kraće. Na hrvatskom je tržištu Zalando od 2021. godine, a u 2025. planiraju širenje i u Portugal, Grčku i Bugarsku. Međutim, budući da je Zalando izlistan na Berlinskoj burzi, ne objavljuje financijske rezultate za pojedinačne zemlje.

Preuzimanje About You na ljeto
Broj aktivnih korisnika u 25 europskih zemalja porastao je na rekordnih 51,8 milijuna do kraja 2024., što je 4,5 posto više nego prethodne godine kada ih je bilo 50 milijuna. No veći rast profitabilnosti Zalando je ostvario u B2B segmentu, odnosno kroz suradnje s brojnim brendovima koji svoje artikle prodaju na Zalandu, nego u B2C segmentu prodaje kupcima.

Kako je objasnio Gentz, suosnivač i suizvršni direktor Zalanda, u B2C segmentu uvest će program vjernosti i proširiti sportski asortiman. Program vjernosti već postoji u Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj, Francuskoj, Nizozemskoj, Švicarskoj i Austriji, a ove će godine biti uveden i na većinu ostalih tržišta.
S druge strane, u B2B segmentu unaprijedit će softver i logistička rješenja, između ostaloga i preuzimanjem konkurentske modne platforme About You. Naime, softverska tvrtka Scayle unutar About You grupe ovom će akvizicijom nadopuniti Zalandov operativni sustav ZEOS. Nakon javne ponude za preuzimanje i povezanih sporazuma, Zalando je osigurao više od 90 posto temeljnog kapitala About Youa bez trezorskih dionica. Finalizacija preuzimanja očekuje se tijekom ovoga ljeta, nakon čega slijedi potpuna konsolidacija. No, kako je već ranije najavljeno, oba brenda nastavit će djelovati zasebno.

Iako Zalando primarno želi rasti organski, za brži rast žele se uključiti i u daljnje M&A aktivnosti (engl. mergers and acquisitions), kako bi postali najveći paneuropski ekosustav ekosustav za modnu i lifestyle e-trgovinu.

– Naša strategija ekosustava dobro napreduje i naša je nova uzbudljiva zvijezda vodilja. To je već pridonijelo snažnom financijskom učinku u 2024., a sada još više radimo i ulažemo kako bismo uhvatili budući rast – rekao je Gentz.


Komentari članka

Vezani članci

Zaposleni, a siromašni: Sve više Hrvata radi, ali krajem mjeseca nema dovoljno za osnovne potrebe

11.08.2026.

Jaz između rada i pristojnog standarda možda najizravnije pogađa zaposlene u trgovini - više je rada, manje ljudi

Rast maloprodaje usporava, slijedi borba za učinkovitost

16.07.2026.

Čelnik Studenca Michał Seńczuk kaže da će prednost donositi logistika, podaci, asortiman i učinkovitost mreže, a ne samo nova otvaranja

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

Buljan: Novi nameti poskupjet će online kupnju, trošak će snositi potrošači

02.07.2026.

Novi fiksni carinski namet na pakete iz zemalja izvan Europske unije, iako je zamišljen kao obveza platformi i prodavatelja, u konačnici će najvjerojatnije platiti potrošači.

Temu i Shein pomiješali karte na hrvatskome digitalnom tržištu

04.05.2026.

Ulaganja u digitalno oglašavanje rasla su lani brže nego što se očekivalo, ali zlatna era dvoznamenkastih skokova bliži se kraju

Tag cloud

  1. 2899 članka imaju tag turizam
  2. 2734 članka imaju tag hrvatska
  3. 1520 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1823 članka imaju tag svijet
  5. 1406 članka imaju tag ict
  6. 1584 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2011 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1324 članka imaju tag trgovina
  11. 1364 članka imaju tag industrija
  12. 1265 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1091 članka imaju tag menadžment
  15. 705 članka imaju tag tehnologija
  16. 1188 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 698 članka imaju tag opg
  19. 464 članka imaju tag BDP
  20. 545 članka imaju tag porezi
  21. 372 članka imaju tag kompanije
  22. 795 članka imaju tag maloprodaja
  23. 561 članka imaju tag poticaji
  24. 711 članka imaju tag marketing
  25. 410 članka imaju tag potpore
  26. 527 članka imaju tag hotelijerstvo
  27. 430 članka imaju tag vlada
  28. 462 članka imaju tag start up
  29. 458 članka imaju tag koronavirus
  30. 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  31. 516 članka imaju tag eu fondovi
  32. 966 članka imaju tag kriza
  33. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  34. 533 članka imaju tag obrazovanje
  35. 438 članka imaju tag osijek
  36. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  37. 516 članka imaju tag dzs
  38. 456 članka imaju tag energetika
  39. 419 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk