Poduzetnički portal · Članak
Tvornica duhana Rovinj će od svibnja 2009. početi postupno smanjivati plasman cigareta s oznakom 'light' na hrvatsko tržište, što je rezultat usklađivanja s novim duhanskim standardima koji se ubrzano šire zemljama Europske unije, piše Jutarnji List.
Zakon o duhanu koji zabranjuje uporabu oznake light, po uzoru na stroge zapadne države, u Hrvatskoj je trebao stupiti na snagu još prošle godine, no zbog kašnjenja s izmjenama i dopunama to bi se trebalo dogoditi tek za manje od šest mjeseci.
Razlog zabrane je oznaka 'light' koja zavarava potrošače da su cigarete koje kupuju manje štetne od običnih cigareta. U TDR-u tvrde da su spremni prilagoditi se toj zabrani.
- Što se tiče ukidanja oznake light na cigaretama, skrećemo pozornost da zakon koji to uređuje, stupa na snagu u svibnju 2009. Spremni smo prilagoditi se navedenim rješenjima, to više što već sad poštujemo takve standarde u zemljama u kojima je to zakonom uređeno i u koje izvozimo svoje proizvode - poručuju iz TDR-a.
Light cigareta jednako štetna, unatoč manjem postotku katrana i nikotina
Zbog pravila Europske unije, proizvođač koji pod istim brandom ima cigarete različite jakosti, mora pronaći drugi način da ih obilježi. Najčešće se kao zamjena koriste koloriti ili neka druga dopuštena imena.
Davor Tomašković, glavni izvršni direktor TDR-a objasnio je kako nije dopušteno cigarete označavati prefiksom light ili super light jer se smatra da potrošač time može biti zaveden da je light cigareta manje štetna od neke druge.
Naime, duhanske industrije ne pokušavaju zavarati potrošača već light cigareta ima samo manji postotak katrana i nikotina, što ne znači da je manje štetna.
Međutim, cigarete nisu jedini proizvodi koji u svom imenu sadrže oznaku 'light'. Razna istraživanja pokazala su kako su ljudi dosta sumnjičavi i prema prehrambenim light proizvodima.
Istraživanje pokazalo – 28 posto građana ne vjeruje light oznaci
Istraživanje Agronomskog fakulteta otkrilo je da čak 28 posto građana Hrvatske misli kako su light oznake obmana potrošača, 39,2 posto nema mišljenje jesu li light proizvodi stvarno takvi kakvima se predstavljaju, dok ostatak ispitanika vjeruje oznakama light.
Također, prilikom light proizvoda građani najveću pažnju posvećuju ukusu, zatim energetskoj vrijednosti, a kao najmanje bitan faktor smatraju marku proizvoda.
Građani između 25 i 40 godina su najveći potrošači light proizvoda (44 posto), a stariji ih konzumiraju povremeno.
Na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu ističu da je velika zabluda mišljenje koje se veže uz light hranu, da se može pojesti znatno veća količina takvog proizvoda.
- Light proizvodi jesu korisni ako pazimo na unos energije. No moguće je da proizvođač proizvod tako deklarira samo da bi ga preporučio kao osobito koristan i povećao njegovu prodaju. Isto vrijedi i za proizvode koji se deklariraju kao 'malokalorični' ili 'nekalorični' - rekli su na PBF-u napominjući kako bi ti proizvodi u usporedbi s drugima morali sadržavati barem 30 posto manje kalorija.
Komentari članka
Vezani članci
Tko hrani Hrvatsku vojsku?
13.05.2025.Vjerujemo da bi mnogi hrvatski OPG-i rado sudjelovali u ovim inicijativama, čulo se na okruglom stolu "Domaća hrana za hrvatske ročnike - Tko hrani Hrvatsku vojsku?"
U kojim europskim zemljama bogati dobivaju najviše poreznih olakšica?
08.05.2025.Brojne zemlje Europe, gladne ulaganja i poreznih prihoda, nastoje postati mamac za imućne pojedince koji žele biti još imućniji
U četiri godine kruh je poskupio za 60 posto
06.05.2025.Rezultate svojeg istraživanja o rastu cijena u Hrvatskoj i Europskoj uniji od ožujka 2021. do ožujka prošle godine, prema kojima je u gotovo svim kategorijama proizvoda rast veći u Hrvatskoj nego u ostatku Unije, predstavila je u ponedjeljak u Zagrebu hrv
Argeta je omiljena pašteta među milijunima Europljana, Enzo Smrekar otkriva ključne faktore uspjeha
04.05.2025.Argeta, sinonim za vrhunsku kvalitetu u svijetu delikatesnih namaza, već godinama dominira europskim tržištem. Prema podacima istraživačke kuće NielsenIQ, još 2018. godine osvojila je titulu mesne paštete broj 1 u Europi, a 2020. proširila je svoje carstv
Hrvatski javni dug pao ispod prosjeka EU
25.04.2025.HRVATSKI javni dug iskazan udjelom u BDP-u spustio se u četvrtom tromjesečju 2024. godine još dublje ispod propisanog plafona od 60 posto, odmaknuvši se još više od prosjeka eurozone, pokazali su podaci europskog statističkog ureda.
Tag cloud
- 2724 članka imaju tag turizam
- 2593 članka imaju tag hrvatska
- 1714 članka imaju tag svijet
- 1403 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1941 članka imaju tag financije
- 1617 članka imaju tag izvoz
- 1502 članka imaju tag poljoprivreda
- 1296 članka imaju tag trgovina
- 1358 članka imaju tag ict
- 1200 članka imaju tag investicije
- 1269 članka imaju tag industrija
- 1060 članka imaju tag zapošljavanje
- 1033 članka imaju tag menadžment
- 857 članka imaju tag poduzetništvo
- 1159 članka imaju tag EU
- 636 članka imaju tag opg
- 776 članka imaju tag maloprodaja
- 532 članka imaju tag poticaji
- 654 članka imaju tag tehnologija
- 692 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 386 članka imaju tag potpore
- 963 članka imaju tag kriza
- 511 članka imaju tag eu fondovi
- 490 članka imaju tag hotelijerstvo
- 517 članka imaju tag porezi
- 476 članka imaju tag gospodarstvo
- 488 članka imaju tag prehrambena industrija
- 427 članka imaju tag osijek
- 515 članka imaju tag obrazovanje
- 536 članka imaju tag krediti
- 425 članka imaju tag start up
- 498 članka imaju tag dzs
- 440 članka imaju tag energetika
- 459 članka imaju tag BDP
- 411 članka imaju tag hnb
- 421 članka imaju tag vlada
- 338 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
---|---|---|---|
EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad PrometTicker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
Ticker | Zadnja | Promjena |
---|---|---|
TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
Ticker | Zadnja | Promet |
---|---|---|
INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |