Poduzetnički portal · Članak
05 Srp 2019
Radwan Joukhadar: Državi moram plaćati na sekundu, a bolnice mi duguju mjesecima
Izvor: lider.media · Autor: Vanja Figenwald
Božica Lapić vjerojatno je malo požalila svoj raniji poziv prisutnima na Lider investu u Vukovaru da se slobodno obrate Ministarstvu gospodarstva s upitima i komentarima, s obzirom da je tijekom okruglog stola o stvaranju pozitivnog investicijskog okružja u Istočnoj Hrvatskoj morala istrpjeti gnjev većeg dijela sobe prema sporoj i neefikasnoj državi. Prvi se požalio Radwan Joukhadar, vlasnik Medical Intertradea da ga država progoni za svaku sekundu kašnjenja u plaćanju obveza prema njoj, dok mu istovremeno niz bolnica u vlasništvu države i jedinica lokalne uprave i samouprave duguje za isporučene lijekove stotinama dana. Primijetio je i da postoji niz trošnih nekretnina koje bi država mogla dati poduzetnicima na korištenje uz suspenziju plaćanja davanja na deset godina, no to ne čini, nego ih pušta radije da propadaju.
Nedugo nakon toga i gradonačelnica Iloka Marina Budimir odlučila je prozvati državu u ime Joukhadara kojeg je okarakterizirala kao poslodavca kakvog se samo može poželjeti. Vidno uzrujana, Budimir je izrazila nevjericu maćehinskim ponašanjem države prema takvim poslodavcima. Zrinka Čobanković, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo i regionalni razvoj Vukovarsko-srijemske županije, poručila je da Slavonija, za razliku od nekih drugih dijelova Hrvatske, može ponuditi turizam kroz cijelu godinu, komentirajući skoro održavanje Dana hrvatskog turizma po prvi put u Slavoniji. Podsjetila je i na nemalih 2,7 milijardi kuna ugovorenih europskih sredstava u Vukovarsko-srijemskoj županiji od čega će dobar dio biti utrošen na poboljšanje infrastrukture. Odgovarajući na komentar da se europske novce previše troši na javnu infrastrukturu, premalo na poticanje poduzetništva, rekla je da infrastruktura predstavlja ključnu osnovu za razvoj svega ostalog, ali i priznala da neće biti lako plaćati održavanje sve te infrastrukture kada jednom bude završena.
Da u istočnoj hrvatskoj regiji ima i dobrih priča, pokazala je Gordana Odor, predsjednica Uprave Borova rekavši da tvrtka koja je pretrpjela oko 2,3 milijardi kuna ratne štete danas zapošljava oko 650 ljudi, posluje pozitivno i ulaže u povećanje vlastite proizvodnje. Umjesto zdvajanja nad prošlošću, Borovo je okrenuto stabilizaciji i unaprjeđivanju poslovanja, poručila je.
Ako su država i lokalna uprava i samouprava problem, financije nisu, ako je suditi prema Borisu Čaglju, iz Hrvatske banke za obnovu i razvoj. Kako je rekao, kapitala ima u izobilju i cijenom se približio razinama u Europskoj uniji, o čemu su poduzetnici oduvijek sanjali. HBOR je usmjeren na ‘krpanje rupa’, odnosno financiranje projekata kakvi obično nisu toliko interesantni komercijalnim bankama, a u slučaju Istočne Hrvatske sada dominira financiranje poljoprivrede.
Vrlo je u regiji aktivan i PPD koji intenzivno radi na plinofikaciji i modernizaciji regionalne plinske infrastrukture, pojasnio je Marko Horvacki Zivalov iz PPD-a izloživši pritom i neke druge aktivnosti kompanije u regiji kao što su proizvodnja povoljne energije za poslovne subjekte, stipendiranje mladih, dodavši da se razmatra i izgradnja LNG punionice na Dunavu.
Profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Slavko Krajcar potvrdio je golem energetski potencijal regije i njene iznenađujuće dobre rezultate u području privatne proizvodnje energije. Vukovarsko-srijemska i Osječko-baranjska županija sjajno stoje u pogledu proizvodnje solarne energije, biomase, bioplina i kogeneracijskih elektrana, stoga je profesor pozvao državu da napravi okvir i pusti poduzetnike da rade.
Komentari članka
Vezani članci
Hrvatski javni dug pao na 57,5% BDP-a, ispod prosjeka Europske unije
24.10.2025.Hrvatska u drugom tromjesečju 2025. bilježi javni dug od 57,5% BDP-a. Time se nastavlja višegodišnji trend smanjivanja javnog duga, koji je još prije deset godina iznosio 80% BDP-a.
Dunav Wine Festival - vrhunska vina i egzotična kuhinja u Iloku
11.10.2025.Drugo izdanje festivala u Iloku 10. listopada donosi vinske koktele, vatreni ples, egzotična jela i bogatu ponudu vina iz Slavonije, hrvatskog Podunavlja te susjednih zemalja.
Održana 29. Zlatna kuna, najbolja mala tvrtka je riječki "Think First"
09.10.2025.Dobitnica Zlatne kune za životno djelo je Gordana Kovačević, dugogodišnja liderica Ericsson Nikola Tesle
Vukovar u znaku obrtnika – 135 godina zanata i zajedništva
30.09.2025.Vukovar je domaćin XI. Dana obrtništva, manifestacije koja već tradicionalno okuplja obrtnike iz cijele Hrvatske i ističe važnost zanata u lokalnoj i nacionalnoj zajednici. Posebna ovogodišnja svečanost bila je obilježena i 135. obljetnicom obrtnika u gra
Slovenski poduzetnici: Ostvaruje se naše predviđanje, uskoro ćemo Hrvatima gledati u leđa
28.09.2025.U KLUBU slovenskih poduzetnika (SBC) sa zabrinutošću prate podatke koji pokazuju smanjivanje razlike između neto plaća u Sloveniji i Hrvatskoj. "Ako se nastavi ovakav trend, koji je posljedica za gospodarstvo pogubne politike vlade, Slovenija će uskoro po
Tag cloud
- 2793 članka imaju tag turizam
- 2645 članka imaju tag hrvatska
- 1762 članka imaju tag svijet
- 1440 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1969 članka imaju tag financije
- 1540 članka imaju tag poljoprivreda
- 1634 članka imaju tag izvoz
- 1374 članka imaju tag ict
- 1305 članka imaju tag trgovina
- 1225 članka imaju tag investicije
- 1299 članka imaju tag industrija
- 1069 članka imaju tag zapošljavanje
- 1055 članka imaju tag menadžment
- 1168 članka imaju tag EU
- 859 članka imaju tag poduzetništvo
- 661 članka imaju tag opg
- 786 članka imaju tag maloprodaja
- 538 članka imaju tag poticaji
- 669 članka imaju tag tehnologija
- 703 članka imaju tag marketing
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 393 članka imaju tag potpore
- 504 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 513 članka imaju tag eu fondovi
- 528 članka imaju tag porezi
- 483 članka imaju tag gospodarstvo
- 494 članka imaju tag prehrambena industrija
- 523 članka imaju tag obrazovanje
- 431 članka imaju tag osijek
- 539 članka imaju tag krediti
- 433 članka imaju tag start up
- 505 članka imaju tag dzs
- 449 članka imaju tag energetika
- 460 članka imaju tag BDP
- 414 članka imaju tag hnb
- 422 članka imaju tag vlada
- 341 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 338 članka imaju tag agrokor
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
