Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

30 Kol 2024

Od “one man banda” ova je žena stvorila opatijski poslovni projekt s desecima milijuna eura prihoda

Izvor: forbes.n1info.hr · Autor: Gordana Grgas  

Od “one man banda” ova je žena stvorila opatijski poslovni projekt s desecima milijuna eura prihoda

Katica Hauptfeld u razgovoru za FORBES Hrvatska govori o tome kako je od male agencije Katarina Line, koju je osnovala prije 32 godine, nastao ozbiljan turistički biznis s godišnjim prihodom koji premašuje 38 milijuna eura. Najpoznatiji su po krstarenjima Jadranom mini kruzerima iz Krila Jesenice, a ove su godine otvorili i luksuzni hotel u Opatiji

Od male turističke agencije koja je funkcionirala kao „one man band“, Katica Hauptfeld je u 32 godine razvila respektabilan obiteljski biznis u koji je danas na menadžerskim pozicijama uključeno i njeno dvoje djece. Katarina Line, njena opatijska agencija, godišnje u Hrvatsku dovede 130-140 tisuća gostiju, a posebno su poznati po krstarenjima mini kruzerima na Jadranu.

No, kako kaže Katica Hauptfeld u razgovoru za FORBES Hrvatska, prihodom su „jači na kopnu nego na moru“. Prošle godine je premašio 38 milijuna eura, uz dobit od 3,4 milijuna eura. Nakon nekoliko kriznih godina koje je donijela pandemija korona virusa, opet su u uzletu, čak premašivši prihode ostvarene u predkriznoj 2019. godini, a u međuvremenu su izgradili i početkom ovoga ljeta otvorili luksuzni Keight Hotel u središtu Opatije pod brendom Curio Collection by Hilton.

Katica Hauptfeld i dalje radi kao direktorica, punom parom, a kako kaže, to joj je strast, više hobi nego posao, energije joj ne nedostaje. Upravo se sprema, spominje, u kontrolu kvalitete brodova iz njihove flote, od čistoće do hrane koju serviraju gostima. Izvan turističke sezone i dalje pak nemilice obilazi sajmove. Na agencijskom popisu ih je više od 50 godišnje, a samo u Las Vegas idu najmanje 4-5 puta godišnje, kaže nam, jer se tamo događa najviše turističkih foruma. „Ne bismo imali tako pune brodove i ture da tako ne radimo“, naglašava.

Katarina Line u brojkama

* Dovode 130-140 tisuća gostiju godišnje u Hrvatsku
* 50-ak zaposlenih u agenciji, 50-ak zapsolenih u hotelu i deseci sezonaca
* Prihod u 2023. je premašio 38 milijuna eura
* 45 brodova u najmu
* 20 milijuna eura investicija u novootvoreni Keight Hotel u Opatiji sa 54 sobe i 25-metarskim unutarnjim bazenom

Prije no što je 1992. godine osnovala Katarina Line, radila je u velikim turističkim agencijama kao što su Kvarner Express i Kompas, a to znanje fantastično je iskoristila za svoj poduzetnički pothvat. No, sad je u njega uvelike uključena nova generacija: sin Daniel završio je IBM i magistrirao marketing u Heidelbergu, pa vodi službu za marketing, a kćer Anamaria, također sa završenim IBM-om u Kaliforniji, vodi biznis vezan uz krstarenja. Za kopneni dio, što uključuje hotele, transfere i izlete, zadužen je pak Goran Biljaković koji je u Katarina Lineu već 24 godine.

Kako ocjenjujete ovu turističku sezonu, financijski i po broju gostiju? Neki se žale.

-Dosta je to teško reći, sezona još traje. Imali smo odličnu predsezonu i na kopnu i na moru, a takva će biti i podsezona, rujan i listopad, čak bolja nego lani. Godina će sigurno biti financijski bolja od 2023. jer su cijene išle gore, a sada ostvarujemo i prihod od hotela, no sumnjam da će biti više gostiju. U srpnju i kolovozu vidimo veliki pad u dolascima, pogotovo na brodovima.


Komentari članka

Vezani članci

Osnivači 50+: Zašto su zrelost i iskustvo ključ uspjeha startupa?

21.07.2026.

Istraživanja potvrđuju da su najuspješniji osnivači ljudi u četrdesetima i pedesetima koji već imaju iskustvo vođenja timova i projekata

Vrijeme kad se svaki apartman punio sam od sebe je prošlo. Matematika je neumoljiva

21.07.2026.

Trebamo li mjeriti broj noćenja ili samo prihode? Koliko ove godine stoji kuglica sladoleda, kao da je taj broj kristalna kugla za cijelu sezonu? Uništava li turizam lokalni način života i kako bismo točno trebali uzeti novac koji donosi, a da pritom ništ

Nikolina Finska radila na Angry Birdsu u Finskoj, a onda pokrenula startup u Hrvatskoj

21.07.2026.

Finska je jedna od najvećih gaming sila svijeta, ali Nikolina Finska odlučila ju je napustiti i svoj gaming startup graditi iz Hrvatske. Ispričala nam je zašto te koje to lekcije iz rada na Angry Birdsu i drugim projektima primjenjuje u svoj timu.

Osječko-baranjska županija osigurala besplatno izlaganje za poduzetnice na Jesenskom sajmu

20.07.2026.

U okviru Jesenskog sajma, koji se održava od 25. do 27. rujna 2026. godine u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije, bit će organizirana 13. izložba ženskog poduzetništva. Cilj ove manifestacije je kreiranje novih poslovnih prilika za subjekte u v

Lov na tune u Medulinu privlači goste

20.07.2026.

U Medulinu, jednom od naših najposjećenijih turističkih odredišta, uz bogatu ljetnu ponudu, posebnu pozornost privlače atraktivne manifestacije kao što je Big Game Fishing, odnosno lov na tune.

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1513 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1581 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1359 članka imaju tag industrija
  12. 1262 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1088 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 372 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk