Poduzetnički portal · Članak
14 Lip 2011
AZTN: Liberalizirati tržište osiguranja u prometu
Izvor: www.bankamagazine.hr · Autor: Hina/bankamagazin
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) objavila je danas na svojim web stranicama da podržava prijedlog da se sustav zona rizika na tržištu obveznog osiguranja u prometu preispita te smatra kako bi zone rizika trebale biti određene temeljem stvarnih i konkretnih parametara i ekonomskih razloga. Budući da se zone rizika određuju sukladno propisima o osiguranju, odnosno u nadležnosti su Ministarstva financija i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, AZTN nema ovlasti za njihovu izmjenu.
No, Agencija podržava zahtjev Koordinacije hrvatskih cestovnih prijevozničkih udruga i klastera za preispitivanje postojećeg broja od sedam zona rizika kao i cijelog sustava rizika s obzirom da je razvidno da on ima negativne učinke na uvjete poslovanja prijevoznika u Hrvatskoj. Takvo mišljenje Agencije odgovor je na zamolbu Koordinacije hrvatskih cestovnih prijevozničkih udruga i klastera da se sa stajališta svojih propisa očituje po pitanju zona rizika u obveznom osiguranju u prijevozu, uz liberalizaciju tržišta obveznog osiguranja u prometu.
Agencija je 14. travnja zaprimila zahtjev te Koordinacije koja smatra da, unatoč činjenici da društva za osiguranje od 1. siječnja 2008. slobodno primjenjuju vlastite cjenike premija obveznog osiguranja u prometu, na tom tržištu nije došlo do liberalizacije. Cijene obveznog osiguranja kod različitih osiguravajućih kuća su iste ili se razlikuju za samo desetak kuna. Uz to, podnositelj zahtjeva upozorio je na činjenicu da je Hrvatska podijeljena na sedam zona rizika obveznog osiguranja vozila u cestovnom prometu, te da je taj sustav, koji je uspostavljen prije 30-ak godina, danas potpuno zastario.
Posljedice takve podjele su razlike u premiji osiguranja u prvoj i sedmoj zoni od čak 76,29 posto, a kako se cijela Republika Hrvatska smatra jednim transportnim tržištem, time se, smatraju u Koordinaciji, prijevoznike stavlja u diskriminirajući položaj. AZTN je utvrdila kako je u konkretnom slučaju riječ o visoko reguliranom tržištu čije funkcioniranje nadziru HANFA i Hrvatski ured za osiguranje, a da obvezno osiguranje u prometu predstavlja jedan od fiksnih troškova za obavljanje djelatnosti domaćeg i međunarodnog cestovnog prijevoza robe i putnika.
Liberalizacijom obveznih osiguranja u prometu društvima za osiguranje omogućeno je samostalno određivanje novih cjenika i uvjeta osiguranja prema tržišnim uvjetima, pri čemu je uloga HANFE provjera usklađenosti cjenika sa zakonskim propisima, aktuarskim načelima i pravilima struke. AZTN naglašava kako s aspekta propisa o zaštiti tržišnog natjecanja svako dogovaranje o cijenama, uključivo i ono o premijama između konkurenata, bilo da se radi o dogovoru o istoj razini cijena ili utvrđivanju minimalnih prodajnih cijena, predstavlja teško ograničenje tržišnog natjecanja.
Komentari članka
Vezani članci
Velika akvizicija u prehrambenom sektoru: Žito postaje većinski vlasnik Ravlića
19.10.2025.gencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) u četvrtak je izvijestila da je odobrila na prvoj razini koncentraciju koja nastaje tako što osječka kompanija Žito stječe 51 posto vlasništva u Mesnoj industriji Ravlić, također sa sjedištem u Osijeku.
Nelojalna konkurencija uništava hrvatske građevinske tvrtke
21.03.2025.Nelojalna građevinska konkurencija iz trećih zemalja uništava domaće, ali i europsko građevinarstvo, dok novac za investicije u infrastrukturu, često iz EU fondova, umjesto da podupre domaće gospodarstvo, prelijeva se izvan zajedničkog tržišta EU, rečeno
Podravka konačno dobila zeleno svjetlo za preuzimanje Belja, PIK-a i Vupika
23.01.2025.Bila je to posljednja prepreka da novoosnovano poduzeće Podravka Agri i formalno kupi Fortenovine tvrtke u Slavoniji i Baranji. Podravka i Fortenova potpisale su lani u srpnju kupoprodajni ugovor za tvrtke Belje, PIK Vinkovci, Vupik, Energija Gradec, Belj
Janos Kis (Acredia): U Hrvatskoj je kreditno osiguranje i dalje relativno nepoznato
16.09.2024.Budući da Acredia, najveće austrijsko osiguranje trgovinskih kredita specijalizirano za zaštitu naplate potraživanja tvrtki diljem svijeta, još od 2012. djeluje na hrvatskom tržištu, najprije pod brendom Allianz, a od 2022. pod izravnim imenom – Acredia S
Izbjegli štete od tuče: Zaštitna mreža spasila 30 hektara voćnjaka OPG-a Vesne Bašić
25.07.2023.Da, mreža je skupa. Ali i kuglica sladoleda je, koliko čujem, a ako imate 50 tona voća po hektaru, onda vam se to ulaganje vrlo brzo isplati, upozorava poznati voćar iz Čeminca. Da mu je spasila urod, kaže i Goran Vrabec iz Igrišća.
Tag cloud
- 2886 članka imaju tag turizam
- 2728 članka imaju tag hrvatska
- 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1818 članka imaju tag svijet
- 1405 članka imaju tag ict
- 1582 članka imaju tag poljoprivreda
- 2009 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1323 članka imaju tag trgovina
- 1360 članka imaju tag industrija
- 1263 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1089 članka imaju tag menadžment
- 702 članka imaju tag tehnologija
- 1185 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 695 članka imaju tag opg
- 463 članka imaju tag BDP
- 369 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 560 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 409 članka imaju tag potpore
- 523 članka imaju tag hotelijerstvo
- 459 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 541 članka imaju tag porezi
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 965 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 515 članka imaju tag dzs
- 454 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 429 članka imaju tag vlada
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
