Poduzetnički portal · Članak
11 Sij 2024
Ivan Enjingi: Baka je radila najbolju graševinu, a ja joj se nastojim približiti u svakoj berbi
Izvor: www.agroklub.com · Autor: Marinko Petković
Bio je prvi privatni vinar u bivšoj zemlji koji je u ekološku proizvodnju ušao još 1972. godine, a njegovo je vino u Hrvatsku donijelo prvo zlato s Decantera i krasilo naslovnicu tog časopisa! Naravno, riječ je o legendarnom vinaru Ivanu Enjingiju iz požeške Zlatne doline, koji i danas s 83 ljeta svako svoje vino radi da bude veliko, ono koje se pamti i koje ulazi u vinske anale. Posjeduje 60 hektara i 500.000 trsova, ali planira saditi još ekoloških vinograda.
"U mojem vinu nema ničeg kemijskog ili umjetnog. U grožđu je sve što treba imati, a dobro vino nastaje u vinogradu. Dodaci neće donijeti najbolja vina, samo najbolje grožđe", podcrtao je na najvećoj do sada održanoj degustaciji vina Enjingi u Zagrebu - čak 20 arhivskih i svježih. Učinio je to na nagovor vinskih promotora Ive Kozarčanina i sommeliera Tome Jakopovića, dvojca koji stoji iza Vinskog kluba.
Kušati ih nije samo čast dobiti uvid u kvalitetu koja se i dalje razvija, već je to i tri i pol sata povijesti vinogradarstva i vinarstva ne samo u Kutjevu već i puno šire. Jer, radi se o vinaru koji je sve što ima stvorio vlastitim rukama na zemlji, a ideja je ono što ga vodi u stvaralačkom procesu koji zna potrajati desetljećima.
U tom je tonu velika degustacija i počela, s graševinom berbe iz davne 1994. godine. Odgovarajući na upit, kazao je da je istina da je to bilo najomiljenije vino prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, koji se nije toliko razumio u njih jer je više volio gemište.
"Ali nije on jedini od hrvatskih predsjednika koji je volio moja vina, svaki je od njih, pa i Milanović, koji je tada bio premijer, bio u mojim vinogradima", kazao je Enjingi koji je svoju vinsku priču započeo davno kao nadničar, stjecajući znanje i u Italiji, što uvijek ističe na prezentacijama koje redovito održava. No, ako ga nešto danas ne veseli onda je, ističe, sve manje kuća u Kutjevu u kojima navečer gori svjetlo.
Od bake naučio podrumariti
Jakopović je kazao da graševina, koja je odležala 29 godina, i danas još ima svježine i aroma, ali i patinu koju arhivska vina dobiju ostavljena blagotvornom utjecaju dobro osmišljenog vinskog podruma. Nije to ništa čudno kada se o podrumu Ivana Enjingija radi, jer tamo se ona hlade čistom izvorskom vodom. Opisao je postupak kojim ta voda dolazi do njegova podruma i vina, ali rekao i od koga je vidio taj najprirodniji postupak hlađenja bačava - od svoje bake.
"Radila je najbolju graševinu, a ja joj se nastojim približiti u svakoj berbi", kaže pojašnjavajući da je dobivala to vino tako da je znala na prirodan način kontrolirati njihovu fermentaciju. Preko bačava koje su ležale u zemlji imala je bačene deke, a ispod bačvi i po dekama bacala izvorsku vodu i tako kontrolirala temperaturu.
"Danas ja to radim malo drugačije, ali to je tako, zato su ta vina najprirodnija, jedino me takva i zanimaju", otkriva naš najveći vinar.
Komentari članka
Vezani članci
Vinari se nadaju kiši, ali nje nema ni na vidiku
12.08.2026.Zbog visokih temperatura u Zagrebu je posljednjih dana sve više suhog lišća na stablima i ulicama, kao da je jesen. Diljem zemlje suša je smanjila i urod, a ekstremna vrućina promijenila uvjete u vinogradima pa vinari upozoravaju da će berba početi ranije
Hrvatska vina gube bitku s vremenom i tržištem: sve manje vinograda, sve više uvoza
09.08.2026.Najnoviji podaci Međunarodne organizacije za lozu i vino, OIV-a, pokazuju da je hrvatska proizvodnja u 2025. godini iznosila 699.000 hektolitara, odnosno nešto manje od 70 milijuna litara vina.
Što s grožđem koje će uskoro u otkup: Panenić o aktualnim problemima u vinogradarstvu i vinarstvu
26.07.2026.Iako je trenutno stanje u vinogradima, prema procjeni Tomislava Panenića, predsjednika Udruženja vinarstva HGK vrlo dobro i očekuje se još jedna uspješna vinogradarska godina, tržište pokazuje potpuno drugačiju sliku
Inovacija iz Agrolagune – prvo hrvatsko bezalkoholno vino
28.06.2026.Agrolagunino bezalkoholno vino proizvodi se od grožđa iz vlastitih vinograda i vina proizvedenog u vlastitim podrumima
Najbolje boce traže put do šampionske titule. Baronova fešta dobiva ozbiljnu vinsku uvertiru
26.06.2026.Čak 115 uzoraka vina od Pule do Kastva stiglo je na ocjenjivanje za 5. Smotru vina istočne Istre koja će se održati u sklopu Baronove fešte 26. srpnja u Svetom Martinu u općini Sveta Nedelja. Ovu manifestaciju najavili su na konferenciji za novinare u ime
Tag cloud
- 2899 članka imaju tag turizam
- 2734 članka imaju tag hrvatska
- 1520 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1823 članka imaju tag svijet
- 1406 članka imaju tag ict
- 1584 članka imaju tag poljoprivreda
- 2011 članka imaju tag financije
- 544 članka imaju tag krediti
- 1665 članka imaju tag izvoz
- 1324 članka imaju tag trgovina
- 1364 članka imaju tag industrija
- 1265 članka imaju tag investicije
- 1086 članka imaju tag zapošljavanje
- 1091 članka imaju tag menadžment
- 705 članka imaju tag tehnologija
- 1188 članka imaju tag EU
- 876 članka imaju tag poduzetništvo
- 698 članka imaju tag opg
- 464 članka imaju tag BDP
- 545 članka imaju tag porezi
- 372 članka imaju tag kompanije
- 795 članka imaju tag maloprodaja
- 561 članka imaju tag poticaji
- 711 članka imaju tag marketing
- 410 članka imaju tag potpore
- 527 članka imaju tag hotelijerstvo
- 430 članka imaju tag vlada
- 462 članka imaju tag start up
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 374 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 966 članka imaju tag kriza
- 496 članka imaju tag gospodarstvo
- 533 članka imaju tag obrazovanje
- 438 članka imaju tag osijek
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 516 članka imaju tag dzs
- 456 članka imaju tag energetika
- 419 članka imaju tag hnb
- 347 članka imaju tag hgk
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
