Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

14 Pro 2023

Meso crne slavonske svinje postalo 46. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u EU-u

Izvor: www.novilist.hr · Autor: Novi list / Hina  

Meso crne slavonske svinje postalo 46. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u EU-u

Postupak zaštite naziva „Meso crne slavonske svinje“ pokrenula je Poljoprivredno-uslužna zadruga LETA iz Našica

Meso crne slavonske svinje je dobilo europsku zaštićenu oznaku izvornosti, objavila je Europska komisija, a prenosi u utorak Ministarstvo poljoprivrede.

Time je taj naziv proizvoda upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te zaštićen na području cijele Europske unije.

EU znak zaštićene oznake izvornosti odnosno zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla koji se nalazi na ambalaži, potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.

Postupak zaštite naziva „Meso crne slavonske svinje“ pokrenula je Poljoprivredno-uslužna zadruga LETA iz Našica, koja je Ministarstvu poljoprivrede podnijela zahtjev za zaštitu oznake izvornosti pod tim nazivom.

Zaštita se temelji se na posebnoj kakvoći mesa koja je rezultat genetske osnove te načina držanja i hranidbe svinja, kao i dobi svinja pri klanju.

Meso crne slavonske svinje ima specifičnu izraženu aromu zbog profila masnih kiselina, što je rezultat tradicionalne hranidbe krmivima proizvedenim na vlastitim gospodarstvima.

Zbog značajnog obima kretanja i veće aktivnosti i prokrvljenosti mišićja, meso crne slavonske svinje odlikuje se tamnijom bojom od mesa klasično utovljenih komercijalnih svinja.

Hrvatska sada ima 46 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla.


Komentari članka

Vezani članci

Živio je svinjogojstvo, uništio ga je ASK, od revitalizacije odustao

22.07.2026.

Poluotvoreni uzgoj crne slavonske svinje više nije moguć, morao bi sagraditi nove objekte i uložiti do 250.000 eura

Afrička svinjska kuga pred vratima Podravine

22.07.2026.

Prošli tjedan završio je pojavom novih žarišta afričke svinjske kuge (ASK) u Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.

Hrvatska uređuje tržište svinjskog mesa: Sektorska organizacija treba zaustaviti propadanje domaće proizvodnje

15.07.2026.

Osnivanje Hrvatske sektorske organizacije za svinjsko meso pozdravljeno je među dionicima u tome sektoru i mnogi ga smatraju povijesnim iskorakom za oporavak domaćeg svinjogojstva. Iako su i ranije osnivane razne organizacije, koje nisu ispunile očekivanj

Slavonija spremna za prvi toplinski val: Ni jedna kultura nije ugrožena, šljivici rodni

28.05.2026.

Jesenske kulture iznadprosječno dobre, kišu trebaju proljetne, očekuju se visoki prinosi šljive i breskve

Svinjogojci više ne mogu živjeti od prodaje svinja? "Na kraju nas burza ubije"

20.05.2026.

Ne uspijeva se ostvariti veza između svinjogojske proizvodnje i prerade u visokovrijedne proizvode, upozorava prof.dr.sc. Goran Kušec.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk