Poduzetnički portal · Članak
28 Srp 2025
„Zašto obrtnici ne mogu do EU fondova? HOK upozorava na ključne prepreke“
Izvor: www.glas-slavonije.hr · Autor: Tanja Pernička/H
Hrvatska obrtnička komora (HOK) u petak je upozorila na niz sustavnih prepreka koje i dalje ograničavaju ravnopravno sudjelovanje obrtnika u korištenju europskih sredstava zbog čega su iznijeli svoje prijedloge kako bi se to riješilo.
HOK je proveo analizu iskorištenosti i dostupnosti sredstava iz EU fondova za obrtnike u Hrvatskoj, a rezultati su pokazali na porast interesa i broja prijava, ali i na niz sustavnih prepreka koje i dalje ograničavaju ravnopravno sudjelovanje obrtnika u korištenju europskih sredstava.
U aktualnom programskom razdoblju 2021.–2027. iskorištenost dostupnih sredstava iznosi tek oko 5,7 posto, a brojni natječaji kasne u odnosu na planirane datume, što otežava pravovremeno planiranje i prijavu, osobito mikro i malim obrtnicima i poduzetnicima, istaknuli su iz HOK-a.
Budući da je upravo sada u tijeku oblikovanje novog proračunskog razdoblja 2028.–2034., HOK na temelju prikupljenih podataka i iskustava predlaže niz konkretnih preporuka kako bi se osigurala bolja dostupnost, vremenska usklađenost i sadržajna prilagođenost europskih sredstava stvarnim razvojnim potrebama obrtnika.
HOK u priopćenju navodi kako je udio obrtnika među korisnicima fondova u razdoblju 2022.–2024. porastao s 3,21 posto u 2022. na 11,85 posto u 2024., no analiza strukture poziva pokazala je da se taj porast uglavnom odnosi na administrativno jednostavne i niskorizične intervencije, poput vaučera za digitalizaciju. Istovremeno, ozbiljniji natječaji usmjereni na zelenu i digitalnu tranziciju, inovacije i tehnološki razvoj i dalje su većinom oblikovani na način koji pogoduje većim gospodarskim subjektima.
Unatoč interesu obrtnika stvarni broj prijava ostao je nizak, kazali su u Komori objašnjavajući kako je to ponajprije zato što nije bilo dovoljno ciljanih poziva koji bi odgovarali njihovim konkretnim potrebama, poput ulaganja u opremu, radionice ili energetsku obnovu. Slabosti u usklađivanju nacionalnih natječaja sa stvarnim stanjem na terenu dodatno su naglašene dugotrajnim evaluacijama, složenim administrativnim zahtjevima i neujednačenom razinom podrške u pripremi projektne dokumentacije.
Predlaže se uvođenje ciljanih mjera za obrtnike
HOK predlaže uvođenje posebnih poziva za mikro poduzeća i obrte koji bi imali jednostavniju prijavnu proceduru, niži prag ulaganja i kraće rokove obrade prijava, a fokus tih poziva trebao bi biti na konkretnim, razvojnim ulaganjima poput opreme, digitalizacije, energetske učinkovitosti ili prilagodbi radnog prostora.
Predlažu također da se unutar većih horizontalnih poziva osiguraju mikro-komponente ili linije za mikro subjekte, zatim priznavanje nositelja obrta kao zaposlenika, redefiniranje uvjeta prihvatljivosti tako da kriteriji prihvatljivosti budu utemeljeni na razvojnim potencijalima širokog spektra prijavitelja, a ne isključivo na visoko tehnološkim ili izvoznim karakteristikama.
Među prijedlozima HOK-a su i kombinirani financijski instrumenti koji kombiniraju povoljne mikrokredite i bespovratna sredstva, što omogućuje prilagođeno financiranje modernizacije, digitalizacije ili pokretanja poslovanja te razvoj lokalne savjetodavne infrastrukture, odnosno uspostavu trajno dostupnih savjetodavnih točaka za mikro obrtnike i poduzetnike, uključujući specijalizirane stručnjake za EU fondove.
"Postoji opravdana zabrinutost da bi mikro poduzetnici i obrti koji čine većinu gospodarskih subjekata u Hrvatskoj mogli ostati u drugom planu ako se nacionalni provedbeni mehanizmi ne prilagode njihovim stvarnim operativnim mogućnostima i razvojnim potrebama", kazao je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.
Komentari članka
Vezani članci
HOK pripremio kalkulator za procjenu poreza i doprinosa obrtnika
05.08.2026.Kalkulatorom obrtnici mogu jednostavno usporediti različite modele poslovanja i procijeniti koji je za njih najpovoljniji
Novi porezni razredi za paušalce: Evo kome nameti neće rasti, a kome ipak hoće
02.08.2026.Vlada je prihvatila ključne prijedloge HOK-a pa oko 77 tisuća paušalnih obrtnika neće biti obuhvaćeno novim poreznim opterećenjima. Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil izjavio je u HTV-ovoj emisiji „Studio 4“ da je Vlada prihvatila na
HOK: Izborili smo izuzeće 77.000 obrtnika od antiinflacijskih mjera
28.07.2026.HRVATSKA obrtnička komora (HOK) pozdravila je danas odluku Ministarstva financija da se paušalnim obrtnicima s godišnjim prihodom do 40 tisuća eura od iduće godine neće povećati davanja, istaknuvši da se zahvaljujući dijalogu HOK-a s vladom antiinflacijsk
Hrvatska dobila 929 novih majstora, prednjače elektroinstalateri i frizeri
13.07.2026.U Hrvatskoj je u proteklih godinu dana majstorski ispit položilo 929 majstora, od čega od početka ove godine njih 424, objavila je u četvrtak Hrvatska obrtnička komora (HOK).
Nagrade najboljim obrtnicima; U pet godina otvoreno oko 48.000 novih obrta
07.07.2026.Hrvatsko obrtništvo, sa 142 tisuća obrta u kojima je zaposleno gotovo 256 tisuća ljudi, snažnije je i glasnije nego ikad, rečeno je u ponedjeljak na Danu Hrvatske obrtničke komore (HOK), obilježenog svečanom akademijom na kojoj su dodijeljena priznanja na
Tag cloud
- 2898 članka imaju tag turizam
- 2734 članka imaju tag hrvatska
- 1520 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1822 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2011 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1324 članka imaju tag trgovina
- 1364 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1090 članka imaju tag menadžment
- 704 članka imaju tag tehnologija
- 1188 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 464 članka imaju tag BDP
- 545 članka imaju tag porezi
- 372 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 561 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 410 članka imaju tag potpore
- 527 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 461 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 516 članka imaju tag dzs
- 456 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
