Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

06 Lip 2011

Rat niskim cijenama i akcijama za naklonost potrošača!

Izvor: www.supermarketi.info · Autor: Supermarketi.info  

Rat niskim cijenama i akcijama za naklonost potrošača!

Možemo sa zadovoljstvom konstatirati da su poskupljenja doista stala, jer osim blagog trenda poskupljenja naranči i nebrendiranih lignji ništa drugo u zadnjih 3 tjedna nije značajnije poskupjelo. Ovaj tjedan smo najviše impresionirani evidentnim ratom niskim cijenama, koji je potpuno promijenio stanje na listi najpovoljnijih.

Turbulencije na rang listi povoljnosti supermarketa, definitivno su najzanimljiviji dio ovotjednog barometra cijena. Getro je izgubio vodeću poziciju, te je ovaj tjedan pobjednik povoljnosti Konzum. Iza toga statusa stoje s najpovoljnijom jediničnom košaricom i najvišim indeksom povoljnosti (+15). Drugoplasirani ovaj tjedan je Kaufland koji se svojim mnogobrojnim akcijama i sniženjima definitivno želi vratiti u vremena kad je bio suvereni vladar najpovoljnijih cijena. Trećeplasirani Getro, malo je pomaknut s vodeće pozicije, no sigurni smo da već spremaju odgovor. Najviše iznenađuje status Plodina koji ovaj tjedan po prvi puta u povijesti našeg praćenja cijena imaju 'crveni' indeks povoljnosti (-17), koji ih je smjestio na tek četvrto mjesto rang liste. Billa se polako penje na listi povoljnosti, čime pokazuje također svoju ambiciju da bude percipirana kao dostojan konkurent u borbi za status najpovoljnijeg. Dugo je bila na začelju, pa ovi pomaci pokazuju da se nešto u strategiji prema potrošačima mijenja. Mercator i Interspar su na začelju liste najpovoljnijih. Razlika između najpovoljnije i najnepovoljnije jedinične košarice ovaj tjedan je 129,66 kuna. Moramo priznati da su nas neke promjene poprilično iznenadile. Neki supermarketi čak su promijenili i način prodaje pojedinih artikala, te s time uvelike snizili cijene i poboljšali svoj rejting povoljnosti. Primjerice, Kaufland je na lokaciji u Branimirovoj 119, uveo prodaju svježeg mesa u rinfuzi te na taj način, inače do sada poprilično skupo pakirano meso, prodaje značajno povoljnije te tako ozbiljno konkurira ostalim supermarketima koji otprije imaju prodaju svježeg mesa u rinfuzi.

Ovotjedna analiza poskupljenja nije pretjerano zanimljiva jer osim naranče koja je skuplja u prosjeku za 10,11% u 4 od 7 supermarketa, i nebrendirane lignje skuplje u prosjeku za 24,91% u 4 od 7 supermarketa, ništa drugo nije pokazalo trend poskupljenja. Ovotjedna pojeftinjenja zabilježena su na svježim krastavcima, koji su jeftiniji za 43,87% u 6 od 7 supermarketa. To pojeftinjenje s obzirom na slučaj bakterije e.coli je i očekivano, jer se kupci sasvim sigurno zbog straha od zaraze ne odlučuju na kupovinu ovog povrća, pa su trgovci prisiljeni sniziti cijenu, iako je dobar dio ovog povrća po deklaracijama ipak hrvatskog porijekla. Pokazuje li ta činjenica možda nepovjerenje prema deklariranom porijeklu? Barem u slučaju svježih krastavaca? Od ostalih pojeftinjenja, zabilježili smo pojeftinjenje zelenog kupusa u prosjeku za 41,12% u 5 od 7 supermarketa, češnjaka u prosjeku za 17,81% u 5 od 7 supermarketa, te salame Posebna 'Cekin' koja je zbog mnogobrojnih ovotjednih akcija jeftinija u prosjeku za 21,64% u 5 od 7 promatranih supermarketa.


Komentari članka

Vezani članci

Novina: Svaka kupnja na rate postaje kredit, potrošač će dokazivati kupovnu moć

10.07.2026.

Svi koji prodaju proizvode ili usluge na rate morat će tražiti licencu HNB-a da su sposobni procijeniti kreditnu sposobnost

Buljan: Novi nameti poskupjet će online kupnju, trošak će snositi potrošači

02.07.2026.

Novi fiksni carinski namet na pakete iz zemalja izvan Europske unije, iako je zamišljen kao obveza platformi i prodavatelja, u konačnici će najvjerojatnije platiti potrošači.

HUP upozorava da uvoz hrane snažno raste, a proizvodnja pada

22.05.2026.

Hrvatska proizvodi manje hrane nego prije ulaska u Europsku uniju (EU), produktivnost poljoprivrede je smanjena, a uvoz hrane snažno raste, upozorili su iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) te poručili kako su produktivnost, investicije i upravljanje zeml

Hrvatska lani uvezla hrane za gotovo 7 milijardi eura: Deficit dosegnuo 2,85 mlrd. €

14.05.2026.

Hrvatska je prošle godine uvezla poljoprivredne i prehrambene proizvode u vrijednosti gotovo sedam milijardi eura te ostvarila deficit od 2,85 milijardi eura. Pokrivenost uvoza izvozom pala je sa 74 posto u 2020. na 59 posto prošle godine, a zbog niske sa

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili, ali...

10.04.2026.

I ove smo godine za uskrsne blagdane rekordno trošili. Prema podacima Porezne uprave, u tjednu uoči Uskrsa potrošili smo gotovo 713 milijuna eura, što je 5 posto više nego u prošlogodišnjem uskrsnom tjednu.

Tag cloud

  1. 2880 članka imaju tag turizam
  2. 1511 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  3. 2724 članka imaju tag hrvatska
  4. 1817 članka imaju tag svijet
  5. 1403 članka imaju tag ict
  6. 1579 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2008 članka imaju tag financije
  8. 543 članka imaju tag krediti
  9. 1664 članka imaju tag izvoz
  10. 1322 članka imaju tag trgovina
  11. 1355 članka imaju tag industrija
  12. 1260 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1086 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 874 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 694 članka imaju tag opg
  19. 462 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 794 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 458 članka imaju tag koronavirus
  27. 457 članka imaju tag start up
  28. 541 članka imaju tag porezi
  29. 370 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 495 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  35. 437 članka imaju tag osijek
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 453 članka imaju tag energetika
  38. 429 članka imaju tag vlada
  39. 418 članka imaju tag hnb
  40. 347 članka imaju tag hgk