Prijava Registracija

Poduzetnički portal · Članak

Veličina slova: a A

16 Svi 2009

Ugostitelji traže izmjenu Zakona koji zabranjuje pušenje u lokalima

Izvor: www.liderpress.hr · Autor: Hina  

Ugostitelji traže izmjenu Zakona koji zabranjuje pušenje u lokalima

Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore i Udruženje ugostitelja Zagreb, u današnjem priopćenju, u ime 16 tisuća hrvatskih obrtnika ugostitelja, traže hitnu izmjenu Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda, kako bi se, ističu, spriječila propast te gospodarske i turističke djelatnosti.

U priopćenju se kaže kako desetak dana od stupanja na snagu tog zakona, hrvatski ugostitelji, a posebice oni koji nemaju terase, očekivano bilježe veliki pad prometa.

Ugostitelji podsjećaju na svoje zahtjeve, temeljene na zakonskoj praksi nekih europskih zemalja, koje su tijekom pripreme zakona upućivali Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, a u kojima među ostalim traže da ugostiteljski objekti veličine do 50 četvornih metara, u kojima se isključivo uslužuju pića, mogu sami birati hoće li biti pušački ili nepušački objekti. Za ugostiteljske objekte veće od 50 četvornih metara predlažu da se 30 posto ukupne površine fizički odvoji i osposobi za pušače, te da je u tom prostoru dopuštena konzumacija. Opsežne, te financijski i tehnički definirane uvjete za prostorije za pušenje potrebno je, po njihovom mišljenju, umanjiti i sukladno tome definirati posebnim propisima u vidu pravilnika, a ne zakona.

Pri kažnjavanju vlasnika ugostiteljskog objekta, trebala bi se uzeti u obzir pismena evidencija kada je i na koji način gost koji je počinio prekršaj, tj. pušio u prostoru u kojem je pušenje zabranjeno, upozoren da čini prekršaj. Inspekcija bi, prilikom uvida, to trebala uzeti u obzir te u tom slučaju ne kažnjavati vlasnika.

Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore i Udruženje ugostitelja Zagreb podsjećaju kako su od Vlade tražili racionalno i ne prebrzo donošenje zakona, jer se njime direktno ili indirektno zadire u egzistenciju gotovo 100.000 zaposlenih i o njima ovisnih ljudi. Navode kako je u Hrvatskoj evidentirano oko 5.800 restorana i gotovo 10.000 barova, u čijem je udjelu preko 90 posto cafe-barova, noćnih i disco klubova i barova te da su stoga očekivali razumijevanje zakonodavca i postepenu provedbu zakona s ponuđenim alternativnim opcijama.


Komentari članka

Vezani članci

Hrvatska dobila 929 novih majstora, prednjače elektroinstalateri i frizeri

13.07.2026.

U Hrvatskoj je u proteklih godinu dana majstorski ispit položilo 929 majstora, od čega od početka ove godine njih 424, objavila je u četvrtak Hrvatska obrtnička komora (HOK).

Nagrade najboljim obrtnicima; U pet godina otvoreno oko 48.000 novih obrta

07.07.2026.

Hrvatsko obrtništvo, sa 142 tisuća obrta u kojima je zaposleno gotovo 256 tisuća ljudi, snažnije je i glasnije nego ikad, rečeno je u ponedjeljak na Danu Hrvatske obrtničke komore (HOK), obilježenog svečanom akademijom na kojoj su dodijeljena priznanja na

Hrvatska ima 47 posto više obrta, ali krije li statistika drugu priču?

30.06.2026.

Rast broja obrta ne mora značiti i jačanje poduzetništva, nego premještanje rizika, odgovornosti i znanja s tvrtki na pojedince

Hrvatska ima 142.000 obrta, u šest mjeseci otvoreno još 8.900

30.06.2026.

HOK poručuje da obrtništvo nikad nije bilo snažnije, ali upozorava da su porezno rasterećenje, radna snaga i siva ekonomija i dalje izazovi

Obrtnici i iznajmljivači izlaze pred ministra: 'Ne pristajemo na ovo'

11.06.2026.

Više od 30 tisuća ljudi svojim je potpisom podržalo inicijativu obrtnika i privatnih iznajmljivača koji se protive novim poreznim opterećenjima. Predstavnici tih skupina u ponedjeljak će o svojim primjedbama razgovarati s ministrom financija Tomislavom Ćo

Tag cloud

  1. 2886 članka imaju tag turizam
  2. 2728 članka imaju tag hrvatska
  3. 1514 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
  4. 1818 članka imaju tag svijet
  5. 1405 članka imaju tag ict
  6. 1582 članka imaju tag poljoprivreda
  7. 2009 članka imaju tag financije
  8. 544 članka imaju tag krediti
  9. 1665 članka imaju tag izvoz
  10. 1323 članka imaju tag trgovina
  11. 1360 članka imaju tag industrija
  12. 1263 članka imaju tag investicije
  13. 1086 članka imaju tag zapošljavanje
  14. 1089 članka imaju tag menadžment
  15. 702 članka imaju tag tehnologija
  16. 1185 članka imaju tag EU
  17. 876 članka imaju tag poduzetništvo
  18. 695 članka imaju tag opg
  19. 463 članka imaju tag BDP
  20. 369 članka imaju tag kompanije
  21. 795 članka imaju tag maloprodaja
  22. 560 članka imaju tag poticaji
  23. 711 članka imaju tag marketing
  24. 409 članka imaju tag potpore
  25. 523 članka imaju tag hotelijerstvo
  26. 459 članka imaju tag start up
  27. 458 članka imaju tag koronavirus
  28. 373 članka imaju tag žensko poduzetništvo
  29. 541 članka imaju tag porezi
  30. 516 članka imaju tag eu fondovi
  31. 965 članka imaju tag kriza
  32. 496 članka imaju tag gospodarstvo
  33. 533 članka imaju tag obrazovanje
  34. 438 članka imaju tag osijek
  35. 498 članka imaju tag prehrambena industrija
  36. 515 članka imaju tag dzs
  37. 454 članka imaju tag energetika
  38. 419 članka imaju tag hnb
  39. 429 članka imaju tag vlada
  40. 347 članka imaju tag hgk